חפש רק בנושא זה


הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012

בצד הקרבות על המסלול, בבריכת השחייה ובאולמות התחרויות, יתנהלו גם קרבות עקובים מדם ומשתן –בספורטאים שהפכו את הפרמקולוגיה לאידיאולוגיה. מהם הכלים החדשים שיעמדו לרשות המעבדות? מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  30/07/12
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום


 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

נו, מה אתם אומרים על טקס הפתיחה? ג'יימס בונד מלווה את המלכה, ג'יי קיי רולינג מקריאה סיפור, המון מרי פופינס עפות באוויר, רואן אטקינסון בהופעה אדירה עם הפילהרמונית של לונדון והצתת האש האולימפית בסגנון שטרם נראה. היה מקסים! ועתה – זהו התור של הספורטאים. 16 ימים של תהילה רוויי תחרויות מרתקות, רגעים מרגשים ודרמות לא מעטות – אלה הם המשחקים האולימפיים.
כדי להבטיח משחקים נקיים משקיע הוועד האולימפי הבינלאומי מאמצים אדירים במבדקים ובפיתוח שיטות מתוחכמות. המספרים מדברים על כך שבמהלך המשחקים ייערכו 6,250 דגימות דם ושתן. זהו מספר הדגימות הגבוה ביותר בתולדות המשחקים האולימפיים והמשמעות היא שכל 1.7 ספורטאים ייבדק, בכללם כל הזוכים במדליות. עוד בטרם החלו המשחקים נלקחו 1,001 דגימות – מתוכן 715 דגימות שתן ו-286 דגימות דם. מעבדה חדשה שהוקמה במיוחד עבור המשחקים, תספק תוצאות בתוך 24 שעות. צוותי הבדיקה עובדים 24 שעות ביממה על מנת לספק תוצאות בזמן אמת.
להצצה אל הליך הבדיקה הקליקו כאן


הטראומה של סיאול 1988
מקרה הסימום שצרוב אולי יותר מכל בזיכרונם של רבים הוא הגמר ל-100 מטר בסיאול 1988. יומיים לאחר שקבע שיא עולם מדהים של 9.79 שניות, התברר שבן ג'ונסון הקנדי השתמש בסטרואידים אנאבוליים. השוק היה עצום! גמר ה-100 מטר נחשב לתחרות היוקרתית ביותר במשחקים האולימפיים ומכאן גם ההלם המוחלט. הקרב הטעון הזה בין ג'ונסון לבין קרל לואיס הוכרע על המסלול באופן מוחץ אולם מה שבא בעקבותיו הייתה רעידת אדמה שטלטלה קשות את התנועה האולימפית. לימים הסתבר שג'ונסון לא היה הרמאי היחיד. 5 אתלטים מהגמר המפורסם ההוא בסיאול היו מעורבים בשערוריות סימום. זו הייתה התקופה ואלו היו פני הדברים.
לסרטון המרוץ שזיעזע את העולם, הקליקו כאן
לסיפורו של המרוץ המושחת בעולם הקליקו כאן

עוד בטרם החלו המשחקים
מלחמתו של הוועד האולימפי הבינלאומי בנגע הסימום היא חסרת פשרות. לא בכדי התייחס לכך ז'ק רוג, נשיא הוועד הבינלאומי, בנאומו בטקס הפתיחה של המשחקים. עוד בטרם החלו המבדקים התבשרנו על 107 מקרים חיוביים של סימום, בחלקם של ספורטאים שהיו אמורים להשתתף במשחקים. מקרי סימום רבים שעניינם טרם הסתיים זכו לטיפול מהיר והחלטי. הוועד האולימפי הבינלאומי פשוט "ניקה את השולחן" בכדי למנוע זליגה של מקרים בעייתיים אל המשחקים. עדות למאמצים הכבירים ולשיטות החכמות קיבלנו ערב המשחקים עת התברר ש-12 אתלטים נתפסו על שימוש בחומרים אסורים או בשימוש בשיטות אסורות. בין האתלטים הבולטים: המרוקנית מרים סאלסולי, המועמדת לזהב האולימפי ב-1,500 מטר, אלוף העולם בקפיצה לגובה באולם, דימיטריס חונדרוקוקיס מיוון, וסגן האלוף האולימפי מאתונה בזריקת דיסקוס, זולטן קובאגו מהונגריה. מה שמעניין במקרים האלה הוא ש-6 אתלטים נתפסו בעקבות השימוש "בדרכון הביולוגי" ועוד 3 נתפסו בעקבות פיתוח שיטה חדשה לאיתור הורמון גדילה סינטטי וטסטוסטרון סינטטי. ה-3 שנתפסו בעקבות פיתוח השיטה החדשה הן אתלטיות שהשתתפו באליפות העולם בדאגו, קוריאה בשנה שעברה. מאחר שהדגימות מוקפאות ונשמרות ניתן להריצן מחדש בכל פעם ששיטה חדשה נכנסת לשימוש, וזה מה שקרה הפעם. אגב, הדגימות שנלקחות במהלך המשחקים האולימפיים מוקפאות ונשמרות למשך 8 שנים כך שניתן להריצן מחדש בכל פעם שהמעבדות מפתחות שיטת זיהוי חדשה ומתוחכמת יותר.

דרכון ביולוגי
לפני כשנה נדרשו כל האתלטים, 2,000 במספר, שהגיעו לאליפות העולם בקוריאה לספק דגימת דם לצורך הקמת מאגר נתונים ביומטרי – דרכון ביולוגי. דגימות הדם עברו אנאליזה המטולוגית ראשונית בקוריאה ולאחר מכן נשלחו לאנאליזה נוספת במעבדה בלוזאן. מטרת האנאליזה הייתה למצוא מדדים רלוונטיים (סמנים ביולוגים – (biomarkers- שיעזרו בבניית פרופיל אישי לכל אתלט. הפרופיל האישי הוא הבסיס לדרכון הביולוגי שמשמש את הרשויות במלחמתן בשימוש בחומרים האסורים.
העיקרון היסודי של הדרכון הביולוגי מתבסס על ניטור הסימנים הביולוגים של האתלט לאורך זמן. המיקוד הפעם הוא לא על זיהוי החומרים האסורים, או זיהוין של השיטות האסורות עצמן, כפי שנהוג במבדקי הסימום המסורתיים. מטרתו של הדרכון הביולוגי היא להוכיח שהשימוש בחומרים ובשיטות האסורות, המתבטא בשינויים לא נורמליים בסמנים הביולוגים בגופו של האתלט, היא העדות לכך שנעשתה פעולת סימום.
עד כה היה נהוג לקחת דגימות דם רק במקרים מסוימים, בדרך כלל במקצועות הסבולת. ההחלטה לקחת דגימות דם מכל האתלטים שהגיעו לאליפות העולם אפשרה הצצה מעמיקה גם למקצועות האחרים. דגימות הדם מאפשרות לזהות שימוש ב-EPO או במניפולציות אחרות בדמם של אתלטי הסבולת ובנוסף, סמנים פוטנציאליים המעידים על שימוש בסטרואידים אנאבולים ו/או בהורמון גדילה בקרב אתלטי מקצועות הכוח.

דג ראשון בחכה
הספורטאי הראשון שזכה לכבוד המפוקפק של "מקרה הסימום הראשון במשחקים" הוא המשקולן האלבני Hysen Pulaku. לדברי הוועד האולימפי הבינלאומי, המשקולן נתפס על סטרואיד אנאבולי בשם סטנוזולול, החומר שנמצא בזמנו בדגימת השתן של בן ג'ונסון. הודעת הוועד האולימפי הבינלאומי הגיעה יממה לאחר שהמשלחת האלבנית ביטלה את השתתפותו של המשקולן בעקבות השמועות על עבירת הסימום. מן הספורטאי בן ה-19 נלקחה האקרדיטציה והוא סולק מן הכפר האולימפי.
הספורטאית השנייה שנתפסה במשחקים, היא המתעמלת האוזבקית Luiza Galiulina. דגימת השתן שנלקחה ממנה בשבוע שעבר, הכילה חומר אסור בשם פורוסמיד. החומר שייך למשפחת החומרים הממסכים והמשתנים.
לפני מספר שבועות אושרה לשימוש שיטה חדשה לאיתור הורמון גדילה. השימוש בהורמון גדילה למטרת שיפור ביצועים גופניים החל עוד בשנות ה-80 של המאה הקודמת אולם המעבדות לא הצליחו לזהות את השימוש בו. הימצאותו של הורמון כל כך פוטנטי בשוק מחד והיעדר היכולת לגלותו מאידך, הוא מצב אופטימאלי עבור המשתמשים. במשך השנים הושקעו מאמצים כבירים במטרה לפתח שיטה מהימנה שתאתר את המשתמשים בהורמון. והנה, לפני מספר שבועות אושרה שיטה חדשה לזיהוי הורמון גדילה ועל קורבנותיה הראשונים קראנו לעיל.
השיטות לזיהוי הורמון הגדילה פותחו כבר בשנות ה-90 ויושמו החל מהמשחקים של סידני 2000. העניין הוא שחלון הזיהוי של המעבדות עמד על יום או יומיים מרגע ההזרקה, מה שאפשר למשתמשים רבים לחמוק אל מתחת לרדאר. לא בכדי נתפסו רק 8 ספורטאים על שימוש בהורמון גדילה! השיטה שאושרה לאחרונה מאפשרת חלון זמן של בין שבוע ועד ל-3 שבועות מאז ההזרקה האחרונה וזהו שינוי עצום! עם נתון כזה הספורטאים צריכים לחשוב יותר מפעמיים על כדאיות השימוש.
לדברי המומחים הספורטאים ישנו את הגישה ויבכרו להשתמש במינונים קטנים מאוד ובתדירות גבוהה יותר. השאלה היא האם שימוש כזה הוא משמעותי מבחינת התרומה לשיפור ההישגים והאם המעבדות תוכלנה לאתר גם אותו.

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט". 
 
 תגובות הוסף תגובה
1.האם מישהו בדק, מה שׂם אחד האחים ברייאן בבקבוק השתייה שלו?דניה02/08/12
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות