חפש רק בנושא זה


לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה

בסוף השבוע החליטה הרשות האמריקאית למלחמה בסימום USADA לשלול את כל התארים בהם זכה לאנס ארמסטרונג בטור דה-פראנס וכן את מדליית הארד האולימפית בה זכה במשחקים האולימפיים של סידני 2000 – איך זה קרה? מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  26/08/12
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

 


מולי אפשטיין
  מנהל פורום
"חיים וספורט"

סוף השבוע האחרון הביא עמו בשורה על מותן של שתי אגדות. למרבה הפלא, שני הגיבורים נושאים את אותו שם המשפחה – ניל ארמסטרונג, האסטרונאוט האמריקני שהיה לאדם הראשון שצעד על הירח ("צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות"), מת בגיל 82 לאחר ניתוח מעקפים שעבר לאחרונה, ואילו לאנס ארמסטרונג, יבדל"א, ייאלץ כנראה להיפרד מ-7 התארים בהם זכה בטור דה-פראנס ובכך לסתום אולי את הגולל על עידן התמימות בספורט.


מי יגיד את המילה האחרונה?
חשדות הסימום כנגד רוכב האופניים האגדי אינן דבר חדש. מזה כמה שנים מתנהלת חקירה פדרלית נגד ארמסטרונג ולאחרונה הוחלט לערוך לו שימוע משפטי בפני הרשות האמריקאית למלחמה בסימום – USADA. מבחינת ארמסטרונג זה היה כבר יותר מדי והוא החליט לוותר. לדבריו, אין לו כל רצון להתמודד מול ציד-המכשפות שמתנהל נגדו והוא מעדיף בשלב זה להרים ידיים. משמעות הדבר, USADA החליטה לשלול את כל התארים בהם זכה בטור דה-פראנס וכן את מדליית הארד האולימפית בה זכה במשחקים האולימפיים של סידני 2000. ההחלטה של הסוכנות האמריקאית היא סופית, אולם היא חייבת לקבל את אישור הגופים הבינלאומיים, התאחדות האופניים הבינלאומית – UCI; הסוכנות העולמית למניעת סימום – WADA; והוועד האולימפי הבינלאומי – IOC. בעיקרון, הגופים האלה יכולים לערער על החלטת הסוכנות האמריקאית ולגרור את הדיון לבית המשפט הגבוה לערעורים בספורט – CAS. חשוב להבין, הגופים הבינלאומיים מחויבים לכבד את הסנקציות שהטילה הסוכנות האמריקאית למניעת סימום, כך מחייב הקוד האתי של WADA. מה שכן, יש כאן כמה ענייני אגו וסמכות וכלל לא בטוח שהתאחדות האופניים הבינלאומית תיתן לסוכנות האמריקאית להגיד את המילה האחרונה. על זה בונה כנראה ארמסטרונג, מבחינתו עדיף כנראה לגרור את הדיון למוסד העליון לבוררויות בשוויץ, שם תידון הפרשה בפני הרכב חדש ופחות אגרסיבי.

הממצאים החיוביים לאורך השנים ועדויות נוספות
השמועות על כך שלאנס ארמסטרונג השתמש בחומרים אסורים במהלך הקריירה שלו אינן חדשות. הנה דברים שכתבתי ביולי בשנה שעברה:
"מה כבר לא נכתב על לאנס ארמסטרונג? הרוכב האגדי שניצח את מחלת הסרטן והפך לאדם היחיד בהיסטוריה שזכה 7 פעמים ברציפות בטור דה-פראנס, מתמודד בשנים האחרונות עם שמועות עקשניות על כך שבמהלך הקריירה שלו הוא השתמש בחומרים אסורים. חשוב להדגיש שארמסטרונג מעולם לא נמצא חיובי במבדקי הסימום הרבים שביצע. הממצא החיובי היחיד שנתגלה בדגימות השתן שלו הוא של ההורמון EPO, אולם היו אלה דגימות היסטוריות שהוקפאו ונשמרו במעבדה בצרפת ועברו אנאליזה מחודשת שנים מספר לאחר שנלקחו. חשוב לציין שעד לשנת 2000 טרם ידעו המעבדות לזהות את שרידי ההורמון בדגימות הדם או בדגימות השתן שנלקחו מן הספורטאים. רק בשנת 2000 פותחה שיטה לאיתור המשתמשים בהורמון שהפך לכל-כך פופולרי בקרב ספורטאי הסבולת. שיטת הזיהוי החדשה התבססה על דגימת דם, אולם הצרפתים הצליחו לפתח שיטה לאיתור ההורמון גם בדגימת שתן. חשוב להדגיש שהליך הזיהוי של EPO בדגימת השתן טרם הוכר אז כרשמי על ידי ההתאחדויות הבינלאומיות השונות. סקרנותם של אנשי המעבדה בצרפת, כמו גם יחסם הצונן בלשון המעטה של הצרפתים לרוכב האמריקאי, הובילו לאנאליזה מחודשת של הדגימות. התוצאה הייתה מבדק סימום חיובי ל-EPO, אולם ההליך לא קיבל תוקף משפטי.
ממצאי הדגימות היו רק קצה הקרחון ובשנים האחרונות נאלץ הרוכב להזים בכל פעם מחדש את השמועות. טיילר המילטון, חברו לשעבר של ארמסטרונג לקבוצת הרכיבה, העיד בתוכנית הטלוויזיה "60 דקות" כי ראה את ארמסטרונג מזריק לעצמו את ההורמון במהלך הטור של 1999.
ואם לא די בכך, אציין את העובדות הנוספות הבאות:
• קשריו עם מיכאל פרארי שנחשד כמי שסיפק חומרים אסורים לספורטאים.
• האשמות של איש צוות לשעבר בדבר שימוש ב-Androstenedione.
• ממצא חיובי של הורמון (גלוקו-קורטיקוסטרואיד) מבלי שניתן על כך אישור מראש.
• עדות משפטית של חברו לקבוצה לשעבר Frankie Andreu המספרת על כך שארמסטרונג הודה בפני רופאו בביה"ח כי השתמש בחומרים אסורים.
• פלויד לאנדיס האשים את ארמסטרונג בשימוש בסמים בטור של 2002 ושל 2003. לדברי לאנדיס, מנהלת של קבוצת הרכיבה U.S. Postal שיחד את נשיא התאחדות האופניים הבינלאומית לשעבר על מנת שלא יחשוף את ממצאי הסימום החיוביים של ארמסטרונג. לאנדיס העיד שראה פעמים רבות כיצד ארמסטרונג מקבל עירויי דם במהלך הטור.
 
ארמסטרונג "זכה" לכתבה מאשימה בת 5,700 מילים ב-Sports Illustrated מגזין הספורט המפורסם בארה"באם לא די בכך, הרי שבחודשים האחרונים, מתנהלת בלוס אנג'לס חקירה פדרלית כנגד ארמסטרונג. לחקירות פדרליות בארה"ב יש כוח אדיר, תשאלו את האתלטית מריון ג'ונס, ששיקרה בפני בית-המשפט על כך שלא השתמשה בחומרים אסורים ונשלחה לבסוף לכלא.

האם סופו של ארמסטרונג יהיה דומה לזה של מריון ג'ונס? פרט פיקנטי – מי שמנהל את החקירה נגד ארמסטרונג הוא ג'ף נוביצקי מה-FDA, מי שעמד גם בראש צוות החקירה של מריון ג'ונס. האם יש בכך משהו שעשוי לרמז על הבאות? ימים יגידו.

הקוד האתי של WADA הרחיב את תחומי האכיפה מחוץ לצנצנת השתן ומבחנות הדם
פרשיית לאנס ארמסטרונג לא ניחתה על ראשינו כמקלחת של צוננים. מי שעקב אחר השתלשלות הפרשה, בוודאי שאינו מופתע מההחלטה שהתקבלה בסופ"ש האחרון. USADA הוא גוף אגרסיבי שמנהל מלחמת חורמה כנגד נגע הסימום בספורט. תשאלו את מריון ג'ונס, טים מונטגומרי ועוד אתלטים אמריקאים רבים אחרים. היום כבר אין צורך להוכיח עבירת סימום בממצאים מעבדתיים בלבד. די במידע אמין דיו, בהלשנה או בחיפוש על מנת להפליל ספורטאי בעבירת סימום. קל וחומר, אם מדובר בהברחת חומרים אסורים או בשידול לשימוש. הקוד האתי של WADA הרחיב את תחומי האכיפה והוציאם אל מחוץ לצנצנת השתן ומחוץ למבחנת הדם – שמועות, הלשנות ועדויות בבתי משפט הן מטבע עובר לסוחר והרשויות מנצלות זאת להרחבת מעגל האכיפה והתפיסה. אפשר להבין אולי מדוע ויתר ארמסטרונג על השימוע בפני הסוכנות האמריקאית. מי שהתנדב להעיד נגדו, הם רוכבים מקבוצתו לשעבר. כנגד חלק מהם עומדים עונשי השעיה בגין שימוש בחומרים אסורים. טלית של תכלת הם לא ואולי ההסכמה להעיד כנגד ארמסטרונג פתחה עבורם אפיק של הקלה ושל הפחתה בענישה, לך תדע.

השימוש בחומרים אסורים בענף האופניים אינו דבר חדש, יתרה מכך, ענף האופניים הוא אחד הענפים המסוממים ביותר בספורט. המאמצים להם נדרשים הרוכבים הם על-אנושיים והתחרות הקשה מאלצת אותם להשתמש בנפלאות הכימיה והפרמקולוגיה. בואו נודה על האמת. יכולות רכיבה מופלאות שכאלה אינן תוצאה של אימונים ושל תזונה נכונה בלבד. נכון, מדובר בספורטאי על שמתאמנים ונושמים אופניים מדי יום. אלה הם אנשים בעלי תכונות פיזיולוגיות נדירות שמקדישים את חייהם המקצועיים לספורט אותו הם כל כך אוהבים. אבל, ויש כאן אבל גדול, הדחף להצליח הוא עצום. הספורטאים מונעים כיום על ידי כוחות מסחריים אדירים שמזרימים לספורט סכומי עתק. הרוכבים הם השחקנים הראשיים בהצגה הזו ומי שממן את התיאטרון הזה הם הטלוויזיה ונותני החסויות. עלינו להכיר בעובדה הזו ולהפסיק להיות צבועים. מי שמחפש ביצועים על-אנושיים צריך להבין שהעסק הזה מונע בין היתר גם על ידי אמפולות ועירויי דם. במקום בו הספורט מושתת על מהירות, סבולת וכוח תמצאו חומרים משפרי הישג. בעבר היה מי שקרא לדלל את הרשימה האסורה ולהתיר שימוש בחומרים שאינם פוגעים בבריאות. ההצעה הזו נדחתה על הסף ובמקומה קיבלנו מלחמת חורמה. במלחמה יש לא מעט צדדים מכוערים ולחלקם נחשפנו עתה. האם זה ייטיב עם הספורט? לא בטוח. מה שבטוח הוא שלא משנה מה יהיה, בעיני רבים לאנס ארמסטרונג יישאר אגדה.

מולי אפשטיין פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".תגובות הוסף תגובה
1.אני מאמין ללאנס ארמסטרונג - מעולם לא נרדף ספורטאי כפייובל 28/08/12
2.אגדה היה ואגדה יישאר (לת)ששון29/08/12
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות