חפש רק בנושא זה


מסי, רונאלדו, אינייסטה וקסיאס – מצא את ההבדלים

מחקר שבדק שחקני ליגה בכירים בטכנולוגיה ייחודית שנקראת טנסיומיוגרפיה (TMG), מצא שתגובת השרירים משתנה בהתאם לתפקיד שהשחקנים ממלאים על המגרש, דבר שיש לו השלכות משמעותיות בבניית תכניות אימון – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  30/01/13
 

 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

הם כוכבים גדולים בכדורגל, העולמי אולם כל אחד מהם עושה זאת באופן שונה. יכולתם של שחקני הכדורגל להצטיין ברמות הגבוהות ביותר מצריכה כישרון פיזי וטכני, תכונות אישיות מתאימות וכישורים מנטליים, וכאשר עסקינן במשחק קבוצתי, בולטת חשיבותו של המרקם האנושי ושל הכימיה בין חלקי המערכת – בקיצור, על השלם להיות גדול מסכום חלקיו.
שחקני כדורגל נבדלים האחד מרעהו לא רק בסגנון המשחק ובתרומה הסגולית שלהם לקבוצה אלא גם באופן שבו הם מבצעים את מגוון הפעולות במגרש. מחקר שפורסם לאחרונה ב-Journal of electromyography and kinesiology, מצא ששחקני כדורגל מראים מדדי תגובת שרירים שונה בהתאם לתפקיד שאותו הם ממלאים על המגרש.

מה אומרים השרירים של שחקני ליגה בכירים?
קבוצת חוקרים מאוניברסיטת ויגו שבספרד בדקה 5 מדדים שונים של תגובת שריר ב-78 שחקני כדורגל מהליגה הראשונה בספרד. השחקנים שנבחרו למחקר היו בעלי וותק של 15-4 שנים בליגה הבכירה. החוקרים מצאו הבדלים בתגובות השריר בהתאם למיקום של השחקנים במגרש.
מתוצאות המחקר עולה שהראש הישר (Rectus Femoris) של שריר ארבעת הראשים, שאחראי לפשיטה במפרק הברך, מתכווץ באופן שונה, שומר אחרת על כוח הכיווץ ומתאושש באופן שונה, תלוי בתפקיד ובעמדה של השחקן על גבי המגרש. לא נמצאו הבדלים במדדי הכיווץ ביחס לתפקיד במגרש בשריר הדו-ראשי הירכי.
החוקרים מדדו את הערכים באמצעות טכנולוגיה ייחודית שנקראת טנסיומיוגרפיה (TMG) ושפותחה באוניברסיטת ליובליאנה שבסלובניה. טכנולוגיה זו משמשת מספר קבוצות בליגה הראשונה בספרד, ביניהם גם ברצלונה. טנסיומיוגרפיה היא שיטה בלתי פולשנית המשמשת להערכה מהירה של מדדי הכיווץ בשרירים שטחיים.

השוערים צריכים לנתר יותר מהמגנים
שחקני מרכז ההגנה והשוערים הפגינו זמני כיווץ קצרים יותר (מהירים יותר) בשריר הישר הירכי וזאת בהשוואה לשחקני ההגנה שמשחקים בצדדים. "שחקני מרכז ההגנה והשוערים זקוקים לרמות גבוהות יותר של כוח מתפרץ בשרירים הפושטים של הברך על מנת לנתר, לעצור ולנגוח בכדור בצורה יעילה", הסביר אחד החוקרים.
יתרה מכך, שחקני מרכז השדה הצליחו לשמור על עוצמת הכיווץ של השריר לזמן קצר יותר בהשוואה לשאר השחקנים, אולי משום שהם נדרשים לביצוע פעולות פחות עצימות בהשוואה לשחקנים בתפקידים האחרים.

מניעת פציעות
טכנולוגיית ה-TMG מאפשרת לאסוף מידע על ההשפעות הכרוניות והאקוטיות של האימון על התפקוד השרירי, למנוע פציעות, לזהות חוסר איזון של שרירים וא-סימטריה שרירית ולהעריך את מצב עייפות השרירים לאחר אימון.
לדברי החוקרים, עיקרון הייחודיות (ספציפיות) הוא עיקרון בסיסי כאשר בונים תכניות אימון בענף כל כך מורכב כמו הכדורגל. שימוש בממצאי המחקר ובטכנולוגיה המוצעת בו, יאפשרו לצוותי האימון והרפואה לתכנן את מערך העומסים המוטלים על שחקני העלית בהתאם לתפקידם במגרש ובכך להפחית את הסיכון לפציעה.

לסרטון המדגים טכנולוגיית TMG  הקליקו כאן וכאן

למקור הקליקו כאן

מולי אפשטיין
– פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור, מנהל הפורום: "חיים וספורט".

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
אביב של בריאות וחג פסח שמח ממכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

אתכם גם בימי הקורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג שזכו להיתר מיוחד

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט