חפש רק בנושא זה


טכניקה לנטרול הרגשות והמחשבות שמרחיקים אותנו מהמטרה

כל מי שמנסה לרזות או לסגל אורח חיים פעיל ובריא, יודע שהמכשלה האמיתית נמצאת ברגשות ובמחשבות שעולים כל פעם שאנחנו צריכים לקבל את ההחלטה הנכונה. לפניכם טכניקה קוגניטיבית שתוציא לכם את "הסרטים" מהראש – מאת ד"ר איריס אורבך פסיכולוגית ספורט במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  18/06/12

 


ד"ר איריס אורבך
"אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך, ודא/י שמחשבותיך נמצאות במקום שאת/ה רוצה להיות", רבי נחמן מברסלב.

מה קודם למה – מחשבות קודמות לרגשות או רגשות קודמים למחשבות? אנחנו קודם חושבים או קודם מרגישים? רובנו מאמינים שאנו מונחים על-ידי הרגשות וכתוצאה מכך חושבים ופועלים. למעשה, המחשבות שלנו, באופן מודע יותר או פחות, משפיעות על מה שאנחנו מרגישים וכתוצאה מכך אנחנו פועלים באופן מסוים. בנוסף יש לזכור, שהקיבולת הקוגניטיבית שלנו מוגבלת, כלומר, אנחנו יכולים לחשוב מספר מסוים ומוגבל של מחשבות בכל רגע נתון. כאשר אנו מחברים את שתי העובדות ניתן להגיע למסקנה שבמידה ונלמד מיומנות לחשיבה חיובית, מועילה ויעילה, כך נוכל להשפיע על מה שאנחנו מרגישים וכתוצאה מכך נפעל בהתאם. בהסתמך על שתי עובדות אלו (מחשבות קודמות לרגשות וקיבולת קוגנטיבית מוגבלת), ניתן ללמוד מיומנויות קוגניטיביות אשר יכולות לסייע במימוש המטרה שלנו ובהתגברות על מכשולים.

בעבודתי בשטח עם קבוצת הרזייה, אשר מקבלת בנוסף לייעוץ תזונתי הנחיה בפעילות גופנית מאורגנת ותמיכה מנטאלית – ברור מעבר לכל ספק שחברי הקבוצה יודעים כיצד הם צריכים לפעול. אך למרות הידע והניסיון, ברגעי האמת האינסופיים בחיי היומיום שבהם צריך לבחור, האם לצאת מהמיטה ב-5:30 כדי להתאמן או האם לאכול את הקינוח? הידע לבדו לא עושה את העבודה. בחירות אלו כוללות אספקטים רגשיים שההתמודדות עמן אינה פשוטה והדרך המומלצת הינה נטרול הרגש על ידי ההיגיון.


הטכניקה לנטרול הרגש על ידי ההיגיון
ניקח לדוגמה את המצב של קימה בשעה מוקדמת לשם אימון. כאשר אתם מתלבטים האם לקום או להישאר במיטה שאלו, את עצמכם את השאלה הבאה: "אם אני לא אקום מהמיטה האם זה יקדם אותי או ירחיק אותי מהמטרה?" מהיותנו יצורים רציונליים עצם התשובה שהמעשה שלנו (אי קימה מהמיטה) ירחיק אותנו מהמטרה ייצר קונפליקט מכיוון שההיגיון אינו מאפשר קבלה של מעשה המנוגד למטרה שלנו. אנחנו שואפים לפעול ולנקוט בפעולות אשר תקדמנה אותנו, ההיגיון מנחה אותנו ללכת קדימה ולא אחורה.
מייד לאחר ההבנה שהפעולה תרחיק אותנו מהמטרה, יש להוסיף לתהליך משפט אשר ימלא את החלל הקוגניטיבי שנוצר בראש. חשוב להכין את המשפט מראש ולהתאמן עליו, על מנת שנוכל לשלוט על התכנים בהם אנחנו רוצים להתרכז. המשפט צריך להיות בעל מאפיינים מסוימים: קצר, חיובי, בהווה, בעל פעולה וקצב מסויים. למשל, משפט מתאים למקרה של האישה אשר התקשתה לקום בבוקר לאימון יכול להיות "קדימה, רותי, לקום מהמיטה ולשים נעליים 1, 2, 3". המשפט ישפיע על ההרגשה, לא יאפשר למשפטים אחרים שליליים להיכנס לחלל הקוגניטיבי (זוכרים שהחלל שלנו מוגבל מבחינת נפח...), ויגרום לנו לפעולה.
חשוב ביותר להתאמן על התהליך של מקדם/מרחיק ואמירת המשפט מספר פעמים במהלך היום במצבים שונים על מנת שברגע האמת התהליך יהיה בעל השפעה. כפי שלא נשתמש במיומנות חדשה בתחרות לפני שהתאמנו עליה באימון, כך גם המשפט לא יהיה אפקטיבי אם לא תתאמנו עליו. בנוסף, יש להתאים את התהליך באופן אישי לצרכים, למחסומים ולהתמודדויות של האדם על מנת להשיג תוצאות רצויות. לסיכום, כל התהליך של הצבת מטרות, שאלת המקדם/מרחיק, משפט, ופעולה, הנו תהליך קוגניטיבי אשר תורם לשליטה על הרגש ומכוון לפעולות אשר מקדמות אותנו למימוש המטרה.

ד"ר איריס אורבך – מומחית בפסיכולוגיה של הספורט. שותפה בפרויקטים לקידום ספורט, מנהלת המסלול "מאמן לקידום בריאות" בבית-הספר למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן ועוסקת בספורט באופן קבוע כאורח חיים. נותנת ייעוצים מנטאליים לספורטאים ולקהל העוסק בספורט בכל הרמות ובכל הגילאים.תגובות הוסף תגובה
1.תמיד הכתבות הכי מעניינותיניב כהן21/06/12
2.תודהאיריס אורבך27/06/12
3.חשיבות השליטה בהכרהאיילת הלפרן28/06/12
נקבע מועד חדש: טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו יתקיים ב-23.7.21. בהצלחה!

אתכם גם בימי קורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

נלחמים על הכושר: נבחרת השחייה הפראלימפית מתאמנת בבריכה הלאומית במכון וינגייט

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג המגיעים למכון

שחקן הבדמינטון האולימפי, מישה זילברמן יתאמן בתקופה הקרובה במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט