חפש רק בנושא זה


הפחתת משקל בענפי קרב – הבעייתיות והפתרון

ירידה דרסטית במשקל לפני תחרות גורמת ב-50% מהמקרים להתייבשות חמורה בבוקר של יום הקרבות, דבר שפוגע בסבולת של הספורטאים, בכוח המתפרץ ובכישורים המנטליים. איך משפיעים הנהלים החדשים? מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  08/05/13

 


מולי אפשטיין
  מנהל פורום
"פיזיולוגיה וספורט"

ספורטאים בענפי קרב נוטים להשיל ממשקל גופם טרם התחרות על מנת להתחרות מול יריבים קטנים וקלים יותר. לעתים מדובר בתיקון קל בלבד, אולם במקרים מסוימים מדובר בהפחתה דרסטית של ממש במשקל. בעבודת דוקטורט שבוצעה באוניברסיטת גטבורג שבשבדיה, נמצא שלגוף יש יכולת מוגבלת להתאושש במהירות לאחר ירידה חדה ומהירה במשקל. כמחצית מן הספורטאים שהשתתפו במחקר סבלו מהתייבשות חמורה בבוקר של התחרות. עם זאת, נראה שעל הספורטאים להתמקד גם בהיבטים הנפשיים הנלווים.
במחקר שבוצע על ידי Stefan Pettersson, תזונאי ספורט שמלווה את הסגל האולימפי השבדי מזה מספר שנים, נבדקו ספורטאי עלית שבדים בענפים: היאבקות, ג'ודו, טקוואנדו ואגרוף. הנתונים נאספו באמצעות ריאיון שבוצע במסגרת פעילות הנבחרות הלאומיות השבדיות. מעקב תזונתי בוצע על כ-70 ספורטאים ונבדקה רמת המיום (הידרציה) ביום הקרבות. כל הספורטאים שהשתתפו במחקר התחרו בקטגוריות משקל מוגדרות.

ירידה במשקל לפני תחרות בענפי הקרב – איך עושים זאת?
ההתמודדות בענפי הקרב מחולקת לקטגוריות משקל. לפני כל תחרות מתבצעת שקילה רשמית שמטרתה לתחום את הספורטאים בקטגוריות המשקל אליהן הם רשומים. בחלק מן הענפים השקילה מתבצעת ביום התחרויות עצמו, בדרך כלל בשעת בוקר מוקדמת, ובחלק מן הענפים היא מבוצעת בערב שלפני התחרות. השיטה הרווחת בקרב הספורטאים על מנת לעמוד ביעד המשקל היא להימנע משתייה וממזון למשך של עד 24 שעות בטרם השקילה הרשמית. לעתים קרובות הם גם מפחיתים את צריכת המזון שלהם ב-96 השעות שלפני התחרות וזאת במטרה לדלדל את מאגרי הפחמימות שלהם. לעתים קרובות מתלווה למשטר התזונתי גם ביקורים תכופים בסאונה במטרה להיפטר מנוזלים עודפים.
לאחר השקילה הרשמית שתייה ואכילה במטרה לפצות על האיבוד המהיר ועל החוסרים שנגרמו בעקבות המהלך הדרסטי. מחקר קודם מצא ש-80%-90% מהספורטאים שמתחרים בענפים בהם נהוגה חלוקה לקבוצות משקל, נוקטים בשיטה זו.
בעבודת המחקר שלו סוקר החוקר את היתרונות הביצועיים שנובעים מן הפרקטיקות המקובלות, אולם הוא גם מתייחס לבעיות ולדרישות שהחוקה מציבה בפני אותם הספורטאים בכל הנוגע לצריכת המזון, למשקל הגוף ולמשק הנוזלים.

תופעות הלוואי של דיאטת בזק
תוצאות המחקר הראו שיכולתו של הספורטאי להתאושש במהירות לאחר התייבשות רחוקה מלהשביע רצון. למעשה, כמחצית ממשתתפי המחקר סבלו מהתייבשות חמורה בבוקר של יום הקרבות.
"משמעות הדבר היא שהסבולת של הספורטאים, הכוח המתפרץ ומרכיבי הכוח האחרים שלהם נפגעים בקרבות הראשונים. מחקר קודם אף הראה פגיעה בכישורים המנטליים של הספורטאים, דבר שיכול לפגום בתפיסה וביכולת לקבל החלטות מהירות בזמן אמת", הסביר החוקר.
לדברי החוקר לא די בהדרכה ובייעוץ לתזונה נכונה ולשמירה על טווחי משקל סבירים במהלך העונה. החוקר סבור שבנוסף יש לכתוב פק"ל על מנת לצמצם את הנוהל של הפחתת משקל מהירה וקיצונית בסמוך לתחרות.
"אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה היא לתזמן את השקילה באופן שונה", הסביר החוקר.

נהלים חדשים בג'ודו
ואכן, התאחדות הג'ודו הבינלאומית החליטה החל בינואר 2013 על הליך שקילה חדש. עד לשינוי נהגו המארגנים לשקול את המתחרים בבוקרו של יום התחרות, דבר שגרם למצוקה רבה ולפגיעה ביכולת התפקוד של הספורטאי. כיום מתבצעת השקילה בכמה שלבים, שקילה אחת בשעה 19:00 בערב שלפני התחרות, שקילה בסמוך למועד הקרב הראשון ושקילה נוספת לפני שלב רבע הגמר. השקילה הקובעת היא זו שנערכת בערב. השקילות הנוספות משמשות לצרכי מחקר ולמעקב אחר ההשלכות של השיטה החדשה. הרעיון שעומד מאחורי הקדמת השקילה לערב שלפני התחרות, הוא למנוע את המניפולציות ההרסניות אותן נקטו הספורטאים בשיטה הקודמת. לדברי החוקר, על כל מי שמעורב בתהליכי האימון וההכנה של הספורטאים, בכללם הספורטאים עצמם, מאמנים, תזונאים, רופאים, פיזיולוגים ופסיכולוגים, להיות מודע לבעיית המשקל ולהשלכותיה.

למקור הקליקו כאן

דיווח מהשטח:
שני הרשקו, מאמן נבחרת ישראל נשים בג'ודו ומאמנה האישי של ירדן ג'רבי
"כיום אנו נמצאים בתקופת ניסיון של הנהלים החדשים – הספורטאים נשקלים בשעה 19:00 בערב כך שהם יכולים להחזיר לעצמם את הנוזלים ואת האנרגיה בצורה טובה יותר. כמו כן, מכיוון שאין שקילה בבוקר והתחרות מתחילה ב-10:00-9:00, הספורטאים יכולים לישון כמו שצריך על בטן מלאה ולא מיובשים. אין ספק שבהיבט המקצועי השינוי מבורך. המאמן והספורטאים יכולים להתנהל בצורה שפויה יותר, ארוחת ערב מסודרת, שנת לילה איכותית ותחילת תחרות בשעה שפויה יותר. מאידך כבר רואים מקרים של ספורטאים שמשילים כמות ק״ג גבוהה מדיי. אני מאמין שלאחר אליפות העולם ייקבעו תנאים מגבילים שימצאו את האיזון בין הפן הבריאותי להגינות הספורטיבית וטווח המשקלים בתוך הקטגוריה לא יהיה משמעותי. אין ספק שגם הביצועים משתפרים ולפחות בסיבובים הראשונים רואים יכולת גבוהה יותר.
לירדן ג'רבי אין בעיות משקל מאחר שהיא מתנהלת בנינוחות ובטבעיות סביב משקל ממוצע של 64-63 ק״ג. ירדן לא צריכה לבצע בדרך כלל מניפולציות דרסטיות בדומה לספורטאיות אחרות. מה שכן, גם לירדן הרבה יותר נוח מבחינת ההתנהלות לפני התחרות, לאחר שקילת הערב כל האנרגיות מופנות להכנה לקרב הראשון".

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".
 

צילום: אבי שיתגובות הוסף תגובה
1.פק"ל?ישראל08/05/13
2.אין פה כלוםGG11/05/13
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-14.8.20, בשעה 10:00

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן