חפש רק בנושא זה


אפקט הסטרופ וחכמת הכישלון

אחת הדרכים לעודד ספורטאי להצליח, היא לתת לגיטימציה לכישלון, לעשיית טעויות וללמידה מהן – כך עולה מן המאמר מאת מיכל יערון, רכזת תחום הפסיכולוגיה בבית-הספר למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במכון וינגייט, ותומר גוטמן
  21/06/11
מיכל יערון| תומר גוטמן – לעוף פסיכולוגיית ספורט מתקדמת

מיכל יערון

מונדיאל 2010. המשחק בין אנגליה לארה"ב. רוברט גרין, שוער קבוצת וסטהאם ונבחרת אנגליה, טועה טעות אומללה, לצפייה הקליקו כאן
 
בריאיון שלאחר המשחק אמר השוער, רוברט גרין (מתוך אתר ספורט 5): "זו הייתה טעות קשה", לקח גרין אחריות, "אתה לא מתכונן מנטלית לבצע עצירות גדולות, לשחק את המשחק המושלם – אתה מתכונן לטראומה. וזה קרה במשחק. אני מאוד מתחרט על כך. אני יודע שאחטוף ביקורת עצומה. קל לשחק כדורגל כשאתה משחק היטב, אבל הזמנים הקשים הם אלו שעליך לעבור".
"בעבר, כשהייתי צעיר יותר, הדברים האלו היו משפיעים עליי יותר. אבל זה עבר, אתה ממשיך הלאה, מוציא את הכדור מהרשת וממשיך. אתה לא נותן לזה להמשיך להשפיע עליך ב-50 הדקות הבאות", הוסיף השוער, "אני גבר בן 30. אתה עובר דברים קשים כאדם ומתכונן אליהם מנטלית, מרים מבט קדימה. יביעו בימים הקרובים ספקות לגביי אבל אני חזק מספיק להמשיך הלאה. אעשה זאת, ואהיה מוכן למשחק הבא שלנו – אם יחליטו שאני השוער הראשון".
"אין תירוצים, האשמה עליי", סיכם גרין, "אני לוקח אחריות מלאה לשער"
כישלון והפסדים הם חלק בלתי נפרד מעולם הספורט. ספורטאי חווה במהלך חייו הפסדים וכישלונות חדשות לבקרים. כישלון מעורר בנו מגוון רחב של רגשות ותגובות התנהגותיות. אנו רואים ספורטאים שמגיבים בבכי, מסתגרים, ישנם אף כאלו שנכנסים למיטה ולא יוצאים עד ליום למחרת.


טעות אומללה: רוברט גרין, שוער קבוצת וסטהאם ונבחרת אנגליה

הסטרופ הרגשי
נבחן לרגע את מושג הכישלון דרך מטלה שמשתמשים בה במחקרים רבים בפסיכולוגיה. במטלה, הנקראת מטלת הסטרופ הרגשי (Emotional Stroop), מוצגות למשתתפים מילים צבועות בצבעי דפוס שונים. המשתתפים מתבקשים לומר את צבע הדפוס של המילים במהירות ובדיוק האפשריים. המילים הללו יכולות להיות מילים שמעוררות רגש שלילי או מאיימות, למשל מוות, מחלה, תאונה, נחש וכדומה או מילים ניטרליות, כמו שולחן, כיסא, ספל, מרפסת.
במחקרים אלו התגלה כי המשתתפים אמרו את צבע הדפוס של המילים "השליליות" לאט יותר מאשר את צבע הדפוס של המילים הניטרליות. כלומר, גירויים מאיימים גורמים להאטה במערכת המוחית שלנו.

מה דעתכם? כישלון הוא מילה מאיימת או ניטרלית?
המחקרים הראו שלאדם לוקח יותר זמן להגיד את הצבע שבו כתובה המילה כישלון  מאשר את הצבע של מילים ניטרליות. כלומר, אנו תופסים את המושג כישלון כמאיים וכמפחיד, כגורם סכנה. עם זאת, המושג כישלון אינו חייב להיות מאיים. בטח ביחס לתדירות שאנו נפגשים בו בעולם הספורט.  נראה שמלמדים אותנו במהלך החיים כי כישלון זה דבר איום ונורא, כמעט כמו מוות או מחלה. נכון, כישלון הוא דבר כואב וקשה, אבל חשוב מאוד שהפחד ממנו לא יניע אותנו בדרכנו.
ישנם כל מיני כוחות נפשיים שמניעים אותנו, אחד מהם הוא הרצון להצליח ומולו הפחד מכישלון. Winner, למשל, הוא אדם אשר הרצון שלו להצליח גדול מהפחד להיכשל. אחת הדרכים לעודד ספורטאי להצליח, היא לעודד את הלגיטימציה לכישלון, לעשיית טעויות וללמידה מהן.

הכישלון הוא חלק בלתי נפרד מהספורט ומהחיים ולאו דווקא שלילי:
1. האבולוציה "לימדה" אותנו להתמקד יותר זמן בדברים מאיימים, כדי שנוכל ללמוד מהם, כלומר בפעם הבאה שניתקל באותו האיום, יהיה לנו יותר מידע לגבי דרכי התמודדות עמו.
2. אם תחשבו על חייכם, לרוב תמצאו שאתם מרבים לנתח את הכישלונות. הדבר נובע מכך שבכישלונות יש הרבה מידע רלבנטי. הכישלונות חושפים לעתים את הנקודות הפחות חזקות שלנו – הנקודות ששיפורן יוביל להצלחה עתידית.
3. חשוב מאוד לא לשכוח את ההצלחות. יש לאדם נטייה לדלג על הצלחותיו מהר מדי. אנחנו לא תמיד מנצלים את הזמן לשהות בהנאה שבהצלחה.
לסיכום, במקום שבו פוחדים להיכשל – אין אפשרות להצליח. אם נסתכל על האירועים כהזדמנות ועל הכישלון כמקור ללמידה –נפתח את האפשרות להצלחה ולהישגים. אביתר בנאי ניסח זאת כך: "כאב הוא הזדמנות להירפא".

לעוף פסיכולוגיית ספורט מתקדמת  
מיכל יערון –  פסיכולוגית ספורט, רכזת תחום הפסיכולוגיה בבית-הספר למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במכון וינגייט, נמנית עם הצוות המקצועי של לעוף.
תומר גוטמן – נמנה עם הצוות המקצועי של לעוף.
 תגובות הוסף תגובה
1.לצערנו גודלו לתוך תרבות שבה חוגגים ניצחון והפסד נחשב לכישלון.משה פ.23/06/11
2.ללמוד מהכשלוןאיתי המאירי25/06/11
3.ללמוד מכישלון חיוני, השאלה איך?ליאור פסח26/06/11
נקבע מועד חדש: טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו יתקיים ב-23.7.21. בהצלחה!

אתכם גם בימי קורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

נלחמים על הכושר: נבחרת השחייה הפראלימפית מתאמנת בבריכה הלאומית במכון וינגייט

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג המגיעים למכון

שחקן הבדמינטון האולימפי, מישה זילברמן יתאמן בתקופה הקרובה במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט