חפש רק בנושא זה


"מבחן הדיבור" – ממצאים חדשים

מחקר חדש שבוצע באוניברסיטת ניו-המפשייר, מאשש את ההנחה ש"מבחן הדיבור" מהווה כלי יעיל למדידת עצימות המאמץ גם בהשוואה למבדקי מעבדה, כמו מבדק סף חומצת חלב ומבדק למציאת הסף האנאירובי הנשימתי – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  03/10/11

 

 
מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

ממצאי המחקר שהעמיד את "מבחן הדיבור" למבחן ובדק את יעילותו של כלי פשוט זה, פורסמו לאחרונה ב-Journal of Sports Sciences.
צוות המחקר בחן מהי יעילותו של "מבחן הדיבור", המשמש ככלי לקביעת עצימות המאמץ, בהשוואה לשני מבחני מעבדה – מבדק סף חומצת חלב ומבדק הסף האנאירובי הנשימתי. "מבחן הדיבור" הוא כלי פשוט באמצעותו ניתן להעריך מהי עצימות הפעילות. כל עוד מסוגל המתאמן לדבר באופן נינוח במהלך הפעילות האירובית, מוגדרת העצימות כקלה עד בינונית. ברגע שהמתאמן מתקשה בדיבור שוטף ונינוח, זו אינדיקציה למאמץ אירובי עצים ברמה של סף חומצת החלב ולמעלה מכך. "מבחן הדיבור" צבר פופולריות גבוהה במהלך העשור האחרון.

צולם באליפות צה"ל למפקדים 2010

צוות המחקר גייס לטובת הפרויקט מבוגרים בריאים וביקש מהם לקרוא את "שבועת האמונים" בדרגות מאמץ שונות. החוקרים דירגו את רמת הנינוחות בדיבור עבור כל דרגת מאמץ. החוקרים מצאו שכאשר הנבדקים דיווחו על מבחן חיובי – כל עוד הם יכולים לדבר בנינוחות – עוצמת הפעילות תאמה לזו המסווגת כגבול הפעילות האירובית הקלה. סיווג עוצמת הפעילות בוצע על פי מדדי דופק ועל פי האחוז מתוך צריכת החמצן המרבית. כאשר הנבדקים כבר לא היו בטוחים באשר לנינוחות הדיבור שלהם, תאמה עוצמת הפעילות את הטווח העליון המומלץ לאימון אירובי.

ממצאי המחקר מאששים את יעילותו של "מבחן הדיבור" ככלי לבקרת עצימות הפעילות האירובית. "אם אתה עדיין מסוגל לדבר בנינוחות, סימן שאתה נמצא בדרגת מאמץ כזו שתתרום לשיפור הכשירות האירובית של מתאמנים מתחילים", הסביר פרופסור Timothy Quinn, מומחה לקינזיולוגיה והחוקר הראשי. "מבחן הדיבור הוא כלי טוב ופשוט לשימוש", הוסיף החוקר.

לראשונה, הושווה מבחן הדיבור למבדק סף חומצת חלב
מה שיותר מעניין, היה זה לבחון את "מבחן הדיבור" בהשוואה למבחנים פיזיולוגיים מקובלים כמו מבדק סף חומצת חלב ומבדק למציאת סף אנאירובי נשימתי. מבדק סף חומצת חלב הוא מבדק מעבדתי נפוץ המשמש למדידת הסבולת האירובית ולקביעת סף חומצת החלב של המתאמן. מבדק זה הוא כלי יעיל ויישומי המשמש מתאמנים ברמות שונות לתכנון ולבקרה של עצימות האימון. המבדק הסף האנאירובי הנשימתי, משמש למציאת הסף האנאירובי באמצעות שינוי חד ברמת האוורור של הריאות בתגובה למאמץ.
בעוד שבמחקרים קודמים הושווה "מבחן הדיבור" רק למבדק הסף האנאירובי הנשימתי, הרי שלראשונה הוא הושווה גם למבדק סף חומצת החלב. על פי התוצאות "מבחן הדיבור" תואם טוב יותר את מה שנמצא במבדק סף חומצת החלב בהשוואה למה שנמצא במבדק הסף האנאירובי הנשימתי. "כולם חשבו שמבחן הדיבור תואם באופן מיטבי למבדק הסף הנשימתי", ציין Quinn. "וזה אכן קורה, אולם רק ברמות מסוימות של מאמץ. המבדק שמשקף באופן הטוב ביותר את תגובות המתאמן לדרגות שונות של מאמץ הוא מבדק סף חומצת החלב והוא גם המבדק שנמצא כבעל המתאם הגבוה ביותר למבחן הדיבור".

לדברי Quinn, יש בממצאים אלה על מנת להפוך את מבחן הדיבור כלי רלוונטי עבור ספורטאי סבולת, כמו גם עבור אנשים שהחלו להתאמן זה עתה. "על מנת לשפר את ביצועי הסבולת יש לבצע חלק מהאימונים בעצימות הקרובה לסף חומצת החלב. כאשר לנבדקים היה קושי לדבר הם היו קרובים מאוד לעצימות המתאימה לסף חומצת החלב שלהם. לכן, ספורטאים יכולים להעריך את עצימות האימון שלהם בהתאם לדרגת הנינוחות בה הם מסוגלים לדבר".
"אם אתה מתאמן מתחיל ואתה עדיין מסוגל לדבר במהלך האימון, סימן שאתה מבצע נכון", הסביר Quinn. "אולם אם אתה באמת רוצה להשתפר, עליך ללחוץ קצת יותר", סיכם החוקר.

הבהרה: לא "הכול דיבורים"
חשוב לציין שמבחן הדיבור הוא אומנם כלי יעיל להערכת עוצמת המאמץ, אולם הוא אינו מהווה תחליף למבדקי המעבדה הקליניים והפונקציונליים. מבדקי המעבדה, ובמיוחד מבדק סף חומצת חלב, מאפשרים למדוד את כשירותו של המתאמן ולבחון את תגובותיו הפיזיולוגיות לדרגות מאמץ שונות.  על סמך הממצאים ניתן להתאים תכנית אימון אפקטיבית שתענה על צרכיו של המתאמן. יתרון נוסף של המבדק מתבטא בבכך שהוא מאפשר להשוות ולבחון את מידת השיפור בכשירות הפיזיולוגית. 

מקור
Timothy J. Quinn, Benjamin A. Coons. The Talk Test and its relationship with theventilatory and lactate thresholds. Journal of Sports Sciences, 2011; 29 (11): 1175

מולי אפשטיין
– פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

צילום: אבי שיתגובות הוסף תגובה
1.מבחן הדיבורענת06/10/11
2.נהדר ומה לגבי וואטים?איתי המאירי13/10/11
3.סף חומצת החלב אינו הסף האנאירובירפי דותן31/10/11
אביב של בריאות וחג פסח שמח ממכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

אתכם גם בימי הקורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג שזכו להיתר מיוחד

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט