חפש רק בנושא זה


"דורבן", סטרואידים, בוטוקס ומה שביניהם

מה הדרך הטובה להתמודדות עם התופעה הכאובה של "דורבן" בעקב? מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מספק מידע חשוב על הפן התרופתי וצוות המחלקה לטיפול בפגיעות ספורט במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין, מציע סדרת תרגילים להקלה בכאב
  19/02/13


 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "חיים וספורט"

דלקת החיתולית הכפית, בשמה המדעי Plantar fasciitis או בשמה העממי "דורבן", היא אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבים כרוניים בעקב, כאבים שגורמים לסבל רב ומונעים מן הסובלים לדרוך או ללכת בחופשיות למשך חודשים רבים. מחקר שנערך לאחרונה במקסיקו, מצא שטיפול בבוטוקס ולאו דווקא הטיפול המקובל בסטרואידים, עשוי לסייע להחלמה מהירה יותר מן הדלקת הטורדנית.


מקור הבעיה, התסמינים וההצעות המקובלות לטיפול
חיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא רקמה סיבית עבה וחזקה אשר מתחילה בזיז הפנימי של עצם העקב בחלק האחורי של כף הרגל ומתפרשת על מנת להתחבר אל בסיס כל אחת מאצבעות כף הרגל. הנזק לרקמה יתרחש לרוב באזור העקב בסמוך לנקודת החיבור לזיז העקב, שכן באזור זה היא עדינה יותר מאשר בהמשכה סמוך לאצבעות. במקרים רבים הנזק והכאבים יופיעו גם לפנים באזור הקשת של כף הרגל. שמה העממי של הפתולוגיה "דורבן" ניתן לה בגלל שלעתים בנקודת הפציעה של החיתולית הכפית, בסמיכות לעצם העקב נוצר גוש מסויד וקשיח.
רופאים שמטפלים בתופעה יציעו בדרך כלל מגוון טיפולים ביניהם הזרקה של סטרואידים לאזור, תרגילי מתיחה לאזור או הזרקה של בוטולינום טוקסין, רעלן הידוע בשם בוטוקס.

מה זה בוטוקס?
בוטולינום טוקסין הוא חומר שנכנס לשימוש ברפואה הקוסמטית בשנות ה-70, בעיקר לתיקון מצבים של עין עצלה או פזילה (ואכן הרופאים הראשונים בעולם אשר השתמשו בחומר למטרות אלו היו שני רופאי עיניים - ד"ר אלן סקוט האמריקאי ופרופ' פנחס נמט הישראלי). הוא יעיל במיוחד לטשטוש קמטי הבעה.
החומר מופק מרעלן חיידק הנקנקת האנאירובי (Clostridium botulinum). זהו רעלן קטלני ביותר לאדם שעשוי להרגו אף בריכוז של 1 ננו-גרם (החלק המיליארד של גרם) לק"ג משקל גוף, על ידי חסימת שחרור המוליך העצבי אצטיל כולין בסינפסות שבצומת עצב-שריר. בכמויות זעירות ביותר יכול הרעלן להחליש את פעילותם של שרירים הסובלים מפעילות יתר (מתוך ויקיפדיה).

סטרואידים או בוטוקס – מה עדיף כאמצעי טיפול?
הזרקה של סטרואידים לאזור הפגוע הוא טיפול מקובל בדלקת, אולם הוא עלול לגרום לכמה סיבוכים. על פי הערכה, ב-2%-6% מן המטופלים הטיפול בסטרואידים עלול לגרום לקריעה של רקמת החיבור.
חוקרים מאוניברסיטת Autonomous שבמקסיקו, השוו בין הטיפול המקובל בדלקת באמצעות סטרואידים לעומת הטיפול החלופי בבוטוקס. הזרקה של בוטוקס לאזור השוק גורמת לחסימת המוליך העצבי אצטיל-כולין ומחלישה את השרירים למשך מספר חודשים. המחקר היה כפול-סמיות double-blind experiment)), אקראי ומבוקר והמשתתפים שבו, 36 במספר, טופלו או על ידי הזרקה של סטרואידים או על ידי הזרקת בוטוקס לרגל הכואבת. שתי הקבוצות קיבלו סדרה של תרגילי מתיחה שאמורה הייתה לסייע להם בתהליך ההחלמה.
בתחילה שתי קבוצות הטיפול הראו קצב החלמה דומה, אולם לאחר מכן נטלה קבוצת הבוטוקס את ההובלה ומטופליה הראו שיפור גדול יותר באשר לרמת הכאב, לרמת התפקוד ולמנח כף הרגל. לאחר 6 חודשים, המטופלים שהוזרקו בבוטוקס, היו המנצחים הברורים. הם הראו שיפור מהיר יותר ויציב יותר בהשוואה למטופלים שקיבלו הזרקה של סטרואידים.
"מצאנו שהשילוב של הזרקה של בוטוקס לקומפלקס של שרירי הסובך (תאומים, סוליה) ושל ביצוע תרגילי מתיחה למחתלת הכפית תורם לתוצאות טובות יותר בטיפול בדלקת בהשוואה להזרקה נקודתית של סטרואידים", הסביר החוקר ד"ר Carlos Acosta-Olivo. לדבריו, ביצוע תרגילי מתיחה למחתלת הכפית הוא מרכיב חשוב מאוד לטיפול מוצלח.

מספר גורמים תורמים לסבירות התפתחותה של הדלקת, ביניהם שרירי המסטרינגס מקוצרים ועודף משקל. החוקרים הציעו שבמחקר הבא תינתן התייחסות למשקל הגוף ולמדד מסת הגוף – BMI.
בהתחשב בעובדה שהטיפול בסטרואידים עלול לסכן אחוז מסוים מאוכלוסיית המטופלים, נראה שהטיפול בבוטוקס כשהוא מלווה בביצוע של תרגילי מתיחה למחתלת הכפית ולשרירי השוק והירך, עשוי להיות טיפול הבחירה לתופעה הכאובה הזו.

למקור הקליקו כאן

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט". 

תרגילים להקלה בכאב ולטיפול ב"דורבן"
צוות המחלקה לטיפול בפגיעות ספורט במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין, מכון וינגייט, מציע מספר תרגילים בסיסיים לטיפול בדלקת החיתולית הכפית, "דורבן". התרגילים המוצעים אינם אמורים לעורר כאב וכמובן שמומלץ להיוועץ בפיזיותרפיסט לקבלת תכנית תרגול אישית המותאמת לסימפטומים.

לטיפולי פיזיותרפיה במכון ויגייט 
הקליקו כאן

"הרמת" קשת כף הרגל:
הרמת הקשת ללא הרמה של הבוהן או הטיית כף הרגל החוצה.
15 חזרות * 3 סטים.

משיכת מגבת עם אצבעות כף הרגל:
בתנועה אטית לאסוף מגבת עם אצבעות כף הרגל.
15 תנועות איסוף * 3 סטים.

מתיחה של כף הרגל כנגד הקיר:
להניח את אצבעות כף הרגל כנגד הקיר ולהישען לפנים למתיחה של כף הרגל.
חשוב להקפיד שתיווצר תחושת מתיחה ולא כאב!
מומלץ לבצע מספר מתיחות קצרות (לא מהירות) במקום מתיחה אחת ממושכת
3-2 שניות של מתיחה * 5 חזרות.

עיסוי לכף הרגל:
עיסוי לכף הרגל עם גליל/מערוך/כדור טניס וכדומה.
לעסות מספר דקות (3-2 דקות).למידע על צוות המחלקה לטיפול בפגיעות ספורט, מכון וינגייט הקליקו כאןתגובות הוסף תגובה
1.פתרון נוסף לדורבן מדרססיני03/03/13
2.מסכימה עם 1. הפתרון הטוב ביותר הוא מדרס ותרגילים. לא צריך תרופות. (לת)רות20/03/13
3.פיזיותרפיהערן מנגל20/03/13
4.מניסיוני - רק גלי אולטראסאונד! ועל ידי רופאאבי20/03/13
5.יש עוד כל מיני טיפולים ב...EZ21/03/13
6.השימוש בבהזרקות בוטוקסמיכל עמר08/12/13
7.נעליים מיוחדותלימור13/03/14
מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, מרכין את ראשו עם לכתו של שמאול ללקין ז"ל לעולמו. מכון וינגייט ומשפחת הספורט הישראלי כולה מוקירים ונוצרים את תרומתו הרבה לספורט בישראל.
יהי זכרו ברוך


נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות