חפש רק בנושא זה


עכבר מרתון ועכבר כורסה

מחקר שבדק את המפתח הגנטי להבדלים בכושרו של השריר לשרוף סוכר ושומן ולעבור בין סיבי השריר המהירים לבין הסיבים האטיים, עשוי לעזור בפיתוח התערבות רפואית שמטרתה לשפר את כושרם השרירי של חולים כרוניים ושל פצועים – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  13/05/13
 


מולי אפשטיין
  מנהל פורום
"פיזיולוגיה וספורט"

 החוקרים גילו שחתיכות קטנות של חומר גנטי, המכונות microRNAs, קשורות לשני מאפיינים שמגדירים את הכושר השרירי: היכולת לשרוף סוכר ושומן והיכולת לעבור בין סיבי השריר השונים – מסיבים בעלי כיווץ מהיר לסיבים בעלי כיווץ אטי. צוות המחקר השתמש בשני מודלים של עכברים – "עכברי מרתון" ו"עכברי כורסה". עוד מצאו החוקרים שלאנשים שפעילים גופנית יש רמות גבוהות יותר של אחד מאותם microRNAs, זאת בהשוואה לאנשים שמנהלים אורח חיים יושבני (סדנטרי). הממצאים שפורסמו לאחרונה ב-The Journal of Clinical Investigation עשויים להוות יעד חדש למחקר שיעזור בפיתוח התערבות רפואית חדשה שמטרתה לשפר את כושרם השרירי של חולים כרוניים ושל פצועים.
"במחקר הנוכחי רצינו לקבוע ברמה המולקולרית מה עושה את השריר יותר כשיר, האם זו ההתפתחות והגנטיקה או שמא זו הפעילות הגופנית והתרגול. המידע הזה חיוני למאמצים שלנו בשיפור כושרו של השריר במצבים בריאותיים שונים כמו: זקנה, סרטן וכשל לבבי. בנוסף, הממצאים האלה עשויים להיות שימושיים לחיילים, ו\או לנפגעים אחרים, שמפסיקים להתאמן בעקבות פציעה ונסוגים מאוד בכושרם הגופני במהלך תקופת השיקום", הסביר החוקר הראשי ד"ר Daniel P. Kelly.

 


עכברי מרתון ועכברי כורסה
שרירים מאומנים ידועים ביכולתם לעשות שני דברים: 1. לשרוף סוכר ושומן 2. לעבור בין סיבי השריר המהירים לסיבים האטיים. לדברי החוקר כושרו של השריר בא לידי ביטוי רק אם שניהם מתפקדים כראוי. עלייה בסבולת של השריר אינה יכולה להתרחש ללא הגברה של שני הרכיבים. מטרת המחקר הייתה למצוא מהו הקשר בין חילוף החומרים של השריר ובין המבנה שלו. על מנת לעשות זאת פנו החוקרים לשני מודלים של עכברים שהונדסו גנטית על מנת ליצור חלבונים נפרדים אך קשורים שביכולתם להפוך לסירוגין גנים ספציפיים בשריר.
המודל הראשון שזכה לכינוי "עכבר המרתון" מייצר וסת גנטי שרירי בשם PPARβ/δ. עכברים אלה יכולים לרוץ מרחק רב יותר מאלה הרגילים. המודל השני, הידוע בכינויו "עכבר הכורסה", מייצר וסת שרירי גנטי אחר בשם PPARα. עכברים אלה מסוגלים לשרוף הרבה "דלק", אולם הם אינם מסוגלים לרוץ מרחק רב.

MicroRNAs וכושרו של השריר
במטרה לזהות את הקשר בין חילוף החומרים של השריר ובין יכולת המעבר בין טיפוסי סיבי השריר השונים, השווה צוות המחקר את ההבדלים המולקולריים בין שני המודלים השונים של העכברים.
צוות המחקר מצא שעכברי הכורסה הם בעלי יכולת הסתגלות מטבולית אופטימלית, אולם נעדרי יכולת החלפה בין סוגי סיבי השריר השונים. לעומתם, לעכברי המרתון יש את כל "החבילה" החיונית הנדרשת להפגנת ביצועי שריר טובים.
עוד מצא המחקר ששני המודלים של העכברים נבדלו ביניהם גם בפרופיל המולקולרי. נמצא שעכברי המרתון מייצרים סוג מסוים של microRNAs שמסוגל לשפעל את המעבר בין סיבי השריר השונים. לשם השוואה, בעכברי הכורסה מעגל זה מדוכא. עוד מצאו החוקרים שבעכברי המרתון מעורב חלבון מתווך נוסף בשם estrogen-related receptor. חלבון זה גורם לשפעול ה- microRNAsמה שמסביר את כושרם העדיף ואת הדומיננטיות של סיבי השריר האירוביים ("אדומים", בעלי כיווץ אטי, סוג I) בהשוואה לעכברי הכורסה.

פוטנציאל שיקומי לחולים
במטרה לבחון האם ממצאי המחקר רלוונטיים גם לבני אדם, שיתף צוות המחקר קבוצת חוקרים נוספת בראשות ד"ר Steven R. Smith ממכון המחקר Sanford-Burnham שבבית החולים בפלורידה. צוות המחקר המורחב בחן רקמות שריר מאנשים לא פעילים גופנית ומאנשים מאומנים שנמצאים בכושר גבוה. ואכן, ממצאים דומים לאלה שנתגלו בעכברי המרתון, נמצאו גם ברקמות השריר של האנשים הפעילים, אולם לא באלה שמנהלים אורח חיים יושבני.
"אנו עורכים עתה מחקרים נוספים בבני אדם ומקווים שהממצאים יעזרו בעתיד לפיתוח שיטות טיפול שתסייענה בשיפור כושרם של חולים כרוניים ושל אנשים שנפגעו בתאונות", הסביר החוקר. "לדוגמה, בשלב הבא אנו רוצים לדעת מה קורה עם אותו המנגנון במהלך פעילות גופנית וכיצד הוא עשוי להשפיע על המערכת הקרדיו-וסקולרית (לב וכלי דם)".

למקור הקליקו כאן

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
צפוניים? הכירו את השלוחה החדשה של מכון וינגייט בקריית אתא - ההרשמה ללימודים בעיצומה

בקרוב בערוץ 24: תוכנית עם מיטב מומחי מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, לכושר גופני ולאורח חיים בריא בהנחיית ענת גיסין ובהשתתפות ספורטאים אולימפיים וידוענים

מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה!

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר