חפש רק בנושא זה


יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"

נקישות על דלת ביתם של ספורטאים בכירים הן עניין שבשגרה בנוסף למבדקים שהספורטאים חשופים אליהם במהלך התחרויות – מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט, מציע לבצע מבדקים גם לאתלטי נוער מצטיינים בתקווה שאימת הפיקוח תמנע מהם לעשות קיצורי דרך
  08/07/13
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

 


מולי אפשטיין
  מנהל פורום
"פיזיולגיה וספורט"

בעוד כחודש ימים, ב-10 באוגוסט, תיפתח במוסקבה אליפות העולם באתלטיקה. מטבע הדברים את העניין הגדול ביותר ירכז סביבו יוסיין בולט, שיאן העולם והאלוף האולימפי ב-100 ו-200 מטר. בולט שהדהים את העולם במשחקים האולימפיים בבייג'ין 2008 שומר מאז על מעמדו ככוכב הבלתי מעורער של עולם האתלטיקה. תוצאותיו המופלאות של בולט מעוררות לא מעט סימני שאלה, במיוחד לאור מה שקורה בחצר האחורית של מלכת הספורט. במרוצת 5 השנים האחרונות נתפסו 12 אתלטים ג'מייקנים במבדקי סימום, ולאחרונה היה זה דג שמן במיוחד בדמותה של ורוניקה קמפבל-בראון, פעמיים אלופה אולימפית ב-200 מטר, שנתפסה על שימוש בחומר משתן.
בריאיון שהעניק בולט בשבוע שעבר הוא התייחס לתפיסה של קמפבל-בראון ועל הדרך טרח להצהיר: "אני נקי ואני בטוח לגבי זה! אם יש צורך להוכיח את זה לעולם אני מזמין את הבודקים לבוא ולבדוק אותי מדי יום. אין לי שום בעיה עם זה", הדגיש האצן. "הדבר היחידי שאיני מרוצה ממנו בעניין הזה הוא כאשר הבודקים נוקשים על דלת ביתי בשעה 6 בבוקר", התבדח האצן.


יוסיין בולט, צילום: Richard Giles, ויקיפדיה 

מבדקי סימום
נקישות על דלת ביתם של ספורטאים בכירים היא עניין שבשגרה. בנוסף למבדקים שהספורטאים חשופים אליהם במהלך התחרויות, מתנהלת פעילות אכיפה ענפה שמתמקדת בחלונות הזמן בהם הספורטאים בעיקר מתאמנים ופחות מתחרים. מבדקי סימום שלא בתחרות מוגדרים כ-Out of competition testing והם מאפשרים לצוותי הבדיקה להגיע ולדגום את הספורטאי בכל מקום שהוא שוהה בו – מתקן האימונים הביתי, מקומות אימונים אחרים לרבות מחנות אימונים בחו"ל, כפר אולימפי וכדומה ואף בביתו הפרטי של הספורטאי. שיטת אכיפה זו יעילה במיוחד משום שמדובר במבדקי פתע שאינם מצריכים התראה מוקדמת. היתרון הגדול במבדקים אלה הוא גורם ההפתעה. בעוד שלקראת אירוע בינלאומי גדול הספורטאים שמשתמשים בחומרים אסורים נוהגים "להתנקות", אלמנט ההפתעה עשוי לתפוס אותם לא מוכנים, מה שמגדיל סטטיסטית את ההצלחות של גורמי האכיפה. חשוב להדגיש, חלק מן החומרים האסורים, ובמיוחד קבוצת החומרים האנאבוליים, מסייעת לספורטאי בתהליך האימון וההתאוששות ומטבע הדברים הם נלקחים בעיקר בתקופות ההכנה הקשות והעמוסות ופחות בזמן התחרויות.
מדהים לחשוב שעד שנת 1989 לא היו נהוגים כלל מבדקי סימום שלא בתחרות. עד לאותה שנה מבדקי הסימום היו מבוצעים אך ורק בסיומן של תחרויות גדולות ובכמות לא רבה. שוו בדמיונכם את הסיטואציה "החלומית" של אתלטי שנות ה-80. האתלטים של אותם ימים היו חסינים מפני בדיקות פתע, הם יכלו להלעיט את עצמם מבלי מפריע במינוני ענק של חומרים אסורים, להתנקות מן המטבוליטים המחשידים ולהתחרות ללא כל חשש. גן העדן הפרמקולוגי נפסק עם התחלתם של המבדקים שלא בתחרות. צעדיהם של הספורטאים הוצרו, החשש מפני המבדקים גבר והאות למציאת פתרונות יצירתיים ניתן.
כיום מחויבים כל ספורטאי העל שמצויים במאגר הבדיקות של ההתאחדויות הבינלאומיות לדווח על המקום שהם נמצאים בו בכל יום נתון. המידע הזה חיוני עבור גורמי האכיפה בבואם לתכנן ולבצע את מבדקי הפתע. לרשות הספורטאים עומדת כיום תוכנה אליה הם נכנסים עם קוד אישי ומעדכנים את תנועותיהם לטווח הקרוב. כל חריגה מן התוכניות מחייבת עדכון במערכת מצדו של הספורטאי. והיה וצוות בדיקה הגיע למקום והספורטאי לא נמצא בו או אם נתגלו חריגות בדיווח, הדבר ייחשב כעבירת סימום. אם המקרה יחזור על עצמו 3 פעמים בתוך 18 חודשים, הספורטאי ייחשב כמי שנכשל במבדקי סימום וצפוי לעונש הרחקה של שנה-שנתיים.

השפיץ ובסיס הפירמידה
מטבע הדברים את עיקר המאמצים והמשאבים מפנות הרשויות להצרת צעדיהם של אתלטי השפיץ, אלה שנמצאים תחת אור הזרקורים. בולט ואתלטים בכירים אחרים "זוכים" לביקורי פתע של רשויות האכיפה בנוסף לכמות הדגימות הרבה שנלקחת מהם בסיומן של תחרויות. ההתמקדות בדגים השמנים על חשבון דגי הרקק מובנת והגיונית, לפחות על פי תפיסתן של הרשויות. ספורטאי העל הם חלון הראווה של הענף ומה שנמצא בירכתי החנות אינו כה מטריד, כך לתפיסתם. כפועל יוצא של המדיניות הזו מצליחים אתלטי הדרג השני והשלישי לחמוק מתחת לרדאר המבדקים ובכך לצמצם במשהו את הפער מהצמרת הגבוהה. מבחינתן של הרשויות מדובר כנראה במהלך נכון, את הטיפול בדרגי הביניים הם משאירים לוועדות הלאומיות. העניין הוא שהוועדות הלאומיות לא תמיד מצליחות/רוצות להרחיב את יריעת המבדקים לדרגי הביניים. במקרים לא מעטים הן משקיעות את תקציביהם באתלטי העל ומשכפלות בכך את המגמה הכללית.
לטעמי, התראה יעילה שנושאת עמה גם מסר חינוכי תהיה באמצעות ביצוע מבדקים גם לאתלטי נוער מצטיינים. אתלט צעיר שיחווה את אימת הפיקוח כבר בשלב מוקדם בקריירה עשוי לסלק מראשו מחשבות בדבר לקיחה אפשרית של חומר אסור במטרה לקצר את הדרך לפסגה.
מי שמדבר על הדברת נגע הסימום, מסתכל כנראה דרך חרך צר במיוחד. נכון, פעולות האכיפה כנגד ספורטאי העל היא עצומה. יותר מבדקים ויותר תחכום זהו שם המשחק, אבל בנושא התחכום גם לספורטאים יש מה לומר. הנהגתו של הדרכון הביולוגי (מאגר ביומטרי שמאפשר לעקוב אחר שינויים בפורופיל ההורמונאלי של הספורטאי) ושמירת הדגימות למשך 8 שנים לאחר אירוע בינלאומי (אליפות עולם, משחקים אולימפיים) הם צעדים משמעותיים ומרתיעים במיוחד. לאחרונה התבשרנו על שיטה חדשה שמסתמכת על סמנים ביולוגיים שתאפשר להגדיל את חלון הזמן בו ניתן יהיה ללכוד ספורטאים שהשתמשו בהורמון גדילה. אם השיטה הזו תיושם, היא תצמצם באופן דרמטי את חופש הפעולה היחסי לו זוכים הספורטאים שמשתמשים בהורמון. עד כה ניתן היה לתפוס את המשתמשים סמוך מאוד למועד ההזרקה האחרונה מה שאפשר להם חופש יחסי. שימוש "במיקרו-סימום" (שימוש במינונים קטנים מאוד של החומר האסור) הייתה ברירת המחדל של המשתמשים בהורמון הגדילה ונראה שגם את החלון הזה עומדים לאטום בקרוב.

כוחו של הספורט
מי שצופה בימים אלה בטור דה-פראנס, לא יכול שלא להתפעם מהביצועים המופלאים של הרוכבים. מסתבר ששערוריות הסמים הקשות והמטלטלות אותן חווה הענף בשנים האחרונות לא הצליחו לסדוק ולו במעט את הפופולריות העצומה לה הוא זוכה. עוצמת הסירחון מפרשיית לאנס ארמסטרונג והרפש אותו הוא הטיל עם פתיחתו של הטור ("אי אפשר לנצח בטור מבלי להשתמש בחומרים אסורים") חלפו עברו כאילו לא היו. מיליוני בני האדם שעומדים משולהבים בצדי הדרכים, החסויות הרבות, זכויות השידור והכסף הרב שמשולם על ידי הערים על מנת שהטור יעבור דרכן הם התשובה לכך שהטור חסין מפני כל. יש הטוענים שהסיבה לכך היא ההגברה האגרסיבית של מספר המבדקים שנערכים לרוכבים. יש כאלה שאומרים שלאחר שהמורסה התפוצצה הענף עכשיו הרבה יותר נקי... אז אומרים.

מולי אפשטיין פיזיולוג, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט". תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, מרכין את ראשו עם לכתו של שמאול ללקין ז"ל לעולמו. מכון וינגייט ומשפחת הספורט הישראלי כולה מוקירים ונוצרים את תרומתו הרבה לספורט בישראל.
יהי זכרו ברוך


נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות