חפש רק בנושא זה


שחקני כדורגל רצים לא רק אחרי הכסף

מיליוני לירות שטרלינג משולמות לשחקני הכדורגל בליגה האנגלית הבכירה, אולם דווקא השחקנים בליגה השנייה והשלישית רצים הרבה יותר מעמיתיהם הבכירים. מחקר נוסף מראה ששליטה של קבוצה בכדור לא משפיעה על נפח הריצה – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  26/12/13
 

 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

באופן מסורתי זוכים שחקני הכדורגל מהליגה הראשונה באנגליה למשכורות גבוהות בהרבה מאלה שמשולמות לשחקנים בליגה השנייה והשלישית (Championship ו-League One, בהתאמה). אולם, מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת סנדרלנד, הראה שדווקא השחקנים שמשחקים בליגות הנמוכות היו אלה שרצו את המרחק הרב ביותר ובעצימות גבוהה יותר בהשוואה לשחקנים מהליגה הבכירה.
המחקר שפורסם במגזין Human Movement Science, בחן 300 שחקני כדורגל מ-3 הליגות הבכירות באנגליה: Premier League, Championship ו-League One. זו הפעם הראשונה שבה נבדקים ביצועיהם של שחקני הכדורגל בכל שלוש הליגות הבכירות במדינה.
מניתוח תוצאות המחקר עולה ששחקנים בליגה השלישית רצו מרחק רב יותר ובעצימות גבוהה יותר בהשוואה לשחקנים מהליגה השנייה. תמונה דומה נמצאה גם כאשר השוו את ביצועיהם של שחקני הליגה השנייה לאלו של הליגה הראשונה. החוקרים סבורים שההסבר לתוצאות מקורו בעובדה שככל שאתה יורד במורד פירמידת הכדורגל כך נוטות הקבוצות לאמץ סגנון של "כדורים ארוכים", צורת משחק שמבוססת על מסירות ארוכות וריצה אחרי הכדור.

החוקרים מצאו ששחקני הליגה הבכירה מבצעים הרבה יותר מסירות בהשוואה לשחקנים מהליגות הנמוכות ושאחוז המסירות המדויקות גבוה יותר. שחקני הליגה הראשונה מקבלים את הכדור לעתים קרובות יותר ונוגעים בו הרבה יותר פעמים בהשוואה לשחקנים מהליגות הנמוכות יותר.
המחקר עשוי לגבות גם את הסברה ששחקנים ברמה גבוהה יותר ניחנים בטכניקה וברמת מיומנות גבוהה יותר והם אינם משתמשים בטכניקת הכדורים הארוכים או מה שמכונה בעגת הכדורגל "בעט ורוץ".
עוד מצא המחקר שכאשר שחקנים מהליגה הראשונה יורדים לשחק בליגה השנייה, הם מתחילים לרוץ מרחק גדול יותר ובעצימת גבוהה יותר. אולם כאשר השחקנים נעים בכיוון ההפוך, מן הליגות הנמוכות אל הגבוהות, הם אינם משנים את דפוסי הריצה שלהם – לא במרחק ולא בעצימות.
לדברי ד"ר Paul Bradley, חוקר ומרצה בכיר למדעי האימון באוניברסיטת סנדרלנד: "המחקר הנוכחי מדגיש את העובדה שסגנון הכדורים הארוכים גורם לך לעבוד קשה יותר, כלומר סגנון המשחק מכתיב כיצד כל אחד מן השחקנים יעבוד או כיצד הקבוצה תעבוד. כמה מן התוצאות הן מפתיעות משום שצפינו שהפערים בין הליגות יהיו בעיקר בצדדים הטכניים אולם לא באפיון הפיזי של המשחק".
בדברי הסיכום של המחקר נכתב: "הנתונים מספקים תובנות חדשות באשר להשפעה האפשרית של המאפיינים הטכניים של השחקן על יכולת הריצה במגרש ומבליטים את העובדה ששחקנים בעלי כישורים נמוכים יותר מסוגלים "למתוח" את יכולותיהם הגופניות. ממצאים אלה מסבירים כנראה את העובדה ששחקנים בסטנדרט נמוך יותר ובעלי כישורים טכניים וסטנדרטים נמוכים יותר, נאלצים לחפות על נחיתותם הטכנית באמצעות ביצועים גופניים מרשימים יותר".

מקור 
 Paul S. Bradley, Christopher Carling, Antonio Gomez Diaz, Peter Hood, Chris Barnes, Jack Ade, Mark Boddy, Peter Krustrup, Magni Mohr. Match performance and physical capacity of players in the top three competitive standards of English professional soccer. Human Movement Science, 2013; 32 (4): 808

בועטים במיתוס
ברצלונה, באיירן מינכן והכדורגל הספרדי שולטות אולי במשחק היפה, אולם מחקר שפורסם לאחרונה, מנפץ את המיתוס לפיו שמירה על הכדור מעייפת את היריב.
במשך שנים האמינו מאמנים, פרשנים ואוהדים שיש "לאפשר לכדור לעשות את העבודה'" משום שהדבר ייאלץ את הקבוצה השנייה לרוץ מרחק רב יותר במטרה להשיג שליטה מחודשת בכדור. על פי תפיסה זו האמינו שהשחקנים הטובים משמרים את עתודות האנרגיה שלהם בעוד יריביהם מתעייפים.
אולם, מחקר שנערך באוניברסיטת סנדרלנד ושפורסם במגזין Journal of Sports Sciences, מצא שהשחקנים רצים את אותו המרחק בין אם הקבוצה שלהם שולטת בכדור או בין אם לאו.
במסגרת המחקר נבדקו 810 שחקנים מהליגה הבכירה באנגליה ששיחקו ב-54 משחקים, חציים בבית וחציים בחוץ. הנתונים נאספו באמצעות מערכת מעקב ממוחשבת. ביצועיו הגופניים והטכניים של כל שחקן הוקלטו והם כללו את המרחק אותו הם עברו, את דרגות העצימות בה הם נעו על פני המגרש וכמה מסירות הם ביצעו.

ממצאי המחקר הפריכו את המיתוס לפיו אם אתה מוסר את הכדור יותר פעמים מן היריב שלך, אתה משמר את האנרגיה שלך וגורם ליריב להתעייף יותר. החוקרים מצאו שאין כל הבדל במרחק אותו רצו השחקנים בין אם הקבוצה שלהם שלטה בכדור או בין אם היריב עשה כן. מגמה זו נמשכה כאשר בחנו את אחוז הריצה המהירה ואת כמות המאוצים שביצעו השחקנים. המחקר פורסם בסוף השנה כאשר קבוצת הכדורגל הסקוטית גלאזגו סלטיק ניצחה את הקבוצה העדיפה מברצלונה למרות שהחזיקה רק 16% מן הזמן בכדור!
המחקר הראה שהקבוצות ששלטו בכדור רצו בעצימות גבוהה עם הכדור 31% יותר בהשוואה לקבוצות שהחזיקו פחות בכדור. לעומת זאת הקבוצות עם אחוזי השליטה הגבוהים יותר בכדור, כאשר הם החזיקו בכדור, הם רצו 22% פחות ריצה בעצימות גבוהה בהשוואה לקבוצות עם אחוזי השליטה הנמוכים יותר.
"לא מצאנו כל הבדלים סטטיסטיים במאמצים הגופניים שהפגינו השחקנים במהלך המשחקים. אולם, וכפי שצפינו, במציינים (אינדיקטורים) הטכניים נמצאו הבדלים גדולים בין אלה שהחזיקו בכדור ובין אלה שלא עשו כן. המיתוס הוא שאם אתה מכסה מרחק גדול יותר, כך אתה נוטה לאחוזים נמוכים יותר של החזקה בכדור, אולם המחקר הנוכחי הראה שזהו כלל לא המקרה.
תמיד חשבנו שיש אמת בפתגם הישן "תן לכדור לעשות את העבודה ותן לקבוצה השנייה לרדוף אחריך", אולם הדבר אינו מגובה על ידי העובדות. יש הבדלים של פחות מאחוז בין קבוצות שמחזיקות הרבה או מעט בכדור. העליונות שלהם מתבטאת כמובן בכמה מסירות הם הצליחו לבצע, אבל לא במרחק אותו הם רצו", הסביר ד"ר Bradley.
ייחודו של המחקר הוא בכך שזו הפעם הראשונה שבה נבחן הקשר שבין אחוזי החזקה גבוהים בכדור ואחוזי החזקה נמוכים ובין הפרופיל הפיזי והטכני במהלך משחקי כדורגל מן הרמה הגבוהה ביותר. המחקר השווה את תפקוד השחקנים על פי התפקוד שלהם במגרש.
"מה שהקבוצות יכולות ללמוד מהמחקר הנוכחי הוא שאם הן משחקות מול יריב שמרבה להחזיק בכדור, הן אינן צריכות לצפות למשחק תובעני יותר מבחינה גופנית מאחר שהדבר דומה למצבים בהם אתה משחק מול קבוצות שמאופיינות באחוזי החזקה נמוכים בכדור ובריצה בעצימות גבוהה. אולם, השחקנים צריכים להיות ערוכים לכל התפתחות שהיא, במיוחד לכמות רבה של מאוצים שמטרתם לזכות מחדש בכדור", סיכם החוקר.

למקור הקליקו כאן
Paul S. Bradley, Carlos Lago-Peñas, Ezequiel Rey, Antonio Gomez Diaz. The effect of high and low percentage ball possession on physical and technical profiles in English FA Premier League soccer matches. Journal of Sports Sciences, 2013; 31 (12): 1261

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".
 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
אביב של בריאות וחג פסח שמח ממכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט

אתכם גם בימי הקורונה: אל תחמיצו את סדרת ההרצאות המקוונות של ביה"ס למאמנים ולמדריכים

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג שזכו להיתר מיוחד

פעילות הספורט ההישגי במכון וינגייט נמשכת במתכונת מצומצמת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

בהתאם להנחיות משרד הבריאות, הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן מושבתים מה-13.3.20 ועד להודעה חדשה

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, מה-14.3.20, לא תתקיים פעילות במועדון הספורט: לא יתקיימו שיעורי סטודיו ומתקני הכושר, טניס השולחן, מגרשי הטניס והבריכות יהיו סגורים עד להודעה חדשה

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט