חפש רק בנושא זה


יותר צעצועים = יותר פעילות גופנית בילדים

הורים שמחפשים דרכים כיצד לגרום לילדיהם להיות יותר פעילים, צריכים לבדוק האם לילד יש די צעצועים שיגרמו לו להיות פעיל – כך טוענים חוקרים מאוניברסיטת באפאלו שבארה"ב. מאמר מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  06/06/11
מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

ממצאי המחקר הוצגו בשבוע שעבר בכנס השנתי ה-58 של החברה האמריקאית לרפואת ספורט במסגרת הקונגרס העולמי השני, "פעילות גופנית היא תרופה".

צוות המחקר בחן את מידת השפעתם של כמות הצעצועים – צעצוע אחד, 3 צעצועים ו-5 צעצועים – על מידת פעילותם הגופנית של 36 ילדים. הילדים, כולם בני 12-8, מוינו על פי מין וחולקו באופן אקראי לקבוצות. החוקרים עקבו אחר התנהגותם של הילדים תוך שהם מנטרים את הדופק שלהם ואת רמת פעילותם.

"מחקרים הראו שכאשר מגדילים את המגוון או את האפשרות לבחור בין מזונות שונים, הילד מגביר את צריכת האנרגיה הכוללת שלו", הסבירה ד"ר Denise Feda, ראש צוות המחקר. "השאלה: האם עיקרון המגוון פועל גם בכל האמור לגבי פעילות גופנית, טרם נחקרה. צוות המחקר שלנו ניסה לענות על השאלה: האם הגדלת מגוון הצעצועים איתם משחק הילד עשויה להגדיל באופן משמעותי גם את רמת הפעילות הגופנית שלו".


לאחר 60 דקות של משחק חופשי החוקרים מצאו שמשך זמן המשחק עלה דרמטית – ב-95% – כאשר לילדים ניתנה ההזדמנות לשחק ב-3 או ב-5 צעצועים. הממצא המעניין ביותר התגלה בבחינת ערכי הדופק של הילדים.  נמצא שמתן הזדמנויות רבות למשחק, תרם להעלאת עצימות המשחק, בעיקר אצל הבנות.

"ממצאי המחקר מרשימים, במיוחד לאור העובדה שמגפת ההשמנה בקרב ילדים מטרידה עדיין מאוד את המדינה הזו", ציינה החוקרת. "הורים שמחפשים דרכים כיצד לגרום לילדיהם להיות יותר פעילים, צריכים לבדוק האם לילד יש די צעצועים שיגרמו לו להיות פעיל. תוספת של צעצוע אחד או שניים שתורמים לגירוי ולהפעלה גופנית, עשויה לעזור, במיוחד לבנות. ניתן להעלות את המוטיבציה של הבנות לעסוק בפעילות גופנית בדומה לזו המבוצעת על ידי הבנים בכך שנספק להן יותר אפשרויות להיחשף לצעצועים פעילים"  

 

מקור     

 

מולי אפשטייןפיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

לכניסה לפורום "חיים וספורט"תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת