חפש רק בנושא זה


אורח חיים יושבני – כרוניקה מסוכנת

כמה מחלות לב, סרטן שד, דיכאון ועוד, היו נמנעות לו הקפדנו על פעילות גופנית סדירה? כתב העת הרפואי החשוב Lancet עם הנתונים המדאיגים על היעדר פעילות גופנית, הנמצאת בעלייה מתמדת – מאת לבנה זיגל, רמ"ד מעבדות במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  23/07/12

 


עוד מספר ימים תיפתח אולימפיאדת לונדון, פסגת הספורט אליה נושאים עיניים בציפייה מכל רחבי העולם, אולם בשטח אורח החיים המודרני מתאפיין בחוסר פעילות גופנית. מי לא מכיר את ההתנהלות של כ-8 שעות ביום מול שולחן כתיבה, עוד שעתיים נסיעה לעבודה וממנה, וכאשר חוזרים, רובצים על הספה וצופים בטלוויזיה או באמצעי בידור אלקטרוניים אחרים.

חוסר פעילות גופנית מזיק ממש כמו עישון
צוות החוקרים שבראשו עמדה פרופ' I-Min Lee ,הציג במחקר את השפעת אורח חיים לא פעיל על תקציבי הבריאות. לדעת החוקרים, חוסר פעילות גופנית מהווה גורם סיכון ממעלה ראשונה ואף השווה את נזקי חוסר פעילות גופנית לנזקי העישון. חוסר פעילות גופנית מעלה את הסיכון לתחלואה למחלות כמו סוכרת 2, שיטיון, מחלות כלי הדם הכליליים, סרטן השד, סרטן המעי הגס, דיכאון ומחלות לבביות.

מן התוצאות עולה כי עולה כי חוסר פעילות גופנית אחראי ל-6% מהנטל הכלכלי של מחלת לב כלילית ו-7% מהנטל של סוכרת מסוג 2. בנוסף, קבוצת המחקר מדווחת כי חוסר פעילות גופנית אחראי על כ-10% מהמקרים של סרטן השד או המעי הגס.
צוות החוקרים דיווח כי היעדר פעילות גופנית אחראי על כ-10% מכלל מקרי התמותה המוקדמת ברחבי העולם. והערכתו כי שינוי באורח החיים יעלה את תוחלת החיים בעולם.

הרגלי הפעילות הגופנית באזורים שונים בעולם
צוות החוקרים סקר את הרגלי הפעילות הגופנית במבוגרים ובמתבגרים ב-122 מדינות, ומצא ש-41.1 אחוזים לערך מקרב המבוגרים לא היו פעילים (פעילות גופנית מוגדרת כ-30-20 דקות פעילות ליום או כ-150 דקות שבועיות).
שיעור הדיווח על היעדר פעילות גופנית שונה באזורים שונים בעולם. שיעור הדיווח על חוסר פעילות גופנית בקרב תושבי אפריקה היה נמוך יותר מאשר תושבי אירופה (27.5% לעומת 43.3%). רק 17% מתושבי דרום מזרח אסיה דיווח על חוסר פעילות גופנית. 43.3% מקרב תושבי צפון/דרום אמריקה דווחו על חוסר פעילות גופנית ושיעור דומה דווח בקרב תושבי המזרח התיכון.
הסקר אף הציג עלייה בשכיחות של חוסר פעילות גופנית בקרב מבוגרים וחוסר פעילות גופנית מחריף בקרב ילדים – כ-80% מן הילדים אינם מקפידים לבצע פעילות גופנית סדירה.
 
החוקרים סבורים, שיש להתייחס אל אורח חיים יושבני כאל מגפה. בעוד ששכיחות המעשנים יורדת בעולם, שיעור היעדר פעילות גופנית עולה ולפיכך יש לעודד את הציבור לבצע פעילות גופנית. פעילות גופנית צריכה לקבל העדפה מתקנת כדי להקטין את שיעור התחלואה, בעיקר של האדם בעולם המערבי. עידוד הפעילות הגופנית צריך להיות רב מערכתי.

מי ייתן, והאולימפיאדה המשמשת ובאה אכן תשנה את המגמה בעולם ותעלה את שיעור הפעילות הגופנית בעולם.

מקור:
Effect of physical inactivity on major non-communicable diseases worldwide: an analysis of burden of disease and life expectancy
I-Min Lee The Lancet, Volume 380, Issue 9838, Pages 219 - 229, 21 July 2012

לבנה זיגל – רמ"ד מעבדות במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט.


 תגובות הוסף תגובה
1.צודקים בהחלטאופמן ורדה01/08/12
יום פתוח לקורסים ולמסלולי הלימוד בביה"ס למדריכים ולמאמנים של מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, יתקיים ביום שישי, ה-24.1.2020

מדליית כסף לשחיינית גלי פסקרה (מכבי פ.מ רעות), חניכת אקדמיית וינגייט למצוינות בספורט, ב-200 מ' חזה בתחרות בין-לאומית בג'נבה

נבחרת הנשים של ישראל בכדורמים הובסה ע"י נבחרת ספרד 18-2. זהו הפסדה השלישי ברציפות של הנבחרת באליפות אירופה המתקיימת בבודפשט

נבחרת הבייסבול האולימפית של ישראל הגיעה למבדקי המעטפת הרפואית במכון וינגייט

נבחרת הנשים בכדורמים של ישראל פתחה את אליפות אירופה בהפסד 22:3 לנבחרת הולנד, אלופת אירופה. מרים בוקצ'נקו כבשה צמד

מדליית כסף לנועה סזולוס במקצה המשולב בסקי אלפיני בתוצאה 1:34:69 דקות, במשחקי החורף האולימפיים לנוער בלוזאן

מדליית ארד היסטורית לנועה סזולוס בסקי אלפיני במקצה ה-Super G ספרינט במשחקי החורף האולימפיים לנוער בלוזאן

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט

אליפות ישראל בשחייה פראלימפית תתקיים ב-24.1.20 בבריכה הלאומית במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט