חפש רק בנושא זה


דיאטה על פי סוג דם – אין ביסוס מדעי!

מחקר חדש שבוצע על ידי חוקרים קנדים מאוניברסיטת טורונטו, מפריך את טענותיו של הוגה השיטה, Peter D'Adamo, ומצביע על כך שצרכיו התזונתיים של האדם לא באמת משתנים על פי סוג הדם שלו – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  30/01/14


 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

אנשים רבים ברחבי העולם אימצו לעצמם את שיטת הדיאטה על פי סוג הדם, תכנית אורח חיים שמנחה את העוקבים אחריה לאכול ולהתאמן בדרכים מסוימות בהתאם לסוג הדם שלהם.
השיטה מתוארת בספר "Eat Right For Your Type" שכתב D'Adamo בשנת 1996. 

4 תפריטים שונים בהתאם ל-4 קבוצות הדם העיקריות:
• סוג דם  O – סוג דם זה נחשב "כדם האבות" בבני האדם ולכן ההמלצה היא לצרוך תפריט עשיר בחלבון מן החי כפי שהיה נהוג בתקופת הציידים-לקטים.
• סוג דם A – סוג דם זה התפתח כנראה כאשר בני האדם עברו לחיות במושבות חקלאיות ולכן התכנית מציעה לבעלי סוג זה לצרוך תפריט צמחוני.
• סוג דם B – כנראה שמקורו של סוג דם זה בשבטים הנודדים ולכן ההמלצה היא להתבסס על תזונה עשירה במאכלי חלב.
• סוג דם AB – התכנית מציעה תזונה בדומה לבעלי סוג דם B אולם עם כמה הגבלות, לדוגמה מותר לצרוך רק ביצים ודגים כמקור לחלבון מן החי.

בנוסף להמלצות הייחודיות בנוגע לתזונה, הספר ממליץ גם על עיסוק בפעילות גופנית ייחודית בהת
אם לסוג הדם. לדוגמה, אנשים בעלי סוג דם O צריכים לבצע פעילות אירובית עצימה מדי יום, בעוד שלבעלי סוג הדם A מומלץ לבצע פעילות גופנית שיש בה התבוננות עצמית, כמו שחייה, טניס או טיפוס הרים.
התיאוריה של דיאטה על פי סוג הדם פופולרית מאוד בקרב אנשים שרוצים לשפר את בריאותם ולהפחית ממשקלם. ספרו של D'Adamo, שמבטיח תוצאות בריאותיות טובות והפחתת הסיכון ללקות במחלות כרוניות, כמו מחלות לב וכלי דם, היה ברשימת רבי המכר של העיתון New York Times ואף תורגם ללמעלה מ-60 שפות.

אין הוכחות שתומכות בתיאוריה
לדברי החוקרים המוטיבציה שלהם לביצוע המחקר נבעה מהעובדה שעד היום טרם נבדק הקשר בין דפוסי תזונה המבוססים על סוג דם ובין ההשלכות הבריאותיות.
לצורך המחקר גויסו 1,455 בוגרים (993 נשים ו-462 גברים), צעירים ברובם ובריאים. הנבדקים סווגו ל-4 קבוצות אתניות עיקריות: לבנים (703), מזרח אסיה (491), דרום אסיה (155) ואחרים (106). הנבדקים תוחקרו לגבי הרגלי האכילה שלהם באמצעות שאלון ובנוסף נלקחה מהם דגימת דם ששימשה לקביעת סוג הדם ולמדידה של גורמי סיכון קרדיו-מטבוליים, כמו חומצות שומן חופשיות, אינסולין, C-reactive protein סוכר, כולסטרול וטריגליצרידים. בנוסף בנו החוקרים טבלת ניקוד המשקללת את מגוון פריטי המזון אותם צרכו הנבדקים. שיטת החישוב נועדה לבדוק את מידת דבקותם של האנשים לדיאטת ארבעת סוגי הדם.
התוצאות הראו שאין שום הוכחות התומכות בדיאטה על פי סוג הדם. "לדרך בה מגיב כל אחד מן האנשים לכל אחת מן הדיאטות אין שום קשר לסוג הדם שלהם. כל אחד יכול לאמץ לעצמו דיאטה הגיונית, בין אם היא תהיה צמחונית או בין היא תהיה מעוטת פחמימות", הסביר החוקר המוביל, ד"ר Ahmed El-Sohemy.

התועלות הבריאותיות של הדיאטות לפי סוג הדם
למרות שאין כל הוכחות לכך שאכילה על פי סוג דם תורמת לתועלות בריאותיות מותאמות אישית, החוקרים מצאו שהנבדקים חוו הטבות מסוימות כאשר הקפידו על סוג דיאטה מסוים. יחד עם זאת, מדגישים החוקרים שהתועלות הבריאותיות, כפי שהן משתקפות במדדים הביוכימיים, לא היו תלויות בסוג הדם של המשתתפים.
היצמדות לדיאטות המוצעות ע"י השיטה קשורה לתועלות הבאות:
דיאטת סוג דם O
– תתרום לריכוז נמוך של טריגליצרידים.
דיאטת סוג דם A – תתרום למדדים נמוכים של BMI , לחץ דם, היקף מותניים, טריגליצרידים וריכוזי אינסולין.
דיאטת סוג דם B – תתרום לשיפור במדדי הכולסטרול הטוב – HDL.
דיאטת סוג דם AB – תתרום לריכוזים נמוכים של כולסטרול, טריגליצרידים ואינסולין ולחץ דם נמוך.

לדברי El-Sohemy היעדר הוכחות מדעיות אינו מעיד בהכרח שהדיאטה אינה עובדת. "פשוט אין עדויות לעדיפות של התנהלות על פי דרך אחת על פני האחרת. זו הייתה הנחה מסקרנת ולכן החלטנו להעמידה במבחן. אנו יכולים לומר עתה בביטחון מלא שתיאוריית הדיאטה על פי סוג דם אינה נכונה. ראינו שהיצמדות לצורת אכילה מסוימת אכן יכולה לגרום לתוצאות טובות ולהפחית את מדדי הסיכון למחלות מטבוליות שונות, אולם אין לכך קשר לסוג הדם. כנראה שהשינויים החיוביים האלה הובילו לעדויות אנקדוטליות שתמכו בשיטה, אבל בסך הכול מדובר בתוצא חיובי של דיאטות נבונות המשקפות הרגלי חיים בריאים", סיכם החוקר.

מקור (פורסם לאחרונה במגזין PLoS One):
Wang J, García-Bailo B, Nielsen DE, El-Sohemy A (2014) ABO Genotype, ‘Blood-Type’ Diet and Cardiometabolic Risk Factors. PLoS ONE 9(1): e84749

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".
 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נבחרת הנשים של ישראל בכדורמים הובסה ע"י נבחרת ספרד 18-2. זהו הפסדה השלישי ברציפות של הנבחרת באליפות אירופה המתקיימת בבודפשט

נבחרת הבייסבול האולימפית של ישראל הגיעה למבדקי המעטפת הרפואית במכון וינגייט

נבחרת הנשים בכדורמים של ישראל פתחה את אליפות אירופה בהפסד 22:3 לנבחרת הולנד, אלופת אירופה. מרים בוקצ'נקו כבשה צמד

מקום חמישי ללונה צ'מטאי סלפטר בריצת 10 ק"מ בתוצאה 31:04 דקות במרתון ולנסיה

מדליית כסף לנועה סזולוס במקצה המשולב בסקי אלפיני בתוצאה 1:34:69 דקות, במשחקי החורף האולימפיים לנוער בלוזאן

מדליית ארד היסטורית לנועה סזולוס בסקי אלפיני במקצה ה-Super G ספרינט במשחקי החורף האולימפיים לנוער בלוזאן

יום פתוח לקורסים ולמסלולי הלימוד בביה"ס למדריכים ולמאמנים של מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט, יתקיים ביום שישי, ה-24.1.2020

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט

אליפות ישראל בשחייה פראלימפית תתקיים ב-24.1.20 בבריכה הלאומית במכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט