חפש רק בנושא זה


הטבעת מתהדקת

ערב פתיחתה של אליפות העולם באתלטיקה הודיעה התאחדות האתלטיקה הבינלאומית IAAF על כוונתה לקחת דגימת דם מכל אחד מ-2,000 האתלטים שיגיעו לאליפות – "נראה כי כמה אתלטים 'ייפצעו' באופן פתאומי ולא יגיעו לקוריאה", מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  15/08/11
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

 


 מולי אפשטיין - מנהל פורום "חיים וספורט"

פחות משבועיים נותרו עד לפתיחתה של אליפות העולם באתלטיקה בדאגו, דרום קוריאה. עבור האתלטים זוהי ישורת ההכנות האחרונה לקראת אירוע השיא של השנה, כך גם עבור המארגנים. בפעם האחרונה בה נערכה תחרות אתלטיקה בסדר גודל שכזה בדרום קוריאה, המשחקים האולימפיים בסיאול 1988, זה הסתיים במפץ גדול – בן ג'ונסון, האצן הקנדי יליד ג'מייקה, ניצח בריצה ל-100 מטר תוך שהוא קובע שיא עולם מדהים – 9.79 שניות. יומיים לאחר מכן התברר שג'ונסון השתמש בסטרואיד אנאבולי בשם סטנוזולול. מדליית הזהב ושיא העולם, נשללו מן האצן הקנדי והוא סולק בבושת פנים מן הכפר האולימפי.

הכתם הג'מייקני
ערב אליפות העולם אנו מתבשרים על תפיסתו של "דג שמן" נוסף. סטיב מאלינגס מג'מייקה, אחד המועמדים למדליה בריצה ל-100 מטר, נתפס על שימוש בחומר אסור. דגימת השתן שנלקחה מהאצן באליפות ג'מייקה בשלהי חודש יוני, הראתה ממצא חיובי. מאלינגס, בעל הזמן ה-3 בטיבו השנה – 9.80 שניות, נתפס על שימוש בחומר ממסך, כזה שנועד לטשטש את עקבותיהם של חומרים נוספים. עבור מאלינגס בן ה-28 מדובר כנראה בסיומה של הקריירה מאחר שמדובר בעבירת סימום שנייה. במקרה הפחות גרוע, הוא יספוג עונש השעיה ל-4 שנים. תרחיש אחר, מדבר על הרחקה לצמיתות.
התפיסה של מאלינגס מטילה שוב צל כבד על האתלטים מג'מייקה. חרושת השמועות סביב תעשיית הספרינט הג'מייקנית מדברת על שימוש בחומרים אסורים. יש המסבירים את השליטה האבסולוטית כמעט של הג'מייקנים בספרינט העולמי בשימוש בחומרים אסורים. גם ההישגים המופלאים של בולט ב-2008 ו-2009 לוו בהרבה סימני שאלה. לצד ההתפעלות וההשתאות לנוכח ההישגים הפנומנליים של שיאן העולם צצה ועלתה השאלה – האם הוא באמת נקי? עד אשר יוכח אחרת, התשובה היא כן. הפיכתו "לאנושי" בשנתיים האחרונות מעלה כמה תהיות לגבי הסיבות לירידה בכושרו של האצן המופלא הזה. את התשובות נקבל, קרוב לוודאי, בעוד פחות משבועיים.


"אנושי"? יוסיין בולט, צילום: Richard Giles, ויקיפדיה 

הכינו את הווריד
כמעט לפני כל אירוע מסדר גודל של אליפות עולם או משחקים אולימפיים, מציגות רשויות האכיפה את הכוכב התורן הבא של מבדקי הסימום. ערב פתיחתה של אליפות העולם באתלטיקה הודיעה התאחדות האתלטיקה הבינלאומית IAAF על כוונתה לקחת דגימת דם מכל אחד מ-2,000 האתלטים שיגיעו לאליפות. ללא ספק, מדובר בצעד חסר תקדים ובהידוק נוסף של טבעת האכיפה כנגד המשתמשים בחומרים אסורים.
המהלך המפתיע ייעשה בשיתוף עם כמה גורמים, ביניהם המעבדה למניעת סימום בלוזאן, הסוכנות העולמית למניעת סימום WADA וכמה גורמים מקומיים: הוועדה המארגנת של האליפות, הסוכנות הקוריאנית למניעת סימום והמרכז למניעת סימום של המכון הקוריאני למדע ולטכנולוגיה. דגימות הדם תצטרפנה ל-500 דגימות שתן שתילקחנה מן האתלטים בתחרויות ומחוצה להן. דגימות הדם תילקחנה בתחנה מיוחדת שהוקמה בכפר האחסון של האתלטים.

דרכון ביולוגי לכל אתלט
דגימות הדם תעבורנה אנאליזה המטולוגית ראשונית במעבדה הממוקמת באתר התחרות. בסיומה של האליפות יישלחו כל דגימות הדם לאנאליזה נוספת במעבדה בלוזאן. האנאליזה תתמקד במדידת המדדים הרלוונטיים (סמנים ביולוגים – biomarkers) שיעזרו בבניית הפרופיל האישי לכל אתלט. הפרופיל האישי הוא הבסיס לדרכון הביולוגי שישמש את הרשויות במלחמתן בשימוש בחומרים האסורים.
העיקרון היסודי של הדרכון הביולוגי מתבסס על ניטור הסימנים הביולוגים של האתלט לאורך זמן. המיקוד הפעם הוא לא על זיהוי החומרים האסורים או השיטות האסורות עצמן כפי שנהוג במבדקי הסימום המסורתיים. מטרתו של הדרכון הביולוגי היא להוכיח שהשימוש בחומרים ובשיטות האסורות, המתבטא בשינויים לא נורמליים בסמנים הביולוגים בגופו של האתלט, היא העדות לכך שנעשתה פעולת סימום.
עד כה היה נהוג לקחת דגימות דם רק במקרים מסוימים, בדרך כלל במקצועות הסבולת. ההחלטה לקחת דגימות דם מכל האתלטים שיגיעו לאליפות העולם מאפשרת הצצה מעמיקה גם למקצועות האחרים. דגימות הדם תאפשרנה לזהות שימוש ב-EPO או במניפולציות אחרות בדמם של אתלטי הסבולת ובנוסף סמנים פוטנציאלים המעידים על שימוש בסטרואידים אנאבולים ובהורמון גדילה בקרב אתלטי מקצועות הכוח.

ומה באשר לתוצאות?
תוצאות דגימות הדם תשמשנה למטרות הבאות:
• "טביעת אצבעות" ראשונה עבור אתלטים שטרם נכנסו למאגר של ה-IAAF
• נדבך נוסף בבניית הפרופיל הביולוגי הקיים של האתלטים
• ביסוס טווחי הערכים של הסמנים הביולוגים הרלוונטיים באוכלוסייה הטרוגנית של אתלטים ושל אתלטיות ברמה העולמית הגבוהה ביותר.

תוצאות חשודות של דגימות שיעברו אנאליזה באתר התחרות, ישמשו עילה לביצוע דגימות נוספות, בעיקר איסוף דגימת שתן לאיתור שימוש ב-EPO. הדגימות החשודות תעבורנה אנאליזה נוספת לאיתור נוכחותם של מטבוליטים שעשויים להצביע על שימוש בחומרים ו/או בשיטות אסורות. אם יימצא ממצא חיובי, תנהג התאחדות האתלטיקה הבינלאומית בהתאם לתקנות ולחוקי הסימום המקובלים.

חדשות מעבר לים
בעוד אנו מתבשרים על כישלונו של סטיב מאלינגס במבדקי הסימום הנה מתרחשת דרמה נוספת והפעם מצדו האחר של האוקיינוס. מייק רודג'רס, בעל הזמן הרביעי בטיבו השנה – 9.85 שניות, נכשל במבדק סימום שנערך לו בחודש שעבר לאחר תחרות בעיר ליגאנו שבאיטליה, שם שהתה נבחרת השליחים האמריקנית במחנה אימונים. החומר שנמצא בדגימת השתן של האצן האמריקני שייך למשפחת החומרים הממריצים ולדעת סוכנו מדובר בטעות שעשה האתלט. "מייק הלך לבר מקומי לשתות עם כמה חברים וחשב שהמשקה אותו שתה הוא רד-בול אולם מסתבר שהוא קיבל משקה אחר שהכיל חומר אסור", הסביר הסוכן. רודג'רס מצדו צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ממצא סימום חיובי של ממריץ לאחר שתיית משקה אנרגיה. אני מנסה לקיים שימוע לפני אליפות העולם כדי לדעת מה יעלה בגורלי". רודג'רס אמור להשתתף באליפות העולם בריצה ל-100 מטר ובריצת השליחים 4X100 מטר.
העונש עבור חומר ממריץ עשוי לנוע מאזהרה בלבד ועד להשעיה למשך מספר חודשים. ההחלטה בעניינו של האצן תתקבל רק לאחר פתיחת בקבוקון B וזה יקרה רק יומיים לאחר ה-15 באוגוסט שהוא המועד הסופי להצגת המשלחת לאליפות העולם. נכון לכתיבת שורות אלה טרם התקבלה החלטה בעניין.

פרסום ההחלטה של ה-IAAF לבצע דגימות דם לכל האתלטים הוא מהלך חסר תקדים בהיקפו. יש מי שטען שעיתוי הפרסום, שבועיים לפני פתיחתה של האליפות, הוא מוקדם מדי. לדברי כמה גורמים המצדדים בהחמרת האכיפה כנגד השימוש בחומרים האסורים, על הרשויות היה להודיע על כך במועד קרוב יותר לפתיחתה של האליפות. לאור ההליך החדש נראה כי כמה אתלטים "ייפצעו" באופן פתאומי ולא יגיעו לקוריאה. השאלה היא האם יהיו אלה שמות גדולים?

מולי אפשטיין – פרשן ספורט, פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט". תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות