חפש רק בנושא זה


מדליסטים אולימפיים חיים יותר

תוחלת החיים של מדליסטים אולימפיים גבוהה יותר מזו של האוכלוסייה הכללית וזאת ללא קשר לארץ מוצאם, לצבע המדליה בה זכו ולסוג הספורט בו הצטיינו – כך על פי מחקר שפורסם לאחרונה במגזין הרפואי British Medical Journal, מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  01/01/13

 


מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט" 
 
מחקר אחר השווה בין ספורטאים שהתאמנו והתחרו בדרגות עצימות שונות; המחקר לא מצא יתרון הישרדותי בספורטאים שהתאמנו בענפים שהוגדרו כבעלי עצימות בינונית עד גבוהה בהשוואה לספורטאים שהתאמנו והתחרו בענפים המאופיינים כבעלי עצימות נמוכה. אולם, ספורטאים שהתחרו בענפים המערבים מגע גופני רב כמו אגרוף, רוגבי והוקי קרח, היו בסיכון גבוה יותר למוות מוקדם בהשוואה לספורטאים האחרים. לדברי המחברים כל אחד יכול ליהנות מ-"יתרון ההישרדות" של ספורטאי הצמרת אם רק יקפיד על ביצוע ההנחיות לפעילות גופנית.

חיים בממוצע 2.8 שנים ויותר
במסגרת המחקר הראשון בדקו החוקרים את תוחלת החיים של 15,174 ספורטאים שזכו במדליות אולימפיות בין השנים 2010-1896. החוקרים השוו את תוחלת החיים של המדליסטים האולימפיים לזו של האוכלוסייה הכללית תוך חלוקה לקבוצות תואמות על פי ארץ מוצא, מין וגיל.
המדליסטים האולימפיים חיו בממוצע 2.8 שנים יותר – יתרון הישרדותי מובהק בהשוואה לאוכלוסייה הכללית ב-8 מתוך 9 המדינות שנחקרו. הזוכים במדליות הזהב, הכסף והארד נהנו באופן די דומה מתוחלת חיים ארוכה יותר, בדיוק כמו הזוכים בענפי הסבולת ובענפים מעורבים אחרים. המדליסטים מענפי הכוח נהנו מיתרון קטן יותר, אם כי מובהק סטטיסטית, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.
החוקרים הסבירו שלמרות שהמחקר שלהם לא תוכנן לענות על השאלה מדוע הספורטאים האולימפיים חיים יותר ניתן להעלות הסברים אפשריים ביניהם: גורמים גנטיים, העיסוק בפעילות גופנית, אורח חיים בריא והעושר והמיצוב החברתי שמביאים עמם התהילה וההכרה הבינלאומית.

יעקב טומרקין, צילום: זיו כורם

עצימות המאמץ אינה גורם מובהק של תמותה בקרב האולימפיים
במסגרת המחקר השני בדקו החוקרים את השפעת עצימות המאמץ על התמותה של ספורטאים אולימפיים לשעבר. החוקרים דלו מן הרשומות 9,889 ספורטאים בעלי גיל מוות ידוע, שהשתתפו לפחות פעם אחת במשחקים האולימפיים בין השנים 1896 ל-1936. יחדיו הם מייצגים 43 מקצועות ספורט שדורשים רמות שונות של עצימות ורמות שונות של מגע גופני.
לאחר ההתאמה למין, לשנת הלידה וללאום, החוקרים מצאו שספורטאים מענפים שמאופיינים בעצימות אירובית גבוהה (רכיבה על אופניים, חתירה) או כאלה שמאופיינים בעצימות אירובית בינונית (התעמלות, טניס), היו בעלי שיעורי תמותה דומים בהשוואה לספורטאים מענפים שמאופיינים בעצימות אירובית נמוכה  (גולף, קריקט).
עם זאת החוקרים מצאו עלייה של 11% בסיכון לתמותה בקרב ספורטאים בענפים בעלי סיכון גבוה להתנגשות ועם רמה גבוהה של מגע גופני (אגרוף, רוגבי והוקי קרח) בהשוואה לספורטאים האחרים. החוקרים משערים שהנתון משקף את השפעתן של ההתנגשויות ושל הפציעות החוזרות ונשנות לאורך השנים.

אפשר לחיות יותר גם בלי להיות ספורטאי אולימפי
במהדורה נלווית שיצאה בסמוך לפרסום המחקר, ציינו שני מומחים לבריאות הציבור שעיסוק בפעילות גופנית מתונה עד עצימה במשך 150 דקות בשבוע גם היא בעלת יתרון הישרדותי בהשוואה לאוכלוסייה שאינה פעילה גופנית. ההערכות נעות בין תוספת של קצת פחות משנה למספר שנים. שני המומחים טוענים שלעומת ההצלחות שהושגו בתחום הטבק והעישון, חוסר היכולת לשפר את מידת העיסוק של הציבור בפעילות גופנית הוא כישלון של מערכת בריאות הציבור, הנושא שאינו נלקח ברצינות מספקת על ידי ממשלות רבות ועל ידי הממסד הרפואי.
"למרות שהעובדות מצביעות על כך שהספורטאים האולימפיים זוכים ביתרון הישרדותי קטן, שיקוף זהיר מרמז שתועלות בריאותיות דומות, ותוחלת חיים ארוכה יותר, עשויות להיות מושגות על ידי כל אחד באמצעות עיסוק קבוע בפעילות גופנית. אנחנו יכולים וצריכים להעניק לכל אחד מאתנו את מדליית הזהב האישית הזו", סיכמו החוקרים.

תמונה מספר 1. סיווג ענפי הספורט האולימפיים (משחקי הקיץ ומשחקי החורף) על פי דרגת העצימות (סטטית ודינמית)

תמונה מספר 2. יחסי סיכון לתמותה בספורטאים אולימפיים לשעבר בהתאם לעצימות אירובית, התנגשות גופנית ומגע גופני. הניתוח הותאם לשנת הלידה, למין וללאום.למקור הקליקו כאן  

מולי אפשטיין
פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט". 

צילום: זיו כורם.תגובות הוסף תגובה
1.פתיחה מקצועית ל 2013דני בכנר01/01/13
2.גורם או נגרם?דני רוטנברג10/01/13
שר התרבות והספורט החדש, חילי טרופר, ביקר במכון וינגייט ואמר: "זהו מפגש עם ערכים של שאפתנות, מקצועיות ושליחות"

מפעלי קיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת