חפש רק בנושא זה


מתי שחקני כדורגל נפצעים יותר?

שחקני כדורגל נמצאים בסיכון גבוה לפציעה 5 דקות לאחר שנשלף כרטיס במשחק או לאחר הבקעת שער. בנוסף, תדירות הפציעות עולה כאשר הקבוצה נמצאת ביתרון – השלכות המחקר והצעות לסדר היום, מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  14/10/13


 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

מסתבר ששחקני כדורגל אינם נפצעים סתם כך ובאופן מקרי. נהפוך הוא, תדירות הפציעות מתנהגת על פי דפוס ברור שתלוי בהשפעתם של האירועים השונים במהלך המשחק על מצבו הפיזי והרגשי של השחקן.
ממצאים אלה הם תוצאה של 3 מחקרים גדולים שנערכו באקדמיה השבדית Sahlgrenska בגטבורג ובתמיכתה של התאחדות הכדורגל הבינלאומית – FIFA. הממצאים מבוססים על תצפיות שערכו החוקרים במהלך שלושת הטורנירים האחרונים של גביע העולם בכדורגל ("מונדיאל"), 2002, 2006 ו-2010.

סיכון גבוה יותר ביתרון
המחקרים התבססו על סטטיסטיקת הפציעות ב-3 טורנירי גביע העולם בכדורגל – 2002, 206 ו-2010 והתפרסמו לאחרונה במגזין British Journal of Sports Medicine. על פי המחקר תדירותן של הפציעות משתנה ותלויה במצב בו נמצאת הקבוצה – ביתרון, בפיגור או בשוויון. שחקנים שקבוצתם נמצאת ביתרון מועדים יותר לפציעה בהשוואה לסיטואציות האחרות. "הסיבה לכך היא שקבוצות שנמצאות בפיגור מתחילות לשחק באופן אגרסיבי יותר", הסביר החוקר Jaakko Ryynänen. שכיחות הפציעות הנמוכה ביותר הייתה כאשר התוצאה הייתה 0-0 – 54.8 פציעות לכל 1,000 שעות של משחק. שכיחות הפציעות הגבוהה ביותר התרחשה כאשר תוצאת המשחק הייתה שוויון עם שערים – 81.2 פציעות לכל 1,000 שעות של משחק. קבוצות מנצחות נטו להפגין שיעורי פציעה גבוהים יותר (81 פציעות ל-1,000 שעות משחק) בהשוואה לקבוצות מפסידות או לכאלה שסיימו בשוויון (55.5 ו-59.7 פציעות לכל 1,000 שעות משחק, בהתאמה).

חלוצים פגיעים יותר
הסיכון לפציעה משתנה בהתאם לתפקיד של השחקן על המגרש, כאשר החלוצים הם אלה שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר. "אחת הסיבות לכך היא העובדה שבטורניר בסדר גודל שכזה התוצאה בכל משחק היא מאוד חשובה. הדבר עשוי להדגיש את תפקידם של החלוצים ולגרום להפעלת לחץ כנגדם", הסביר החוקר. שכיחות הפציעות של החלוצים הייתה הגבוהה ביותר מבין שאר בעלי התפקידים במגרש – 85.7 פציעות לכל 1,000 שעות משחק.
נמצא קשר ישיר בין מספר הבעיטות החופשיות ובין מספר הפציעות בכל משחק. משחק בו מבוצעות יותר בעיטות חופשיות הוא משחק בעל תדירות פציעות גבוהה יותר.
תדירות הפציעות עולה במקרים הבאים – 5 דקות לאחר שליפת כרטיס צהוב או אדום, לאחר הבקעת שער ולאחר שנגרמה פציעה קודמת. "אחת התיאוריות היא שהשחקנים מאבדים את הריכוז שלהם לאחר הפסקות שמשבשות את מהלך המשחק, מה שמעלה את הסיכון לפציעה", הסביר החוקר.

ממצאים מפתיעים
אחד הממצאים היותר מפתיעים שנמצאו בעקבות המחקר הוא שתדירות הפציעות במשחקי גביע העולם בכדורגל עולה ככל שההפסקה בין המשחקים ארוכה יותר. "לכאורה מדובר בסתירה. מדוע שכיחות הפציעות עולה לאחר מתן כמה ימי מנוחה? לכאורה השחקנים אמורים להגיע מאוששים יותר. אחת התיאוריות שלנו היא שהשחקנים מאבדים את המיקוד שלהם לאחר כמה ימים של מנוחה. מצד שני, יכול להיות שקבוצות שנחו במשך מספר ימים עולות לשחק ברמת עצימות גבוהה יותר משום שהן יותר "טריות" ומאוששות", הוסיף החוקר.

מניעת פציעות
לדברי החוקרים יש למחקר הנוכחי חשיבות רבה במניעתן של פציעות. "המטרה העיקרית שלנו היא לחלוק את הידע עם הגורמים הרלוונטיים בתקווה שהדבר יסייע למנוע פציעות. היכולת לזהות תקופות משחקים בהן שכיחות הפציעות גבוהה, עשויה להיות חשובה במונחים של אמצעי מניעה. לדוגמה, החלפת שחקן שנמצא בסיכון גבוה לפציעה חוזרת. מאחר שברחבי העולם משחקים 260 מיליון שחקנים, לאמצעי המניעה ולהנחיות מקדימות יש חשיבות רבה", הוסיף החוקר.

כרטיס אדום זמני
מחקר נוסף בנושא עשוי לעזור בהצעת פתרונות שיחייבו שינוי בחוקה ויעזרו בהפחתת הפציעות על מגרשי הכדורגל. החוקרים מציעים להרחיק שחקן לפרק זמן מוגבל כאשר הלה מפגין משחק אגרסיבי מדי, כזה שעלול לסכן את שחקני היריב. השיטה הזו נהוגה אגב במשחקי הוקי קרח ובמשחקי כדוריד. "אנו ממליצים לקברניטי הענף לשקול הכנסת חוקים חדשים. אנו נמשיך לבצע מחקרים על מנת לזהות הזדמנויות נוספות למניעת פציעות ולבחון האם המסקנות מן המחקרים שביצענו חלות גם על רמת משחק נמוכה יותר", סיכם החוקר. 

מקור:
The effect of changes in the score on injury incidence during three FIFA World Cups
Jaakko Ryynänen, Astrid Junge, Jiri Dvorak, Lars Peterson, Jón Karlsson, Mats Börjesson
British Journal Sports Medicine 2013;47:960-964


כתבות נוספות בנושא פציעות בקרב שחקני כדורגל וספורטאים צעירים:
התמחות בענף ספורט בגיל צעיר מגדילה את הסיכון לפציעות
פציעות ברכיים בקרב שחקניות כדורגל
צריך לישון על זה! מחסור בשעות שינה ופציעות ספורט במתבגרים

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור, מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".תגובות הוסף תגובה
1.שתדע לך שאני מת על הכתבות שלךצוריאל25/10/13
2.תודה על התגובה ועל הפרגון לכתבות שאני מעלה!מולי אפשטיין27/10/13
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-17 ביולי, בשעה 9:30

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, ביום רביעי, ה-7.7.20 ועד להודעה חדשה, הופסקה פעילותו של מועדון הספורט, לרבות פעילות חדר הכושר, הבריכות, החוגים ומגרשי הטניס

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן