חפש רק בנושא זה


לחיים! בירה נטולת אלכוהול וספורט

בירה נטולת אלכוהול מפחיתה את הנטייה לחלות לאחר ביצוע מאמץ גופני עצים כגון ריצת מרתון – כך עולה ממחקר שהוצג לאחרונה בכנס השנתי של החברה לרפואת ספורט בדנבר, ארה"ב. על "משקה האנרגיה החדש", מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  20/06/11

 


מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

מחקר חדש שנערך בגרמניה נותן גושפנקה רשמית למה שהספורטאים יודעים זה מכבר – שתייה של בירת חיטה לבנה נטולת אלכוהול (weissbier) היא בעלת השפעה חיובית על הבריאות. תוצאות המחקר שנערך במחלקה למניעה ולשיקום ברפואת ספורט באוניברסיטה הטכנית במינכן, הן חלק ממחקר ייחודי, הגדול מסוגו בעולם, שעוסק במרתון. פרויקט המחקר זכה לכינוי "Be-MaGIC" - beer, marathons, genetics inflammation and the cardiovascular system (בירה, מרתון, גנטיקה, דלקות והמערכת הקרדיו-וסקולרית).

המחקר התמקד בסיכונים הבריאותיים של רצי מרתון ובהשפעה הפוטנציאלית החיובית של פוליפנולים. פוליפנולים הם רכיבים ארומטיים שנמצאים באופן טבעי בצמחים, לדוגמה חומרי צבע (פיגנט), חומרי טעם או טאנינים (חומרי שימור טבעיים המצויים בצמח). לפוליפנולים מיוחסות תכונות של שיפור הבריאות ומניעת סרטן. הייחודיות של המחקר הנוכחי היא בשילוב של פוליפנולים שונים והשפעתם על קבוצת נבדקים כה גדולה.
אחד הממצאים של המחקר היה שלאחר ריצת מרתון רבים מן הרצים מפתחים תגובות זיהומיות. הסיבה לכך היא ירידה בתגובה החיסונית של הגוף ועימה עלייה חדה בשכיחות הזיהומים בדרכי הנשימה העליונות. התגברות הנטייה לחלות לאחר ביצוע מאמץ גופני עצים זוהתה בשם "החלון הפתוח". יתר על כן, מסתבר ששתיית בירת חיטה נטולת אלכוהול שמכילה פוליפנולים משפיעה לטובה על בריאות הגוף: מדדי הדלקת בדם ירדו באופן משמעותי ושכיחותן של המחלות הזיהומיות פחתה כמו גם עוצמתם של התסמינים.

אופן ביצוע המחקר
במסגרת המחקר נבדקו 277 רצי מרתון בגיל ממוצע 42.9 ±9, 3 שבועות לפני מרתון מינכן 2009 ושבועיים לאחריו. דגימות דם נלקחו מן הרצים 4 שבועות לפני המרוץ, שבוע לפניו, מייד לאחריו, 24 שעות ו-72 שעות לאחר המרוץ. המדדים שנבדקו היו מדדי דלקת – IL-6 וספירה של תאי הדם הלבנים. שכיחותם של הזיהומים בדרכי הנשימה העליונות נבדקה באמצעות Wisconsin Upper Respiratory Symptom Survey (WURSS-21). היארעות הזיהומים נבדקה והושוותה בין הקבוצות במשך שבועיים לאחר המרוץ.
קבוצת הנבדקים חולקה אקראית לקבוצת מחקר ולקבוצת ביקורת. הן הנבדקים והן החוקרים לא ידעו מי היא קבוצת הניסוי ומי היא קבוצת הביקורת – מחקר כפול-סמיות (Double Blind, Placebo Controlled trial).
הבירה שנבחרה למחקר הייתה בירת חיטה נטולת אלכוהול בשם Erdinger Weissbräu. הבירה הזו פופולרית במיוחד בקרב רצי מרתון ובקרב טריאתלטים והיא עשירה במגוון פוליפנולים. קבוצת המחקר שתתה 1- 1.5 ליטרים ביום ואילו קבוצת הביקורת שתתה כמות זהה של משקה שהוכן במיוחד לצרכי המחקר ושאינו מכיל פוליפנולים.

עיקרי הממצאים
• הפחתת התגובה הדלקתית – לדברי ד"ר Scherr, ראש צוות המחקר ורופא נבחרת הסקי הגרמנית, אנאליזת תאי הדם הלבנים (לויקוציטים), המהווים את אחד המדדים החשובים ביותר בתגובה הדלקתית, הראתה ערכים נמוכים ב-20% בקבוצת הניסוי בהשוואה לקבוצת הביקורת.
• תמיכה במערכת החיסון – רכיבים שנמצאים בבירה תרמו לאיזון או לתגובת פיצוי של מערכת החיסון. לדברי ד"ר Scherr ניתן להוכיח שרכיבים אלה תרמו לשיפור החיסוניות לאחר היחלשותה של המערכת בתגובה למאמץ העצים. בנוסף, החומרים הפעילים שבמשקה תרמו למניעת תגובתיות-יתר של מערכת החיסון.
• מניעת התקררויות – הרצים ששתו את הבירה נטולת האלכוהול, נטו לפתח פי 3 פחות זיהומים בהשוואה לרצים ששתו את משקה הפלסבו. במילים אחרות, שתיית בירה נטולת אלכוהול מפחיתה את הסיכון ללקות בהתקררות בשליש.
• שיפור במצב הזיהום של דרכי הנשימה העליונות – רצים בקבוצת הניסוי שנכנעו לזיהום ופיתחו תגובה זיהומית של דרכי הנשימה העליונות, חוו תסמינים קלים יותר ולפרק זמן קצר יותר בהשוואה לרצים מקבוצת הביקורת שלא צרכו את המשקה.

"הפוטנציאל של מזונות המכילים פוליפנולים להשפיע באופן חיובי על בריאותם של הספורטאים ידוע זה מכבר ואף נכתב על כך בעבר. אף על פי כן, אנו מופתעים כל פעם מחדש עד כמה ברורות העדויות כפי שהן משתקפות בתוצאות המחקר הנוכחי. יש לנו עתה אישור מדעי המאשש את ההנחות שלנו בנוגע למשקה המכיל תרכובות ייחודית של פוליפנולים, ויטמינים ומינרלים", סיכם ד"ר Scherr.
 
מקור
Johannes Scherr, David C. Nieman, Tibor Schuster, Jana Habermann, Melanie Rank, Siegmund Braun, Axel Pressler, Bernd Wolfarth, Martin Halle. Non-Alcoholic Beer Reduces Inflammation and Incidence of Respiratory Tract Illness. Medicine & Science in Sports & Exercise
המחקר המלא יפורסם בגיליון חודש ינואר של המגזין הרפואי - Medicine & Science in Sports & Exercise.
 
מולי אפשטיין פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום "חיים וספורט".תגובות הוסף תגובה
1.איזה בירה דומה נמכרת בישראל?יוסי20/06/11
2.איך שם הבירה?אלעד20/06/11
3.הבהרותקרן20/06/11
4.המחקר על בירה האלכוהול שולישרלי אופלגר25/06/11
5.הביקורת לא מספיק מדויקתאיתי המאירי25/06/11
6.יש בארץ את הבירה הזאתלנדסמן שגיב10/07/11
7.יש בארץ את הבירה הזאתלנדסמן שגיב10/07/11
8.יש בירה מאלט ללא אלכוהול (לת)דני16/07/11
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-14.8.20, בשעה 10:00

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן