חפש רק בנושא זה


לחולי סוכרת מסוג 1 יש יתרון בשריפת שומנים

חוקרים מאוניברסיטת מונטנה שבארה"ב, מצאו שעבור אותה דרגת מאמץ יחסית, חולי סוכרת מסוג 1מחמצנים יותר שומן ופחות פחמימות בהשוואה לאנשים בריאים – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  06/06/11
מולי אפשטיין
  מנהל פורום "חיים וספורט"

ממצאי המחקר הוצגו לאחרונה בכינוס השנתי ה-58 של החברה האמריקאית לרפואת ספורט במסגרת הקונגרס העולמי השני "פעילות גופנית היא תרופה". צוות המחקר בדק את קצב החמצון של שומן ושל פחמימות ב-29 חולי סוכרת מסוג 1 (סוכרת תלוית אינסולין). משתתפי המחקר, 19 נשים ו-10 גברים, עברו מבדקי מאמץ עד הגעה לתשישות על גבי אופניים נייחים או על גבי מסילה נעה. במהלך המבדקים נמדדו תגובותיהם המטבוליות של הנבדקים ונמדדה צריכת החמצן המרבית שלהם. צוות המחקר גייס קבוצת אנשים בריאים שתאמה את גילם של משתתפי קבוצת המחקר ואת מינם, על מנת לשמש כקבוצת ביקורת.
במהלך מבדקי המאמץ נאספו נתונים מטבוליים בכל 2 דקות. ריכוז הסוכר בדם נמדד 20 דקות ו-5 דקות לפני תחילת המאמץ ו-5 דקות ו-20 דקות לאחר סיומו. קצב החמצון של השומן ושל הפחמימות חושבו עבור דרגות מאמץ שונות –50, 60, 70 ו-80 אחוזים מצריכת החמצן המרבית.

"זו הפעם הראשונה בה אנו משווים באופן מפורש בין אופן ניצול מקורות האנרגיה של חולי סוכרת מסוג 1 ובין ניצול מקורות האנרגיה באנשים בריאים", הסביר ד"ר Charles Dumke, החוקר הראשי. "אנחנו יודעים שסוכרת גורמת לעלייה בריכוז הסוכר בדם ושמתן אינסולין משפיע על ניצול האנרגיה, אולם לא בדקנו זאת עד עתה באנשים בריאים", הוסיף החוקר.
מניתוח התוצאות עולה שעבור אותה דרגת מאמץ יחסית, חולי הסוכרת מחמצנים יותר שומן ופחות פחמימות בהשוואה לאנשים בריאים. לפני ובמהלך המאמץ עצמו, לחולי הסוכרת ריכוזי סוכר גבוהים יותר וקצב ניצול אטי יותר של פחמימות בהשוואה לעמיתיהם הבריאים, אולם הם מפצים על כך באמצעות יכולת ניצול גבוהה יותר של שומן כמקור אנרגיה. על פי הממצאים קצב ניצול השומן בחולי הסוכרת גבוה יותר באופן עקבי.
הנבדקים הונחו להימנע מפעילות גופנית עצימה 24 שעות טרם ביצוע מבדקי המאמץ וכן להימנע ממזון בשעתיים שקדמו למבדק.

"משמעותן העיקרית של התוצאות היא בעובדה שעל אף ריכוזי הסוכר הגבוהים, נראה שחולי הסוכרת מנצלים שומן בקצב גבוה יותר", הסביר Dumke. "יתכן שמדובר בתגובת פיצוי על היעדר אינסולין אנדוגני (אינסולין המיוצר על-ידי הגוף). אינסולין הוא הורמון עוצמתי שמבקר את אופן ניצול מקורות האנרגיה. מאחר שחולי סוכרת מסוג 1 מסתמכים על אינסולין ממקור חיצוני, הם גם שולטים על אופן בחירת האנרגיה על-ידי השריר במהלך המאמץ הגופני. ההנחיה שלנו להימנע ממזון בשעתיים שקדמו למאמץ, גרמה קרוב לוודאי לרמות בסיסיות נמוכות של אינסולין בקרב חולי הסוכרת".

מקור

מולי אפשטיין פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".תגובות הוסף תגובה
1.שאלותדנית פוסניק09/06/11
2.ריצה מעולה לסוכרתייםסבטה אשכנזי11/06/11
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת