חפש רק בנושא זה


נגיחות ונזק מוחי

מחקר חדש בדק מה קורה לראש כשהוא פוגש כדורגל במהירות של 55 קמ"ש וכפול מכך במשחק של מקצוענים. טכנולוגיית הדמיה מתקדמת וביצוע מבחנים קוגניטיביים, הראו שנגיחות מעלות את הסיכון לפגיעה במוח ולמגבלה קוגניטיבית – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר בווינגייט
  06/12/11


 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

ממצאי המחקר שבוצע בביה"ס לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין, הוצגו לאחרונה בכנס השנתי של החברה הצפון אמריקאית לרדיולוגיה בשיקגו. החוקרים השתמשו בטכניקת הדמיה חדשנית בשם DTI  – diffusion tensor imaging, סוג של MRI מתקדם, על 38 שחקני כדורגל חובבים (גיל ממוצע 30.8) ששיחקו כדורגל מאז היותם ילדים.
השחקנים התבקשו לרשום כמה פעמים הם נגחו בכדור במהלך שנת האימונים והמשחקים האחרונה. החוקרים דירגו את השחקנים בהתאם לתדירות הנגיחות שלהם בכל משחק והשוו את הדמיות המוח של הנוגחים המצטיינים לאלה של השאר. החוקרים מצאו שהשחקנים שהרבו לנגוח הפגינו נזק מוחי בדומה לאנשים שסבלו מזעזוע מוח. זעזוע מוח מוגדר כפגיעת מוח טראומתית מתונה.
ממצאי המחקר מעוררים דאגה לנוכח העובדה שספורט הכדורגל נחשב לספורט הפופולרי ביותר בעולם ולנוכח העובדה שיותר ויותר ילדים עוסקים בספורט הזה. מתוך 18 מיליון אמריקאים שמשחקים כדורגל 78% מהם מתחת לגיל 18.

סף הנגיחות השנתי לפגיעה מוחית
לאחר שאיששו את הנזק הפוטנציאלי שבנגיחות חוזרות ונשנות מטרת החוקרים הייתה לקבוע האם קיים סף לתדירות הנגיחות שאם עוברים אותו ניתן להבחין בפגיעה מוחית. תוצאות מחקר קודם הראו שהסף הזה הוא בערך 1,500-1,000 נגיחות בשנה. כאשר שחקנים במחקר הנוכחי הגיעו למספר נגיחות כזה, ניתן היה להבחין בבירור שנגרם להם נזק משמעותי.
"שני המחקרים מציגים עדויות משכנעות ומצביעים על כך שנגיחות חוזרות מעל לכמות מסוימת בשנה עלולות לגרום לפגיעה מוחית ולמגבלה קוגנטיבית", הסביר ד"ר Michael L. Lipton, החוקר הראשי בצוות המחקר. "כמות של 1,000 או 1,500 נגיחות בשנה נראית אולי גדולה למי שאינו משחק כדורגל, אולם בסופו של דבר מדובר בכמה נגיחות מדי יום עבור שחקן ממוצע", הסביר החוקר.

הנזק: פגיעה בזיכרון ובמהירות תיאום גוף מוח
"נגיחה בכדור רגל אינה שקולה לעוצמה בסדר גודל שעלול לקרוע סיבי עצב במוח, אולם נגיחות חוזרות ונשנות עלולות לגרום לתגובות שרשרת שבסופן יתרחש תהליך ניווני של תאי המוח", הוסיף החוקר.
החוקרים זיהו 5 אזורים, באונה הקדמית (מאחורי המצח) ובאזור העורפי של המוח, שהושפעו במיוחד כתוצאה מן הנגיחות. אזורי מוח אלה אחראים לקשב, לזיכרון, לניהול תפקודי ולתפקוד חזותי מהיררכיה גבוהה. כל הנבדקים במחקר הנוכחי ביצעו מבדקים שמטרתם הייתה להעריך את התפקוד הנוירו-פסיכולוגי שלהם. השחקנים שדורגו כנוגחים "המצטיינים" לאורך השנה, הפגינו ביצועים גרועים במבחני זיכרון מילולי ובמבחן למהירות פסיכומוטורית (מבדקים שדורשים תיאום גוף-מוח כמו זריקת כדור לדוגמה) בהשוואה לחבריהם שנגחו פחות.
"שני המחקרים מראים באופן משכנע שנגיחות חוזרות ונשנות בכדורגל גורמות לפגיעת מוח ולמגבלה קוגנטיבית", הסביר ד"ר Lipton. "אלה הם ממצאים אותם יש לקחת בחשבון בתכנון עתידי של מחקרים שמטרתם לפתח גישות שיגנו על שחקני כדורגל".

כיצד ניתן להגן על השחקנים
מאחר שיש כנראה טווח בטוח לתדירות הנגיחות, מחקר נוסף עשוי לעדן את המספרים ולסייע בהגדרת הנחיות לנגיחה. בדומה לענפי ספורט אחרים ובהסתמך על הגדרות סף ברורות לאימונים ולמשחקים, ניתן לפקח ולהגביל את תדירות הפעולות בעלות פוטנציאל הנזק.
"בעבר הזורקים מליגת הבייסבול לילדים בארה"ב סבלו מכמות מדאיגה של פציעות בכתף. באמצעות מחקר וקביעת הנחיות ברורות באשר לכמות הזריקות המותרת לילדים באימון, הצלחנו להוריד באופן משמעותי את שכיחות הפציעות בילדים", הוסיף ד"ר Lipton.
"פגיעות מוח בילדים כתוצאה מנגיחות, בהנחה שהן אכן קורות, עוברות בדרך כלל מתחת לרדאר משום שהפגיעה אינה נראית לעין באופן מיידי והיא יכולה להיות מיוחסת לבעיות אחרות כמו הפרעות קשב וריכוז או ליקויי למידה. אנחנו, כולל הסוכנויות שמעודדות את המשחק ומפקחות על המשחקים, צריכים לבצע מחקר נוסף על מנת להגדיר במדויק את ההשפעה שיש לנגיחות מרובות על ילדים ועל מבוגרים על מנת לפתח מדדים במסגרתם משחק הכדורגל יהיה פעילות בטוחה לאורך זמן", סיכם החוקר.

מקור 
לסרטון המסביר את המאמר הקליקו כאן  

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
צפוניים? הכירו את השלוחה החדשה של מכון וינגייט בקריית אתא - ההרשמה ללימודים בעיצומה

בקרוב בערוץ 24: תוכנית עם מיטב מומחי מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, לכושר גופני ולאורח חיים בריא בהנחיית ענת גיסין ובהשתתפות ספורטאים אולימפיים וידוענים

מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה!

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר