חפש רק בנושא זה


היבטים של משחק הטניס בזווית פונקציונלית

מרכיבי האימון חייבים לכלול התייחסות לסוג המשטח ולמין השחקן, למשל נשים המשחקות על גבי משטח אטי, זקוקות ליותר אימון אירובי בהשוואה לגברים המשחקים על גבי משטח מהיר – מאמר ראשון בסדרה מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  11/12/12

 


מולי אפשטיין  מנהל פורום
"חיים וספורט"

זוכרים את השיר "לעולם בעקבות השמש לעולם בעקבות האור"  של שרי למילים שכתב אהוד מנור? ומדוע נזכרתי דווקא בשיר הזה? כי הוא מייצג את המבנה של עונת הטניס בעולם – תמיד בעקבות השמש. בסוף החודש תחל באופן רשמי עונת הטניס לשנת 2013. בזמן שבאירופה ובצפון אמריקה ישירו את שירי חג המולד באווירה חורפית ומושלגת הרי שבחלקו הדרומי של כדור הארץ יעשו זאת במזג אוויר קיצי וחמים. זו הסיבה לכך שטורנירי תחילת השנה של סבב הטניס העולמי מתחילים אי שם בניו-זילנד ובאוסטרליה הרחוקות ונודדים לאחר מכן למקומות חמימים אחרים כמו מקסיקו, ארגנטינה, דובאי, קליפורניה ומיאמי. באביב יגיע הסבב לאירופה ולאחר מכן ינדוד לצפון אמריקה. טניס במהותו הוא משחק של מגרשים פתוחים; משחק באולמות הוא פתרון נחמד לאימונים ולמשחקים כאשר מזג האוויר אינו מאפשר פעילות בחוץ. גם הקהל אוהב זאת. תגידו לי אתם, האם אפשר להשוות בין צפייה במשחק טניס בעודך יושב בפלג גוף חשוף המכוסה בשכבה עבה של קרם הגנה, כובע מצחייה על ראשך, משקפי שמש מכסות את עיניך וכוס בירה בידך ובין ישיבה מכופתרת באולם כאשר בחוץ הטמפרטורה מסתכלת על הספרה 0 מהצד הלא נכון של התרמומטר?

עולם הטניס
משחק הטניס מושך כיום מיליוני צופים ושחקנים ברחבי העולם. תכנית התחרויות והטורנירים הגדולים היא קבועה והיא נמשכת על פני כל השנה. טניס תחרותי משוחק על פי כללי התאחדות הטניס הבינלאומית ITF והטורנירים מסווגים על פי רמות איכות שונות – החל מהרמה המקצוענית הגבוהה ביותר, למשל טורנירי הגראנד סלאם, משחקים אולימפיים וטורנירי נבחרות ועד לסבבים ההתחלתיים לגברים ולנשים ובכללם טורנירי נוער, טורנירי ותיקים וטורנירי נכים. הסבב המקצועני לגברים ATP והסבב המקצועני לנשים WTA כוללים כ-140 טורנירים (80 לגברים ו-60 לנשים) שמתקיימים בכ-40 מדינות. הטורנירים מאורגנים בקטגוריות המשקפות את סכום הפרסים המחולק בטורניר ואת מספר נקודות הדירוג המוענקים על ניצחונות. לרשות השחקנים המדורגים ברמות האיכות השונות, יש איפה הזדמנות לשחק בכל שבוע נתון ולאורך כל השנה. בנוסף, משחק הטניס הוא פעילות פנאי נפלאה ורבים הם העוסקים בו בהנאה רבה.

משחק הטניס מאופיין בכמות עצומה של האצות ושל עצירות, ביצוע רב של תנועות חוזרות, מעורבות של כמה קבוצות שרירים המשתתפות במגוון החבטות ומעורבות של פרצי עבודה בעצימות מרבית או קרוב לכך לפרקי זמן קצרים, ושל פרקי עבודה בעצימות בינונית-נמוכה לפרקי זמן ארוכים יותר. בנוסף, טניס הוא הספורט הגדול היחיד שמשוחק על גבי משטחים שונים, עם סוגי כדורים שונים ובשיטה שונה – הטוב מ-3 או הטוב מ-5. השינויים בצורת הניקוד, במשך המשחק, בסוגי המשטחים ובסוגי הכדורים משפיעים על הדרישות הפיזיות ועל הדרישות הפיזיולוגיות של המשחק. משתנים אלה מכתיבים איפה איזה סוג ספורטאי עשוי להצליח במשחק. באופן כללי, שחקנים עם חבטת פתיחה עוצמתית יעדיפו לשחק על משטח מהיר (דשא, משטח קשיח) מה שיאפשר להם להגיע מהר לרשת, בעוד ששחקנים שמצטיינים במשחק מן הקו האחורי, יבואו יותר לידי ביטוי במשחק על משטח אטי (חימר).

עצימות המשחק
משחק הטניס מאופיין בביצוע חוזר של מאמצים קצרים ועצימים (10-4 שניות) וביניהם פרקי התאוששות הנמשכים 20-10 שניות. מדי 2 משחקונים ובסיומה של כל מערכה, זוכים השחקנים לפרק התאוששות ארוך יותר שנמשך 90-60 שניות. מאז שנת 2004 פרקי ההתאוששות המרביים במהלך המשחק הם: 20 שניות בין הנקודות, 90 שניות בין החלפת הצדדים (Changeovers) ו-120 שניות בין המערכות. בדרך כלל יחסי העבודה: מנוחה במהלך המשחק הם 10-5 שניות ו-20-10 שניות, בהתאמה. במילים אחרות – יחסי עבודה: מנוחה של 1:1 ועד ל-1:4.

טבלה מספר 1. אנליזה של משחק טניס
מתוך Br J Sports Med. 2006 May; 40(5): 387–391

משטח

יחסי עבודה
מנוחה

זמן משחק
אפקטיבי (%)

זמן חילופי
כדור

רמה
מין

מקור

קשה

6.3 (1.8)

חימר

7.7 (1.7)

דשא

4.3 (1.6)

קשה

5.8 (1.9)

International (M and F)

O'Donoghue & Ingram4

חימר

1:3.4

16.3 (6.6)

6.4 (4.1)

National (M)

Smekal et al2

קשה

1:2.5

27.9 (3.9)

5.3 (1.0)

Top clubstandard (M)

Reilly & Palmer10

קשה

1:1.7

23.3 (1.4)

10.2

State (M)

Christmass et al11

קשה

1:3.1

26.5 (3.5)

4.3-4.0

College (M)

Elliot et al12

חימר

7.2 (1.7)

קשה

5.9 (1.2)

Regional (M)

Girard & Millet6*

קשה

1:1.8

10.0

Range of abilities (M)

Docherty13

חימר

1:2.2

18.2 (5.8)

7.5 (7.3)

International (M)

Fernandez et al14

קשה

16.4

5.08

National (M)

Weber et al15

קשה

1:2.6

5.99

International (M)

Kovacs16

זמן חילופי הכדור (Rally) במשחקי הנשים ארוך משמעותית מזה שבמשחקי הגברים. בנוסף, ככל שהמשחק משוחק ברמה גבוהה יותר, כך מתקצר משך זמן חילופי הכדור. הסיבה לכך – עצימות גבוהה יותר ועוצמת חבטות גבוהה יותר.
משחק טניס נמשך בדרך כלל יותר משעה ולעתים אף יותר מ-5 שעות! זמן המשחק האפקטיבי, הזמן בו הכדור משוחק, הוא בדרך כלל 30%-20% מזמן המשחק הכולל כאשר מדובר במשטח חימר ו-15%-10% במשחקים על גבי משטח מהיר. במהלך פרק הזמן הזה השחקן רץ בממוצע 3 מטרים עבור כל חבטה ו-12-8 מטר לנקודה כולה. בסה"כ מבצע השחקן כ-500-300 מאמצים קצרים ועצימים במשחק שנמשך 3 מערכות. מספר שינויי הכיוון הממוצע אותם השחקן מבצע במהלך הנקודה הוא 4. שינויי הכיוון האלה מבוצעים על פני 7-5 שניות – אורכו הממוצע של ראלי (זמן חילופי הכדור). מספר החבטות הממוצע עבור ראלי אחד הוא 3-2.5, תלוי בסגנון המשחק, בסוג הכדור (1, 2, או 3), בסוג המשטח, במין ובאסטרטגיית המשחק. כ-80% מסך החבטות מבוצעות במרחק של 2.5 מטרים מעמדת המוכנות של השחקן. כ-10% מכלל החבטות מבוצעות במרחק של 4.5-2.5 מטרים מעמדת המוכנות של השחקן, בעיקר לאחר החלקה, ורק 5% מסך החבטות מבוצעות במרחק שעולה על 4.5 מטרים מעמדת המוכנות של השחקן והן דורשות ריצה.

סוג המשטח ומין השחקנים
סוג המשטח ידוע כגורם שמשפיע על העצימות של המשחק. על משטחים אטיים, למשל משטחי החימר של הרולאן גארוס, הן הגברים והן הנשים מפגינים משכי ראלי ארוכים יותר וזאת בהשוואה לאלה המופגנים על גבי המשטחים המהירים – משטחי דשא ומגרשים קשים (טבלה 1). משך הראלי במשחקי הנשים ארוך משמעותית מזה של הגברים – 7.1 שניות לעומת 5.2 שניות בגברים. הסיבה – גברים, בהשוואה לנשים, נוטים יותר להגיש ולרוץ לרשת. בנוסף, זמן המשחק האפקטיבי גבוה יותר בנשים בהשוואה לגברים וזאת משום שנשים מבלות זמן רב יותר בכל נקודה. שיעור הראלי'ס המבוצעים מקו הבסיס בטורניר הרולאן גארוס גבוה משמעותית (51% מהנקודות) מטורנירי הגראנד סלאם האחרים. מספר הנקודות הנמוך ביותר המושג מקו הבסיס - 19% - נצפה בטורניר ווימבלדון, המשוחק על משטח דשא. משטח מהיר יותר מכתיב אופי משחק יותר תוקפני ואילו משטחים אטיים מכתיבים משחק יותר מבוקר שמבוצע במרביתו מן הקו האחורי. התבוננות בממצאים מרמזת על כך שמרכיבי האימון חייבים לכלול התייחסות לסוג המשטח ולמין השחקן. מכאן, נשים המשחקות על גבי משטח אטי זקוקות ליותר אימון אירובי וזאת בהשוואה לגברים המשחקים על גבי משטח מהיר.
למרות האמור לעיל, נדמה לי שהדיון צריך לצאת אל מחוץ לקופסה ולעסוק בשאלה האם יש לאמן את הנשים לשחק יותר בדפוס של גברים, דהיינו לשפר אותן במרכיבים האתלטיים והפיזיים? ובהמשך, האם לשחקניות בעלות תכונות פיזיות מודגשות, ראה האחיות וויליאמס, יש יתרון על פני השדה האחר. נדמה לי שהתשובה ברורה.

סוג הכדור
כפי שכבר הוזכר לעיל, לסוג הכדור עשויה להיות השפעה רבה על הדרישות הפיזיות של המשחק. סוגי הכדורים השונים, 1, 2 ו-3, נקבעים על פי סוג המשטח ובמטרה לווסת את המהירות. כדור מסוג 1, כדור מהיר, הוא קשה יותר וקופץ פחות והוא מתאים למשחקים על משטח אטי כדוגמת חימר או כל חומר מינרלי אחר. כדור מסוג 2, מהירות בינונית, הוא הכדור הסטנדרטי והוא מתאים למשחקים על מגרשים קשים בעיקר. ולבסוף, כדור מספר 3, כדור בעל מהירות נמוכה, הוא כדור שקוטרו גדול ב-6 מ"מ בהשוואה לכדורים האחרים. הכדור הזה קופץ גבוה יותר ולכן הוא האטי מבין השלושה. כדור מספר 3 משוחק על גבי משטחים מהירים כדוגמת משטחי דשא או על גבי משטחים מלאכותיים כדוגמת משטחי השטיח באולמות. ההבדלים בין הכדורים אינם כה משמעותיים במושגים של גודל או מאפייני מעוף, אבל מספיק כדי לגרום למהירות הגעה שונה בעת חבטת ההגשה – 10 אלפיות שנייה ו-16 אלפיות שנייה עבור הגשה ראשונה ושנייה, בהתאמה, בין כדור מסוג 3 לכדור מסוג 2. הבדלים אלה עשויים להשפיע על רמת הביצוע ועל התגובות הפיזיולוגיות של השחקנים. מבדיקות שדה נמצא שרמת הדיוק ורמת העקביות היו גבוהות יותר כאשר השחקנים שיחקו עם כדור מסוג 3 בהשוואה למשחק עם כדור מספר 2. על השחקנים והמאמנים להיות מודעים להבדלים ולהשלכות כאשר הם מתכוננים לטורנירים השונים.

בחלק הבא: עצימות המשחק, ערכי הדופק, צריכת החמצן, ריכוז חומצת החלב והערכת המאמץ הסובייקטיבית במשחק טניס.

למקור הקליקו כאן 

לחלקו השני של המאמר הקליקו כאן

לפרטים על קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
 הקליקו כאן

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור, מנהל הפורום: "חיים וספורט".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נקבע מועד חדש: טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו יתקיים ב-23.7.21. בהצלחה!

אתכם גם בימי קורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

נלחמים על הכושר: נבחרת השחייה הפראלימפית מתאמנת בבריכה הלאומית במכון וינגייט

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג המגיעים למכון

שחקן הבדמינטון האולימפי, מישה זילברמן יתאמן בתקופה הקרובה במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט