חפש רק בנושא זה


לנגוח במוח

מכות חוזרות ונשנות במהלך ספורט מגע כמו כדורגל, עלולות לגרום לנזק מוחי בעתיד. הנזק בספורטאים מתבטא תחילה בקשיי מיקוד, ממשיך בתוקפנות ומסתיים בדמנציה. על המחקר שבדק שינויים בחומר הלבן של המוח – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  18/06/13


 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

סקירות מוח מתקדמות שבוצעו לשחקני כדורגל שמרבים לנגוח בכדור, הדגימו שינויים בחומר הלבן של המוח בדומה למה שנצפה לאחר פגיעות ראש טראומטיות. עוד דווח במחקר שפורסם לאחרונה במגזין Radiology, שהנוגחים המצטיינים נמצאים בסיכון גבוה לפתח בעתיד בעיות זיכרון וחשיבה.

המחקר הנוכחי הוא המשך למחקר קודם שבוצע על ידי אותו צוות חוקרים שמצא שנגיחות תכופות במהלך משחק כדורגל עלולות לגרום לנזק מוחי. לדברי החוקרים כל חמשת אזורי המוח השונים חשופים לפגיעה.
"בדקנו שחקני כדורגל משום שכדורגל הוא הספורט הפופולרי ביותר בעולם", הסביר ד"רMichael L. Lipton ראש צוות המחקר. כדורגל משוחק על ידי אנשים בכל הגילאים וקיימת דאגה שנגיחה בכדור, מיומנות מפתח במשחק, עלולה לגרום לנזק למוח".
שחקני כדורגל נוגחים בכדור שנע לעתים במהירות של עד 80 קמ"ש 12-6 פעמים בממוצע במהלך המשחק. במהלך האימונים נוגחים השחקנים בכדור יותר מ-30 פעמים.
סביר להניח שעוצמת ההתנגשות של נגיחה בודדת לא תגרום לפגיעה במוח, למשל קריעה של סיבי עצב, אבל נגיחות חוזרות ונשנות עלולות להיות משמעותיות. לדברי ד"ר Lipton הנגיחות החוזרות עלולות לייצר לשרשרת של תגובות שלאורך זמן עלולות לגרום לניוון של תאי מוח.

מהלך המחקר
על מנת לבחון סבירות לנזק שעלול להיגרם כתוצאה מנגיחות חוזרות, השתמשו החוקרים בטכניקת הדמיה חדשנית בשם DTI – Diffusion Tensor Imaging, סוג של MRI מתקדם. הבדיקות נערכו על 37 שחקני כדורגל חובבים (28 שחקנים ו-9 שחקניות, ממוצע גיל 30.9 שנה) ששיחקו מאז היו ילדים. הנבדקים דיווחו על וותק בכדורגל של 22 שנה בממוצע ועל כך שהם התאמנו ושיחקו במשך 10 חודשים בשנה האחרונה. החוקרים סיווגו את השחקנים על פי תדירות הנגיחות שלהם והשוו את הדמיות המוח של אלה שנוגחים בתדירות גבוהה לאלה שנוגחים בתדירות נמוכה. כל אחד מן הנבדקים השתתף גם במבחן קוגניטיבי.
ממצאי ה-DTI הראו תנועה של מולקולות של מים בתוך ולאורך האקסונים – סיבי העצב שיוצרים את החומר הלבן שבמוח. טכניקת ההדמיה אפשרה לחוקרים לראשונה לחשב את אחידות תנועת המים (ערך המכונה אנאיזוטרופיה חלקית - Fractional Anisotropy או FA) בכל המוח.

ממצאי המחקר:
• באופן יוצא דופן נמצא ש-FA נמוך בתוך החומר הלבן מצביע על נזק לאקסון, ממצא שנקשר בעבר לליקוי קוגניטיבי בחולים שסבלו מפגיעת מוח טראומטית.
"ממצאי ה-DTI הנוגעים לשחקנים שנגחו בתדירות הגבוהה ביותר, מראים מומים בדומה לאלה של חולים שעברו זעזוע מוח. שחקני כדורגל שנוגחים בכדור מעל לסף שנמצא בין 1,550-885 נגיחות בשנה, הראו FA נמוך משמעותית ב-3 אזורים של החומר הלבן בחלק הצדדי והעורפי של המוח", הסביר החוקר.
• שחקנים שנגחו בכדור יותר מ-1,800 פעמים בשנה, היו בסבירות גבוהה יותר להפגין ציונים נמוכים במבחן זיכרון בהשוואה לשחקנים שנגחו בתדירות נמוכה יותר במהלך השנה.
"ממצאי המחקר הנוכחי מספקים עדויות ראשוניות לכך ששינויים במוח, כאלה שדומים לפגיעה מוחית טראומתית קלה, קשורים לנגיחות תכופות בכדור במשך שנים רבות. דרוש כמובן מחקר נוסף, אולם כבר עתה נראה ששליטה על מספר הפעמים בו נוגח השחקן בכדור, עשויה לעזור במניעת הנזק המוחי שנגרם על ידי אותן הנגיחות", הסביר החוקר.

פגיעות ראש בספורט הפכו לנושא מדאיג. מכות חוזרות ונשנות בראש במהלך ספורט מגע כמו בכדורגל למשל, עלולות לגרום לנזק מוחי בעתיד. ההתקדמות של הנזק בספורטאים מאופיינת בתחילה בקשיי מיקוד, ממשיכה בתוקפנות ומסתיימת בדמנציה.

ממצאי המחקר הקודם
38 שחקני כדורגל חובבים (גיל ממוצע 30.8) ששיחקו כדורגל מאז היותם ילדים התבקשו לרשום כמה פעמים הם נגחו בכדור במהלך שנת האימונים והמשחקים האחרונה. החוקרים דירגו את השחקנים בהתאם לתדירות הנגיחות שלהם בכל משחק והשוו את הדמיות המוח של הנוגחים המצטיינים לאלה של השאר. החוקרים מצאו שהשחקנים שהרבו לנגוח הפגינו נזק מוחי בדומה לאנשים שסבלו מזעזוע מוח. זעזוע מוח מוגדר כפגיעת מוח טראומתית מתונה.
לאחר שאיששו את הנזק הפוטנציאלי שבנגיחות חוזרות ונשנות, מטרת החוקרים הייתה לקבוע האם קיים סף לתדירות הנגיחות שאם עוברים אותו, ניתן להבחין בפגיעה מוחית. תוצאות מחקר קודם הראו שהסף הזה הוא בערך 1,500-1,000 נגיחות בשנה. כאשר שחקנים במחקר הנוכחי הגיעו למספר נגיחות כזה, ניתן היה להבחין בבירור שנגרם להם נזק משמעותי.
"שני המחקרים מציגים עדויות משכנעות ומצביעים על כך שנגיחות חוזרות מעל לכמות מסוימת בשנה עלולות לגרום לפגיעה מוחית ולמגבלה קוגנטיבית", הסביר ד"ר Michael L. Lipton, החוקר הראשי בצוות המחקר. "כמות של 1,000 או 1,500 נגיחות בשנה נראית אולי גדולה למי שאינו משחק כדורגל, אולם בסופו של דבר מדובר בכמה נגיחות מדי יום עבור שחקן ממוצע", הסביר החוקר.

מקור

Soccer Heading Is Associated with White Matter Microstructural and Cognitive Abnormalities
Michael L. Lipton, Namhee Kim, Molly E. Zimmerman, Mimi Kim, Walter F. Stewart, Craig A. Branch, and Richard B. Lipton
Radiology 130545; Published online June 11, 2013

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".
 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
צפוניים? הכירו את השלוחה החדשה של מכון וינגייט בקריית אתא - ההרשמה ללימודים בעיצומה

בקרוב בערוץ 24: תוכנית עם מיטב מומחי מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, לכושר גופני ולאורח חיים בריא בהנחיית ענת גיסין ובהשתתפות ספורטאים אולימפיים וידוענים

מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה!

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר