חפש רק בנושא זה


צעידה כאמצעי לטיפול בדיכאון קליני

שימוש בפדומטר, מתן מרשמי פעילות גופנית וצעידה יומיומית בשילוב טיפול תרופתי ו/או שיחות – זאת המגמה של שירותי הבריאות האמריקאיים בטיפול בחולי דיכאון, מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  22/05/11
מולי אפשטיין
 - מנהל פורום "חיים וספורט"

על פי הערכות כ-19 מיליון אמריקאים חיים עם דיכאון קליני. 75% מהאנשים שסובלים מדיכאון חמור, פונים תחילה לקבלת עזרה במרפאה הסמוכה למקום מגוריהם. האדם הממוצע, מחכה קרוב לעשור בטרם הוא פונה לקבלת טיפול במחלות הנפש.

מחקרים על דיכאון ופעילות גופנית הראו שהתועלות הגופניות יחד עם התועלות הפסיכולוגיות, תורמות לשיפור הבריאות הנפשית של המטופלים. פעילות גופנית גורמת לשינויים בהפרשתם של חלק מהמוליכים העצביים (נוירוטרנסמיטורים – כימיקלים במוח שמשפיעים על מצב הרוח) המהווים יעד לטיפול תרופתי נגד חרדה ודיכאון. פעילות גופנית עשויה להוות חלק מתכנית טיפול מקיפה המשלבת טיפול תרופתי ותרפיה.
" HealthPartners(שירותי בריאות אמריקאיים) משוכנעים שפעילות גופנית עשויה לסייע לחולי דיכאון ולכן הרופאים שלנו נותנים מרשם לפדומטר לכל אחד מן האנשים שאובחן כסובל מדיכאון", ציינהMary K Brainerd, נשיאה ומנכ"ל החברה. "התכנית החדשה משקפת את חזון החברה ומאמינה ששירותי בריאות הנפש והטיפול במצבים קליניים שונים, צריכים להיות נגישים לציבור כמו שירותי הבריאות האחרים. בנוסף, אנו מאמינים שהשיפור בבריאותו של המטופל צריך להיעשות מחוץ לחדרו של הרופא".

מטופלי HealthPartners מקבלים המלצה לביצוע פעילות גופנית מתונה במשך 30 דקות או יותר בתדירות של 5-3 פעמים בשבוע, אולם עבור אנשים רבים שסובלים מדיכאון, מדובר בעומס גבוה מדי.
"השימוש בפדומטר אינו מחליף את הטיפול התרופתי או את הטיפול בשיחות שנמצאו כמתאימים ומועילים עבור החולים, אולם הוא מהווה כלי יעיל ביותר בארגז הכלים הטיפולי שלנו. פעילות גופנית עובדת משום שהיא מפעילה במוח את הכימיקלים שגורמים לנו להרגיש טוב. בנוסף היא מעלה את רמת האנרגיה, מפחיתה חרדות ועוזרת לנו לישון טוב יותר", ציין ד"ר Art Wineman, עוזר למנהל השירות הרפואי האזורי.

השימוש בפדומטר מאפשר מעקב גם אחרי כמויות קטנות של פעילות גופנית ומאפשר למטופל לחוות הצלחה גם בביצוע מטלות פשוטות לכאורה, כמו הליכה מסביב לבניין המגורים או הליכה ממקום החניה המרוחק אל מרכז הקניות השכונתי. הפדומטר רושם כל פעילות שהיא, בין אם זו עבודה בגינה, יציאה להליכה או ריצה, על אף שידוע שפעילות גופנית עצימה יותר תשפיע באופן טוב יותר.
כאשר מצבו הקליני של החולה משתפר, ניתן לדרוש ממנו ביצוע מטלות יותר משמעותיות שתתרומנה באופן משמעותי יותר לשיפור במצב רוחו.
נכון להיום חולקו כבר 300 פדומטרים ב-3 מרכזי טיפול בארה"ב. עד לקיץ הקרוב יורחב השימוש והחלוקה תתאפשר בכל מרכזי הטיפול של HealthPartners.

מולי אפשטייןפיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

לכניסה לפורום "חיים וספורט"

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
אליפות העולם בהתעמלות אומנותית בבאקו יצאה לדרך: בהצלחה ללינוי אשרם, ניקול זליקמן, יוליאנה טלגינה וניקול וורנקוב

אליפות ישראל בטיפוס הובלה: נמרוד מרכוס אלוף ישראל לבוגרים. יובל שמלא סיים במקום השני, אלכס חזנוב במקום השלישי. בנשים - נועה שירן אלופת ישראל

מדליית כסף לארטיום דולגופיאט בתרגיל הקרקע ב"גביע האתגר" בפריז

שי קקון (הפועל שדות ים) ומאור בן הרוש (הפועל נהריה) אלופי ישראל בסירת לייזר אולימפית

מדליית כסף ושיא ישראל למארק מיליאר (איל"ן חיפה) ב-200 מ' מ.א בתוצאה 2:33:83 דקות באליפות העולם בשחייה פראלימפית בלונדון

נבחרת הבייסבול של ישראל הפסידה 7:6 לנבחרת איטליה ותתמודד על מדליית הארד באליפות אירופה

מדליית ארד לעמי דדאון (איל"ן חיפה) ב-200 מ' חתירה בתוצאה 2:59:55 דקות באליפות העולם בשחייה פראלימפית בלונדון

שיא ישראל, מדליית כסף וקריטריון לטוקיו לעמי דדאון ב-150 מ' מ.א בתוצאה 2:31:17 דקות באליפות העולם בשחייה פראלימפית

שיא עולם, מדליית זהב וקריטריון לטוקיו למארק מליאר ב-400 מ' חופשי בתוצאה 4:33:64 ד' באליפות העולם לשחייה פראלימפית

נבחרת ישראל בכדורמים נשים עד גיל 17 סיימה במקום ה-10 באליפות אירופה

גולשת הגלים, ענת לליאור, קבעה את הקריטריון האולימפי לאולימפיאדת טוקיו 2020, בה ישתתף לראשונה ענף גלישת הגלים