חפש רק בנושא זה






ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!

"השעייתו של שון דניאל, קפטן הפועל חולון, ל-6 חודשים בשל שימוש בריטלין הייתה יכולה להימנע אם הייתה תקשורת ראויה בין הגורמים המעורבים – שחקן, הנהלת הקבוצה, איגוד הכדורסל. מוזר שבישראל 2013 מתייחסים עדיין לנושא הסימום בספורט כאל חלטורה", אומר מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  19/02/13
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

 


מולי אפשטיין
  מנהל פורום
"חיים וספורט"

ההלם שפקד לאחרונה את קבוצת הכדורסל של הפועל חולון היה גדול. קפטן הקבוצה, שון דניאל, הושעה ל-6 חודשים וזאת לאחר שבדגימת השתן אותה סיפק לאחר משחק הקבוצה במסגרת היורוצ'אלנג' נמצאו שרידים (מטבוליטים, תוצרי פירוק) של התרופה ריטלין. לסיפור המלא הקליקו כאן 
נשמע הזוי? לא ממש. ריטלין נחשב לחומר אסור בשימוש לספורטאים משום שהוא בעל תכונות ממריצות. אז איך זה ששימוש בתרופה כל כך נפוצה ועם זאת ידועה כאסורה לשימוש בספורט התחרותי, חומק מתחת לרדאר המודעות של שחקנים ושל קבוצות בכירות בספורט הישראלי? האם מדובר במקרה של חוסר מודעות קלאסי? על כך בהמשך.

מבדקי סימום
מבדקי סימום הם הליך שמטרתו לאכוף את מדיניות האיסור של השימוש בחומרים משפרי-הישג בספורט התחרותי. ארגון העל שמתווה את המדיניות ומפקח עליה הוא הסוכנות העולמית למניעת סימום – WADA. בעבר כל התאחדות ספורט בינלאומית הייתה רשאית לקבוע מדיניות משלה לאכיפת השימוש בחומרים אסורים. העצמאות הזו גרמה לחוסר אחידות בתהליכי הדיגום, ברשימת החומרים האסורים ובענישה. עם הקמתה של WADA ב-1999 התחיל תהליך של הרמוניזציה ובסיומו נקבעו נהלים וחוקים אחידים המחייבים את כל ארגוני הספורט בעולם, בכללם את הוועד האולימפי הבינלאומי. התהליך המבורך תרם לכך שכיום הכול מדברים בשפה אחת לעומת הכאוס הגדול ששרר טרום עידן הסוכנות העולמית. מסמך הליבה שמחייב את כל ההתאחדויות וארגוני הספורט בעולם נקרא – World Anti-Doping Code. לעיון במסמך המלא הקליקו כאן

מבדקי סימום נערכים בשני אופנים עיקריים – מבדקים בתחרות ומבדקים מחוץ לתחרות. מבדקים שנערכים בתחרות מבוצעים בדרך כלל מייד בסיומו של האירוע/משחק והם נקבעים על פי מפתח דיגום שנקבע מראש. בספורט האישי המפתח מבוסס בדרך כלל על המיקום בתחרות (במשחקים האולימפיים למשל, נלקחים כל 4 הראשונים בתחרות הגמר ואליהם מצטרפים ספורטאים נוספים על פי הגרלה) ואילו בספורט הקבוצתי מוגרלים טרם סיום המשחק 3-2 שחקנים מכל קבוצה והם אלה אשר ייבדקו בסיומו.
מבדקי סימום מחוץ לתחרות (Out of competition) מבוצעים בדרך כלל ללא התראה מוקדמת. מבדקים מסוג זה יכולים להתבצע בכל מקום - באתר האימונים המקומי של הספורטאי, בעת שהייתו במחנה אימונים בחו"ל ואפילו בביתו. ספורטאים מן הדרג הראשון בעולם חייבים לדווח לרשויות היכן הם נמצאים בכל יום נתון על מנת לאפשר לצוותי הבדיקה שחפצים בכך לבצע את מבדקי הפתע. לרשות הספורטאים עומדת תוכנה באמצעותה הם מעדכנים את הרשויות היכן הם נמצאים. לכניסה לתוכנה הקליקו כאן 
מבדקי הסימום מבוססים בדרך כלל על מתן של דגימת שתן. במקרים מסוימים יידרש הספורטאי לספק גם דגימה של דם. הדגימות נשלחות למעבדה מוסמכת על ידי WADA שם מבוצעת האנאליזה. במקרה של מבדק סימום חיובי (הימצאותם של תוצרי פירוק של חומר/ים אסור/ים) בדגימה של הספורטאי, יועבר דו"ח לגוף שביצע את הבדיקה ומשם להתאחדות הרלוונטית ולספורטאי. מבדק סימום חיובי מחייב קיום הליך משמעתי שבסופו יוחלט על אופן הענישה.
לסרטון על הליכי הבדיקה של ספורטאים הקליקו כאן


מתילפנידאט - ריטלין
מתילפנידאט היא תרופה פסיכיאטרית המוכרת בשם המסחרי ריטלין ומשמשת לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות ולנרקולפסיה. התרופה שייכת לקבוצת הפנתילאמינים ודומה, בין היתר, לאדרנלין ולאמפטמין. התרופה פועלת על מערכת העצבים המרכזית ובנסיבות מסוימות, כמו היפראקטיביות יש לה השפעה מרגיעה, אם כי למעשה, למתילפנידאט השפעה מעוררת (פסיכוסטימולנטית) ברמה המוחית.
לתרופה יש מספר תצורות לשחרור מושהה בגוף, המשווקות תחת שמות כגון קונצרטה, ריטלין אל איי ו-דיטרנה.
מתילפנידאט היא תרופה הנמצאת בשימוש מאז שנות החמישים של המאה העשרים והיא אחת התרופות שהייתה מושא למחקרים רבים מאוד. בתחילת דרכה שימשה כתרופה ממריצה. מאז שנות ה-60 משמשת בעיקר לטיפול בילדים שסבלו מהפרעות קשב וריכוז ואובחנו בהתאם לדרכי-האבחנה של אותה תקופה כהיפראקטיביים או כסובלים מנזק מוחי מינימלי. כיום היא נמצאת בשימוש נרחב כתרופה לילדים ולמבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, עם או בלי תסמינים של היפראקטיביות (מתוך ויקיפדיה).
הסיבה להימצאותה של התרופה ברשימת החומרים האסורים בספורט היא בשל התכונות הממריצות שלה. חומרים ממריצים תורמים לעירור במערכת העצבים המרכזית, גורמים לתחושת אופוריה ומפיגים את תחושת העייפות. בדיקה להימצאותם של חומרים ממריצים בגופו של הספורטאי תתבצע אך ורק לאחר תחרות ולא כחלק משגרת הבדיקות שמחוץ לתחרות. הסיבה – מטרת השימוש בחומרים ממריצים היא לשפר את יכולת הביצוע התחרותית. חומרים אלה נלקחים בדרך כלל בסמוך למועד התחרות ולכן אין טעם לבדוק אותם שלא בתחרות. לצורך העניין, ספורטאי שמטופל בריטלין ונמצא תחת מערך של מבדקי סימום, יוכל להמשיך ולהשתמש בתרופה כל עוד הוא לא נמצא בפעילות תחרותית. הפסקת השימוש בתרופה לפני משחק או תחרות עשויה למנוע מבדק סימום חיובי, אולם יש דרכים אחרות להימנע מהסיטואציה המביכה כדוגמת זו שחווה השחקן, שון דניאל.

החרגה לשימוש בתרופה – TUE
המקרה של שון דניאל היה יכול להימנע אם הייתה תקשורת ראויה בין כל הגורמים המעורבים: שחקן, הנהלת הקבוצה, איגוד הכדורסל. ברשימה האסורה קיימים מספר חומרים שניתנים לשימוש ובתנאי שמקבלים על כך אישור מראש. חומרים אלה הם בדרך כלל תרופות שנועדו לטפל במצבים קליניים, בכללן גם מתילפנידט. הנוהל המחייב בקבלת אישור לשימוש בתרופה צריך לכלול מילוי טופס מיוחד(TUE – Therapeutic Use Exemption) ובו ההצדקה לשימוש בתרופה. אישור לשימוש בתרופה יינתן רק לאחר שהשחקן אובחן כבעלADD או ADHD (הפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות) וברשותו דו"ח רפואי מלא ועדכני שנכתב על ידי רופא ילדים (במקרה שמדובר בילד), פסיכיאטר או נוירולוג. למידע הרפואי שתומך בהחלטת WADA למתן TUE לבעלי הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות הקליקו כאן 
 

הסברה ומודעות
המקרה של שון דניאל הוא מקרה קלאסי של חוסר מודעות, חוסר ידע ושל הסברה לקויה מצד הרשויות בכל הנוגע לשימוש בחומרים אסורים בספורט. את המקרה של דניאל היה אפשר למנוע בקלות לו איגוד הכדורסל היה נוקט במדיניות הסברה ומתריע בפני הסכנה שבשימוש בתרופה הפופולרית. ברור לכול שיש כדורסלנים נוספים שמשתמשים בריטלין ומקבילותיו וגם הם עלולים להיות חשופים למקרה דומה. די היה בחוזר של איגוד הכדורסל לקבוצות ובו הסבר וריענון נהלים באשר לאיסור השימוש בחומרים אסורים בספורט (יתכן שמהלך כזה נעשה ואם כן אין הצדקה לביקורת, אם כי אני מסופק). חוזר מפורש בעניין ולא מסמך כללי שמחייב את הקבוצות המופיעות במפעלים האירופאים לעמוד בתקנון פיב"א, לרבות כל האמור בנוגע לשימוש בחומרים אסורים, היה עשוי למנוע את המקרה של דניאל.
מוזר שבישראל 2013 מתייחסים עדיין לעניין הסימום בספורט כאל חלטורה. בעוד שבמדינות רבות בעולם נוקטים במדיניות אכיפה ובהסברה מקיר לקיר (אתרי אינטרנט, קמפיינים, חומר הסברה, כרטיס מידע אישי ועוד) כאן משום מה מעדיפים להזניח את הנושא ולהסתפק בביצוע מספר דגימות זעום במהלך השנה. אגב, מרביתן של הדגימות מבוצעות לספורטאי הסגלים האולימפיים והן אינן משקפות במאום את הנעשה בשאר מגזרי הספורט במדינה.

מולי אפשטיין פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "חיים וספורט".



תגובות הוסף תגובה
1.מה הנוהל?מאמן27/02/13
2.מצטער, לא קראתי בכתבה זו על 'סכנה' בשימוש ברטלין בספורטע. 27/02/13
3.הנחיות ונהליםמולי אפשטיין05/03/13
4.שימוש וסכנותמולי אפשטיין05/03/13
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות