חפש רק בנושא זה


כוח המוח – מדוע אנו מתעייפים במהלך פעילות גופנית ממושכת?

דמיינו לעצמכם, רץ מרתון מיוזע ותשוש מתקרב לקו הסיום ולפתע הוא קורס ומתמוטט. התמוטטות במהלך פעילות גופנית ממושכת לא תמיד קשורה לניצול כל מלאי האנרגיה בשרירים, לאחרונה התגלה שעודף סרוטונין מפעיל מנגנון "עייפות מרכזית" – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  12/03/13

 


מולי אפשטיין  מנהל פורום
"חיים וספורט"

מעט אנשים יודעים שהסיבה להתמוטטות יכולה להיות קשורה בהפעלתו של מנגנון בלימה במוח שגורם לנו להיות עייפים מדי עד כדי אי יכולת להמשיך בפעילות – "עייפות מרכזית".
"התגלית שלנו עוזרת לשפוך מעט אור על פרדוקס שהוא נושא לדיון ארוך ומורכב בקרב חוקרים רבים. מה שתמיד ידענו הוא שהמוליך העצבי סרוטונין משתחרר במהלך פעילות גופנית והוא זה אשר עוזר לנו להתמיד בפעילות. אולם התשובה לשאלה איזה תפקיד משחק הסרוטונין גם ביחס לעובדה שאנו מרגישים כה תשושים, עד כדי כך שאנו חייבים לעצור, חמקה מאתנו במהלך השנים. מה שנראה כעת הוא שעודף של סרוטונין הוא למעשה זה שמפעיל את מנגנון הבלימה במוח. במילים אחרות, סרוטונין מתפקד כמאיץ, אולם גם כבלם כאשר המאמץ הופך למוגזם", הסביר ד"ר Jean-François Perrier מהמחלקה לפרמקולוגיה ולמדעי העצבים באוניברסיטת קופנהגן, מי שמהווה את חוד החנית במחקר החדש. סרוטונין
סרוטונין הוא מוליך עצבי (נוירוטרנסמיטר) השייך לקבוצת המוליכים העצביים המונואמיניים יחד עם דופמין ונוראפינפרין. זהו חומר שנמצא ברקמות רבות בגוף, במיוחד בדם, בדופן המעי ובמערכת העצבים המרכזית. סרוטונין גורם להתכווצות של כלי דם קטנים באזורים של דימום, הוא מגרה את התכווצות השריר החלק במעי, ופועל כמעביר עצבי בין תאי עצב במוח. לסרוטונין פעילות במערכות שונות החל ממערכת האחראית על תיאבון והנאה מינית, דרך מערכת שיכוך כאב. היום סבורים כי שיבוש במאזן הסרוטונין במערכת העצבים עשוי לגרום למגוון מחלות כמו דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה, מיגרנה ועוד.
למידע נוסף על מנגנוני הוויסות במאמץ ועל בחירת קצב הריצה הנכון
הקליקו כאן
 
עזרה במלחמה בסימום בספורט
צוות החוקרים מקווה שלמיפוי המנגנון שגורם לעייפות המרכזית, יהיה שימוש במספר תחומים. עייפות מרכזית היא תופעה מוכרת וידועה מזה כ-80 שנה. מדובר בסוג של עייפות שבמקום להשפיע על השרירים פוגעת במוח ובמערכת העצבים המרכזית. על ידי ביצוע של ניסויים מדעיים ניתן למדוד ולראות שהמוח מתחיל לשלוח פחות מדי אותות לשרירים הפעילים, דבר שגורם לנו לדעוך עד כדי אי יכולת להמשיך. המנגנון שעומד מאחורי תופעת העייפות המרכזית מהווה אתגר מעניין עבור מי שנלחם בתופעת הסימום בספורט, ולכן הסוכנות למניעת סימום בדנמרק עזרה גם היא במימון המחקר.
"במלחמה בשימוש בחומרים אסורים (סימום) יש חשיבות קריטית לזהות באילו שיטות משתמשים הספורטאים במטרה למנוע עייפות מרכזית; שימוש בחומרים ובשיטות אסורות מאפשר להם להמשיך ולבצע מעבר למה שאפשרי באופן טבעי. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות הבנת המנגנון הבסיסי", הסביר החוקר.

פיתוח תרופות טובות יותר
המוח מתקשר עם השרירים שלנו באמצעות תאי עצב תנועתיים (מוטורים). במספר מחלות תאי העצב התנועתיים הופכים להיות פעילים יתר על המידה. את הביטוי לתופעה הזו ניתן לראות לדוגמה באנשים שסובלים מספסטיות (עוויתיות - מתח גבוה מדי בשרירים, נוקשות) ומשיתוק מוחין. אנשים אלה אינם מסוגלים לשלוט בתנועות שלהם. צוות המחקר מקווה שבמרוצת הזמן ישמש המידע החדש לפיתוח תרופות שיעזרו לטיפול בתסמינים וכן לברר פרטים נוספים על השפעתן של תרופות נוגדות דיכאון.
"התגלית החדשה מקרבת אותנו צעד אחד נוסף למציאת דרכים לוויסות הסרוטונין, בין אם זה יהיה האפקט המעורר או בין אם יהיה זה מציאת הגורם שמתניע את תופעת העייפות המרכזית. כל העניין הוא ההפעלה הסלקטיבית של הקולטנים לסרוטונין" הסביר החוקר.

תא עצב מוטורי

תא עצב (נוירון) שעובר מן המוח אל האיבר שהוא מפעיל, כגון שריר. תא עצב מוטורי עליון מתחיל במוח, והאקסון שלו נכנס אל חוט השדרה ומסתיים בסינפסה. תא עצב מוטורי תחתון מתחיל בחוט השדרה או בגזע המוח והאקסון שלו יוצא החוצה בתוך עצב מוטורי ומגיע אל איבר המטרה.
"כך למשל נוכל להסביר טוב יותר מדוע אלה אשר משתמשים בתרופות ממשפחת ה-Selective SSRI Serotonin Reuptake Inhibitor – (מעכבי ספיגת סרוטונין בררניים), המשמשות כתרופות נוגדות דיכאון, מרגישים לעתים קרובות יותר עייפים ואף יותר מסורבלים בהשוואה לאנשים אחרים. מה שאנו יודעים עתה יעזור לנו לפתח תרופות טובות יותר", סיכם החוקר.


מקור

Florence Cotel, Richard Exley, Stephanie J. Cragg, and Jean-François Perrier. Serotonin spillover onto the axon initial segment of motoneurons induces central fatigue by inhibiting action potential initiation. PNAS, 2013 

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור, מנהל הפורום: "חיים וספורט".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
אביב של בריאות וחג פסח שמח ממכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

אתכם גם בימי הקורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג שזכו להיתר מיוחד

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט