חפש רק בנושא זה


יותר צעצועים = יותר פעילות גופנית בילדים

הורים שמחפשים דרכים כיצד לגרום לילדיהם להיות יותר פעילים, צריכים לבדוק האם לילד יש די צעצועים שיגרמו לו להיות פעיל – כך טוענים חוקרים מאוניברסיטת באפאלו שבארה"ב. מאמר מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  06/06/11
מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

ממצאי המחקר הוצגו בשבוע שעבר בכנס השנתי ה-58 של החברה האמריקאית לרפואת ספורט במסגרת הקונגרס העולמי השני, "פעילות גופנית היא תרופה".

צוות המחקר בחן את מידת השפעתם של כמות הצעצועים – צעצוע אחד, 3 צעצועים ו-5 צעצועים – על מידת פעילותם הגופנית של 36 ילדים. הילדים, כולם בני 12-8, מוינו על פי מין וחולקו באופן אקראי לקבוצות. החוקרים עקבו אחר התנהגותם של הילדים תוך שהם מנטרים את הדופק שלהם ואת רמת פעילותם.

"מחקרים הראו שכאשר מגדילים את המגוון או את האפשרות לבחור בין מזונות שונים, הילד מגביר את צריכת האנרגיה הכוללת שלו", הסבירה ד"ר Denise Feda, ראש צוות המחקר. "השאלה: האם עיקרון המגוון פועל גם בכל האמור לגבי פעילות גופנית, טרם נחקרה. צוות המחקר שלנו ניסה לענות על השאלה: האם הגדלת מגוון הצעצועים איתם משחק הילד עשויה להגדיל באופן משמעותי גם את רמת הפעילות הגופנית שלו".


לאחר 60 דקות של משחק חופשי החוקרים מצאו שמשך זמן המשחק עלה דרמטית – ב-95% – כאשר לילדים ניתנה ההזדמנות לשחק ב-3 או ב-5 צעצועים. הממצא המעניין ביותר התגלה בבחינת ערכי הדופק של הילדים.  נמצא שמתן הזדמנויות רבות למשחק, תרם להעלאת עצימות המשחק, בעיקר אצל הבנות.

"ממצאי המחקר מרשימים, במיוחד לאור העובדה שמגפת ההשמנה בקרב ילדים מטרידה עדיין מאוד את המדינה הזו", ציינה החוקרת. "הורים שמחפשים דרכים כיצד לגרום לילדיהם להיות יותר פעילים, צריכים לבדוק האם לילד יש די צעצועים שיגרמו לו להיות פעיל. תוספת של צעצוע אחד או שניים שתורמים לגירוי ולהפעלה גופנית, עשויה לעזור, במיוחד לבנות. ניתן להעלות את המוטיבציה של הבנות לעסוק בפעילות גופנית בדומה לזו המבוצעת על ידי הבנים בכך שנספק להן יותר אפשרויות להיחשף לצעצועים פעילים"  

 

מקור     

 

מולי אפשטייןפיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

לכניסה לפורום "חיים וספורט"תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מדליית כסף קבוצתית לנבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית באליפות העולם בבאקו. לינוי אשרם וניקול זליקמן העפילו לגמר הקרב רב היוקרתי בדרך להשגת הקריטריון לטוקיו 2020

נבחרת הבייסבול של ישראל ניצחה את נבחרת ספרד 0:3 בטורניר הקדם אולימפי בסופו רק נבחרת אחת תזכה בכרטיס לטוקיו 2020

לינוי אשרם (הפועל ראשל"צ), סגנית אלופת העולם בתרגיל החישוק באליפות העולם בהתעמלות אומנותית המתקיימת בבאקו

מדליית ארד ללינוי אשרם בתרגיל הכדור באליפות העולם בבאקו

אליפות ישראל בטיפוס הובלה: נמרוד מרכוס אלוף ישראל לבוגרים. יובל שמלא סיים במקום השני, אלכס חזנוב במקום השלישי. בנשים - נועה שירן אלופת ישראל

מדליית כסף לארטיום דולגופיאט בתרגיל הקרקע ב"גביע האתגר" בפריז