חפש רק בנושא זה


ילדים שמתמקדים בסוג ספורט אחד, עלולים להיפצע יותר

מחקר שהוצג לאחרונה בכנס השנתי של החברה האמריקאית לרפואת ספורט, ממליץ להימנע מהתמקצעות ספורטיבית בענף ספורט אחד טרם גיל ההתבגרות – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  11/05/11

מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

מחקר מתמשך שנערך באוניברסיטת Loyola שבארה"ב, בדק את הקשר בין התמחות בענף ספורט מסוים ובין שכיחות פציעות בספורטאים צעירים. פציעות בספורטאים צעירים כוללות מצבים מינוריים, כמו מתיחות שריר או כאבים במפרק הברך, פציעות כתוצאה משימוש-יתר, כמו דלקת בגיד של השרירים המסובבים חוצה של הכתף או Osgood-Schlatter (גבששת כואבת על גבי השוק מתחת למפרק הברך), ופציעות חמורות, כמו נזק לסחוס של מפרק הברך או שברי מאמץ בחוליות עמוד השדרה. לדברי ד"ר Jayanthi, ניתן לראות התמחות ספורטיבית בענפים רבים, אולם ההתמחות העצימה ביותר באה לידי ביטוי בענפים שדורשים מיומנות רבה כמו טניס, התעמלות וריקוד.

במחקר השתתפו 154 ספורטאים צעירים בגיל ממוצע של 13 שנה שעסקו במגוון ענפי ספורט. הספורטאים הצעירים הגיעו לאוניברסיטת Loyola לצורך מבדקים גופניים או לטיפול בפציעות. הספורטאים הפצועים זכו לניקוד ממוצע גבוה יותר בסולם "ההתמחות הספורטיבית", בהשוואה לספורטאים שלא סבלו מפציעות.
המחקר הנוכחי כלל 85 ספורטאים צעירים שהגיעו לטיפול בפציעות במרכז לרפואת ספורט שבאוניברסיטה וקבוצת ביקורת של 69 ספורטאים צעירים ובריאים שהגיעו למרכז לצורך ביצוע מבדקים גופניים.

המחקר מאשש את המלצות האקדמיה האמריקאית לספורטאים לפני גיל ההתבגרות
"הספורטאים הפצועים היו כאלה שחוו אימון ספציפי ועצים שמוקד לענף ספורט אחד בלבד", ציין ד"ר NeeruJayanthi, המנהל הרפואי של המרכז לרפואת ספורט שבאוניברסיטה. "עלינו להיות מאוד זהירים בנוגע לאימון ספציפי וממוקד בענף ספורט אחד לפני ובמהלך תקופת ההתבגרות. על ההורים לשקול לרשום את ילדיהם לעיסוק בכמה ענפי ספורט", הוסיף הרופא.

המחקר הנוכחי הוא המשכו של מחקר קודם שבדק 519 שחקני טניס צעירים. צוות המחקר מצא ששחקני טניס צעירים שהתמקדו באימון ספציפי נטו להיפצע יותר במהלך הטורנירים בהשוואה לשחקנים שבנוסף לאימוני הטניס שילבו גם סוגי ספורט נוספים.
לדברי ד"ר Jayanthi, ממצאי המחקר מהווים חיזוק מחודש לנייר העמדה שהוציאה האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים בשנת 2000. נייר העמדה עוסק בהתמקצעות בספורט ובעצימותם של האימונים בספורטאים צעירים.
האקדמיה מציינת שילדים צריכים להימנע מהתמקצעות ספורטיבית בענף ספורט אחד, טרם גיל ההתבגרות. "יש לעודד את הילדים לעסוק במגוון רחב ביותר של פעילויות ספורטיביות ולפתח אצלם טווח רחב של מיומנויות".


החוקרים דירגו את הספורטאים על פי 6 מדדי התמחות בספורט:
• אימון של יותר מ-75% מן הזמן בסוג ספורט אחד
• אימון לשיפור מיומנויות או בזבוז זמן עם חברים
• האם הם נטשו ספורט אחר במטרה להתמקד בספורט הנוכחי
• האם ספורט אחד חשוב יותר מסוגי ספורט אחרים
• האם העיסוק בספורט הצריך נסיעה תכופה אל מחוץ לגבולות המדינה
• האם תקופת האימונים נמשכה יותר מ-8 חודשים או האם תקופת התחרויות נמשכה יותר מ-6 חודשים

הניקוד הממוצע של הספורטאים הבריאים היה 2.75 ואילו הניקוד הממוצע של הספורטאים הפצועים היה 3.49. ספורטאים שזכו לניקוד של 3 ומעלה בסולם ההתמחות הספורטיבית נחשבו כמתמחים.

המחקר מצא ש-60.4% מהספורטאים הפצועים התמחו בענף ספורט אחד לעומת 31.3% בלבד של הספורטאים הבריאים.
הספורטאים שלא סבלו מפציעות, בילו 8.8 שעות בשבוע באימונים מסודרים בעוד שהספורטאים הפצועים בילו בסוג כזה של אימונים 11 שעות בשבוע. ההבדל בין הקבוצות לא היה בעל מובהקות סטטיסטית, אולם היה קרוב לכך (P=0.07).

לדברי ד"ר Jayanthi, מדובר בממצאים ראשוניים, אולם יש בהם בהחלט כיוון. צוות המחקר ימשיך לאסוף נתונים במהלך שלוש השנים הקרובות במטרה לבחון את הקשר שבין אימון ספציפי לסיכון לפציעות ספורט בתקופת הגדילה המואצת. במהלך תקופת המחקר הספורטאים ייבדקו מדי 6 חודשים.
לדברי החוקר ספורטאים צעירים צריכים להימצא בפיקוח הדוק יותר באשר לסיכון לפציעה, בייחוד אם הם מתאמנים יותר מ-11 שעות בשבוע באופן מאורגן בענף ספורט אחד או יותר מ-20 שעות בשבוע בכל הפעילויות הספורטיביות.

שיקום מואץ בגישה אקטיבית  – טיפולי פיזיותרפיה בווינגייט

הקליקו ל
מקור

מולי אפשטייןפיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

צילום: אבי שיתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נקבע מועד חדש: טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו יתקיים ב-23.7.21. בהצלחה!

אתכם גם בימי קורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

נלחמים על הכושר: נבחרת השחייה הפראלימפית מתאמנת בבריכה הלאומית במכון וינגייט

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג המגיעים למכון

שחקן הבדמינטון האולימפי, מישה זילברמן יתאמן בתקופה הקרובה במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט