חפש רק בנושא זה


האיש המהיר בעולם? הצחקתם את הצ'יטה ואת האנטילופה

אפילו יוסיין בולט, האיש המהיר עלי אדמות, אינו מסוגל להתמודד עם המהירות העצומה של בעלי חיים כמו צ'יטה, כלב רוח ואנטילופה – כך עולה מסקירה שפורסמה לאחרונה בעיתון המדעי Veterinary Record – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  13/08/12
מאמרים נוספים בתחום
מכון וינגייט מברך את שחר צוברי לרגל זכייתו במדליית הארד
טאקוונדו – ענף צעיר, תקוות גדולות
המשלחת הגדולה ביותר לבייג'ין עם 41 ספורטאים
פרשיית אודי גל – בעין הסערה
מאמרים נוספים בתחום
35 ספורטאים ב־10 ענפים הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
מדליית ארד לאריק זאבי באליפות אירופה בג'ודו
זיהום האוויר בבייג'ין מאיים על קיום ענפי הסבולת
חמישה שחיינים פעילים בווינגייט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
הג'ודוקא אריק זאבי בדרכו לבייג'ין
דרוש אוויר לנשימה – בייג'ין 2008
מדליית ארד לגולש, שחר צוברי, באליפות העולם
עונת הסייף 2008 נפתחה במכון וינגייט
הריחוף המרשים של בארשים
מירושניקוב ינסה לקפוץ לאולימפיאדה
תומר אור ודלילה חתואל קבעו את הקריטריון הישראלי לבייג'ין
אולימפיאדת החורף: קנדיאן איידולס
19 ספורטאים משישה ענפי ספורט הבטיחו השתתפותם בבייג'ין
טכנולוגיית חלל בשירות הספורטאים הפראלימפיים
אנטילופה אנושית
חותרת בלתי נלאית
שחה אלון, שחה
ג'מייקה – אי של מהירות
אליפות העולם בא"ק באולמות – ולנסיה 2008
עדותו של פרשן טלוויזיה
אתונה 2004: הטניס הישראלי חוזר
אתלטיקה קלה: מלכת הלבבות
מדורת הכפר הגלובלי
ילנה איסינבאייבה: נוגעת בשמיים
קופצים לגובה - דרך הגב
אתלטיקה קלה מקורה
פאני בלאנקרס-קון - מותה של אגדה אולימפית
אליפות העולם בא"ק: בלי שיאים – עם הרבה ריגושים
ועכשיו – האתלטים בדרך לשדרות הניצחון בפריז
הטובים באולם: לקראת אליפות העולם בא"ק באולמות
שיא העולם ב- 100 מטרים: Dream Tim
מרתון אולימפי: בין שתי ערים
קיאקים: חותרים להמשך המסורת
מרלין אוטי. פשוט מדהימה
מדליות - אחת או יותר
גמר אולימפי בהתעמלות: חלום בר השגה
מאמרים נוספים בתחום


 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

עם סיומן של תחרויות האתלטיקה במשחקים האולימפיים הוכח למעלה מכל ספק שיוסיין בולט הוא האצן הגדול ביותר בהיסטוריה. בולט הגן על תאריו ב-100 מטר ו-200 מטר מבייג'ין 2008 והפך לאתלט הראשון בהיסטוריה שעושה זאת במרחקים הקצרים. לקינוח הוא צירף למאזנו מדליית זהב נוספת בשיא עולם מדהים במרוץ השליחים ל-4X100 מטר. אבל יש גם מי שבוחן את ביצועי המהירות של בולט ושל אתלטים אחרים, מזווית אחרת. כזה הוא פרופסור Craig Sharp מהמרכז לרפואת ספורט ולחקר הביצועים האנושיים באוניברסיטת Brunel שבלונדון. החוקר השווה את ביצועי המהירות ואת ביצועי הכוח של טובי האתלטים בעולם לאלה של בעלי החיים – להלן התוצאות.

יותר מהר!
המהירות המרבית הממוצעת ל-100 מטר של האדם המהיר בעולם היא 37.6 קמ"ש או 10.4 מטר בשנייה. נכון, יוסיין בולט מגיע בשיא המהירות שלו ל-44.17 קמ"ש או 12.27 מטר בשנייה, אבל הוא מסוגל לשמר את המהירות הזו על פני מרחק של 20-10 מטר בלבד. מהירות שכזו מעניקה לבולט יתרון בתחרות מול גמל חד-דבשתי המסוגל להגיע בשיא מהירותו ל-35.3 קמ"ש.
מהירותה המרבית של הצ'יטה (ברדלס) היא יותר מכפולה מזו של האדם המהיר בתבל – 104 קמ"ש או 29 מטר בשנייה! בעל החיים השני המהיר בעולם היא האנטילופה האמריקאית שמהירותה המרבית מגיעה ל-89 קמ"ש או 24.6 מטר בשנייה. ובל נשכח את הציפור המהירה בתבל, היען, שמגיעה למהירות שיא של 64 קמ"ש או 18 מטר בשנייה. שיאן המהירות במים הוא המפרשן (Sailfish) שמסוגל לשחות במהירות של 108 קמ"ש! ויש כמובן את סוסי המרוץ שמגיעים ל-88 קמ"ש ואת כלבי הרוח שמגיעים ל-69 קמ"ש.
אם נרים את הראש ונביט אל השמיים נראה שגם הציפורים היו יכולות לזכות בכמה מדליות זהב לו היו נערכים משחקים אולימפיים לבעלי חיים. בז נודד מסוגל להגיע למהירות של 259 קמ"ש בעוד שאווזים וברווזים מסוגלים לאתגר את הצ'יטה עם מהירות טיסה של 103 קמ"ש.
ואם בהספקים עסקינן, ניווכח שפסיון ושכווי מסוגלים לייצר הספק של 400 וואט לקילוגרם – פי 5 בהשוואה לאתלט מאומן! הקוליברי הזערורי ("יונק הדבש") מסוגל להגיע להספק-על של 200 וואט/ק"ג – ככה זה כנראה כאשר הדופק המרבי שלך הוא 1,276 פעימות בדקה!


תמונה לשימוש חופשי ויקיפדיה

יותר חזק!
אם נבחן את ביצועי הכוח של בעלי החיים ניווכח, שפיל אפריקני מסוגל להרים משקל של 300 ק"ג ולשאת על גבו משקל של 820 ק"ג. דוב גריזלי מסוגל להרים 455 ק"ג ואילו גורילה יכולה להניף משקל עצום של 900 ק"ג! לשם ההשוואה, שיאן העולם בהרמת משקולות במשקל סופר-כבד (מעל 105 ק"ג) דוחק 263 ק"ג.

לדברי פרופסור Sharp, בני האדם מותאמים באופן יוצא מן הכלל לריצות למרחקים ארוכים ובכללן למרתון. רגליים ארוכות, פלג גוף עליון קצר יחסית, כף רגל בעלת קשת ומלאי מספק של דלק – אלה הן התכונות האידיאליות לריצה למרחקים ארוכים.
מאידך, לבני אדם יהיה קשה להביס גמל שמסוגל לרוץ במהירות ממוצעת של 16 קמ"ש במשך 18 שעות ברציפות! מרשימים במיוחד הם כלבי ההאסקי הסיבירי שבשנה שעברה קבעו שיא בעוברם מרחק של 183 ק"מ מדי יום במשך 8 ימים, ב-19 שעות ו-47 דקות.

טבלת השיאנים
• יוסיין בולט רץ 100 מטר ב-9.58 שניות; הצ'יטה עושה זאת ב-5.8 שניות.
• יוסיין בולט רץ 200 מטר ב-19.19 שניות; הצ'יטה עוברת את אותו המרחק ב-6.9 שניות.
• (מתאוצה, לא מיציאה מהמקום), סוס מרוץ ב-9.98 שניות וכלב רוח ב-11.2 שניות.
• מייקל ג'ונסון, שיאן העולם ב-400 מטר, קבע זמן של 43.18 שניות בהשוואה ל-19.2 שנות לסוס מרוץ ו-21.4 שניות לכלב רוח.
• דיוויד רודישה, שיאן העולם ב-800 מטר, רץ את המרחק ב-1:40.91 דקה. לאנטילופה אמריקאית די ב-33 שניות על מנת לעבור את המרחק הזה בעוד שכלב הרוח מסתפק ב-49.2 שניות.
• סוס בעל תכונות סבולת מסוגל לרוץ מרתון ב-1:18.29 שעה בהשוואה ל-2:03.38 שעות שנדרשו לשיאן העולם פטריק מקאו לעבור את המרחק.
• בקפיצה לרוחק, הקנגורו האדום מסוגל לנתר למרחק של 12.8 מטר בהשוואה לשיאן העולם מייק פאואל שקפץ למרחק של 8.95 מטרים. הגובה אליו מסוגל לנתר הקנגורו הוא 3.1 מטרים בהשוואה ל-2.45 מטרים של שיאן העולם בקפיצה לגובה – הקובני חבייר סוטומאיור. השיאן הוא דג ראש הנחש שמסוגל לנתר לגובה של 4 מטרים מעל לפני המים!

"נכון, אם היו מקיימים משחקים אולימפיים מעורבים בהם לבעלי החיים הייתה האפשרות להציב את הטובים ביותר בכל תחום, האדם היה מפסיד בקטגוריות רבות. אולם, אף מין אינו ניחן ברב גוניות כה מרשימה כמו המין האנושי וזה מה שהמשחקים האולימפיים ממחישים בצורה הטובה ביותר", סיכם החוקר.

מקור:
Craig Sharp. Animal athletes: a performance view.Veterinary Record, July 28; 171; 87-94.

למאמר בנושא מאת ד"ר איל שרגל ומולי אפשטיין הקליקו כאן

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".תגובות הוסף תגובה
1.והחיות עושות את כל זה בלי שום סמיםארנון13/08/12
2.אהבתי את המאמר חבל שאין להשוות חיות במקצעות קרב דוד אורן14/08/12
מדליית כסף לנבחרת הג'וניור של ישראל בהתעמלות אומנותית בתרגיל הסרטים באליפות אירופה בבאקו. ניקול זליגמן זכתה במדליית הארד

טריאתלון: שחר שגיב נחבל ופרש מתחרות יוקוהמה ומדורג במקום ה-46 בדירוג האולימפי, רן שגיב סיים את התחרות ומדורג במקום ה-82 - מחוץ לקריטריון

עונת כדורעף החופים לשנת 2019 יצאה לדרך: סופיה סטריקוב ואניטה דייב, בוגרות אקדמיית וינגייט למצוינות בספורט זכו בטורניר ראשל"צ

יום פתוח למסלולי הלימוד במכון וינגייט ובשלוחותיו יתקיים ביום ו', ה-28.6.19

אליפות אירופה במפרשיות 470: נויה ברעם ושחר טיבי סיימו במקום ה-7, גיל כהן ונועה לסרי במקום ה-8 הכללי. ניתאי חסון וטל הררי במקום ה-13

2 מדליות ארד לנבחרת ישראל בשחייה אומנותית בתרגיל ההיילייט ובתרגיל הקומבינציה בסבב גביע אירופה ברוסיה

מדליית זהב לשגיא מוקי (81 ק"ג) בגרנד סלאם באקו, מדליית כסף לטוהר בוטבול (73 ק"ג). לי קוכמן (90 ק"ג) סיים חמישי

פרויקט שיפוץ מעטפת בטון המבנים במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, בעיצומו