חפש רק בנושא זה


מים שקטים – שחייה תורמת להפחתת לחץ הדם

אם עברתם את החמישים ונכנסתם לאזור ערכי לחץ דם המתקרב לערכים שמחייבים טיפול תרופתי, כדאי לכם לבחור בשחייה כאמצעי להפחתת לחץ הדם – כך על פי מחקר שפורסם לאחרונה ב-The American Journal of Cardiology. מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט
  13/02/12

 


מולי אפשטיין
  מנהל פורום
"חיים וספורט"

שחייה היא פעילות גופנית נפלאה עבור אנשים מבוגרים שמנהלים אורח חיים יושבני משום שהיא אינה גורמת למעמסה גדולה על המפרקים והיא לא גורמת לעלייה בטמפרטורת הגוף. עם זאת, על אף יתרונותיה של השחייה, אנו יודעים מעט מאוד על ההשפעה של הפעילות הזו על כלי הדם ועל ערכי לחץ הדם.

שינוי בערכי לחץ הדם לאחר 12 שבועות של שחייה
החוקרים מאוניברסיטת טקסס מצאו שלאחר 12 שבועות של שחייה חלה ירידה משמעותית בערכי לחץ הדם וחל שיפור בתפקוד העורקים של קבוצת הניסוי. קבוצות המחקר מנו 43 גברים לא פעילים בגילאי 50+ (גיל ממוצע 60) שאינם מטופלים תרופתית ושערכי לחץ הדם שלהם מוגדרים על סף "הלא בריא" – מה שמכונה קדם יתר לחץ-דם או יתר לחץ-דם שלב 1. הנבדקים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות – קבוצת הניסוי שעסקה בשחייה במשך 12 שבועות וקבוצת הביקורת שביצעה פעילות קלה ומרגיעה.
לפני המחקר, במהלכו ובסיומו נמדדו המדדים הבאים: משקל, אחוז השומן, לחץ הדם, תפקוד כלי הדם (תפקוד וסקולרי), ריכוז הסוכר בדם וריכוז הכולסטרול בדם.
חשוב לציין שטרם תחילת המחקר, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין קבוצת "השחיינים" ובין קבוצת הביקורת. לאורך 12 השבועות בהם נערך המחקר לא חל שינוי במדדים הבאים: משקל, מסת השומן, ריכוז הסוכר וריכוז הכולסטרול בדם. לעומת זאת, בקבוצת השחייה נצפתה ירידה בערכי לחץ הדם הסיסטולי מערך של 131 מ"מ כספית לערך ממוצע של 122 מ"מ כספית. לחץ הדם האידיאלי מוגדר כערך של 120/80 מ"מ כספית.

צילום: זיו כורם.

השפעת השחייה על התפקוד הווסקולרי
בחינת התפקוד הווסקולרי של הנבדקים הראתה הבדל משמעותי בין הקבוצות. הבדל זה התבטא בירידה במידת קשיחותם של כלי הדם בקבוצת הניסוי.
תוצאות המחקר הראו שהשחייה תרמה לעלייה של 21% בהיענות של העורק הקרוטיד (עורק התרדמה) (p <0.05). בנוסף, לשחייה הייתה השפעה חיובית על מידת ההתרחבות של עורק הזרוע (מבחן קליני הקרוי Flow-mediated dilation) ועל רגישותם של קולטנים הקרויים - cardiovagal baroreflex. קולטנים אלה הם חלק ממנגנונים הומיאוסטטיים בגוף שתפקידם לווסת את לחץ הדם.
בקבוצת הביקורת לא נמצאו שינויים משמעותיים במדדים אלה.

לתקציר המחקר הקליקו כאן

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט". 

צילום: זיו כורם. תגובות הוסף תגובה
1.תודה רבה, עוד סיבה טובה לשחות (לת)גם שוחה23/02/12
נבחרת ההתעמלות האומנותית של ישראל סיימה במקום ה-4 בגמר הכדורים עם הציון 26.950 נקודות באליפות העולם בבאקו

לראשונה: נבחרת הבייסבול של ישראל העפילה למשחקי טוקיו 2020 לאחר שהביסה את נבחרת דרום אפריקה 1:11

מדליית ארד לענבל שמש (63 ק"ג) בגרנד פרי טשקנט, אוזבקיסטן לאחר שגברה על גילי שריר בדרבי ישראלי

נבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית סיימה במקום ה-6 בקרב רב באליפות העולם ובכך קבעה את הקריטריון לטוקיו 2020

מדליית ארד לגפן פרימו (52 ק"ג) בגרנד פרי טשקטנט, אוזבקיסטן

מדליית ארד וקריטריון לטוקיו 2020 בגמר הקרב רב ללינוי אשרם באליפות העולם בבאקו. קריטריון לטוקיו גם לניקול זליקמן (מכבי ת"א)

מדליית כסף בתרגיל האלות ומדליית כסף בתרגיל הסרט, ללינוי אשרם (הפועל ראשל"צ) באליפות העולם בבאקו

מדליית כסף קבוצתית לנבחרת ישראל בהתעמלות אומנותית באליפות העולם בבאקו

מדליית ארד ללינוי אשרם בתרגיל הכדור באליפות העולם בבאקו

לינוי אשרם (הפועל ראשל"צ), סגנית אלופת העולם בתרגיל החישוק באליפות העולם בהתעמלות אומנותית המתקיימת בבאקו

אליפות ישראל בטיפוס הובלה: נמרוד מרכוס אלוף ישראל לבוגרים. יובל שמלא סיים במקום השני, אלכס חזנוב במקום השלישי. בנשים - נועה שירן אלופת ישראל