חפש רק בנושא זה


Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!

איך להימנע משימוש בתום לב בחומרים אסורים, מהם הנהלים לשימוש בתרופות מסיבות בריאותיות ומהן סכנות השימוש בחומרים אסורים? מאת איילת וינשטיין – ראש מדור תזונה, המרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין
  10/04/14
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום
 

 

איילת וינשטיין, דיאטנית האקדמיה למצוינות בספורטלאחרונה התקיים במכון וינגייט יום עיון לספורטאי האקדמיה למצוינות בספורט בנושא מניעת שימוש בחומרים אסורים בספורט Anti- doping, שמטרתו לחדד את הידע בנושא אצל הספורטאים הצעירים ולעדכן אותם בנהלים של שימוש בתרופות ובתוספי תזונה כדי למנוע מפח נפש עתידי. מאמר זה מהווה שירות לכלל הספורטאים הפעילים בספורט ההישגי.

השימוש בחומרים משפרי ביצוע הנו תופעה מוכרת וידועה בקרב ספורטאים. מפעם לפעם אנו מקבלים תזכורת באמצעי התקשורת על ממדי התופעה בקרב צמרת הספורטאים, למשל לאנס ארמסטרונג, רוכב האופניים האגדי, שהיה תחת חקירה של הרשות הפדראלית בארה"ב משנת 2010 על קבלת חסות מרשות הדואר לצורך רכישה של חומרים אסורים לו ולקבוצתו. לפני כשנה הודה ארמסטרונג בתכנית של אופרה וינפרי שאכן השתמש בחומרים אסורים. אלופת רוסיה בהחלקה אומנותית החמיצה את משחקי החורף שהתקיימו בסוצ'י בפברואר השנה ושרון סימפסון, האצנית מג'מייקה, נתפסה בשנה שעברה על שימוש בחומרים אסורים ועוד רבים נוספים.

לאחרונה החלה פעילות אכיפה ענפה גם בקרב ספורטאים צעירים. גם שם כבר התפרסמו מקרים של ספורטאים צעירים מאוד שנתפסו בשימוש בחומרים אסורים – לפני כשנתיים שחיין מים פתוחים בן 14 נכשל במבדק, ולאחרונה השחיין הברזילאי בן ה-13 שנכשל במבדק סימום לאחר שהשתמש בתוסף תזונה, אשר משווק גם בישראל.
 
הקוד נגד סימום בספורט
שימוש בחומרים אסורים בספורט ("סימום בספורט") מנוגד לערכי הרוח הספורטיבית: מצוינות בביצועים, בריאות, משחק הוגן וישר, מסירות, מחויבות, הערכה, כבוד, עבודת צוות ודוגמה אישית. כמו כן, הסימום שוחק את אמון הציבור בספורטאים ועלול לסכן את בריאות הספורטאי.
לפני כעשור אושר ונכנס לתוקף הקוד העולמי נגד סימום בספורט, אשר מבטיח אחידות בחוקי מניעת הסימום לכל הספורטאים התחרותיים ובכל הענפים – בשנת 2015 אמור להיכנס לתוקף הנוסח המחודש של הקוד.
הקוד כולל רשימת חומרים ושיטות האסורים בשימוש בתחרויות ומחוץ לתחרויות (בתקופת אימונים) – הרשימה מתעדכנת אחת לשנה. למידע נוסף היכנסו לאתר WADA (הוועדה הממלכתית למניעת סימום בספורט).
ההתאחדות הבינלאומית, רשויות הספורט בישראל, איגודי הספורט והצוות המקצועי והרפואי של האקדמיה אמונים על העברת המידע לספורטאי, אולם האחריות הסופית היא שלך הספורטאי! מספיקה הפרה חד פעמית של הקוד בכדי לגרום לפסילה של ספורטאי.

אכיפה בתחרויות ואכיפת פתע בתקופות אימון
בדיקות הוועדה למניעת סימום בספורט עשויות להתבצע במהלך תחרות כחלק ממדגם אקראי או עקב בולטות יכולת הביצוע או מחוץ לתחרות – בכל מקום ובכל עת ללא הודעה מוקדמת. בדיקות פתע של ספורטאים בכירים הן עניין שבשגרה. בנוסף למבדקים שהספורטאים חשופים אליהם במהלך התחרויות, מתנהלת פעילות אכיפה ענפה שמתבצעת בזמן שהספורטאים מתאמנים(Out of competition testing) . מבדקי סימום שלא בתחרות מאפשרים לצוותי הבדיקה להגיע ולדגום את הספורטאי בכל מקום שהוא שוהה בו – בבית, במתקן האימונים הביתי ובמחנות אימונים בארץ המוצא ובחו"ל. היתרון הגדול במבדקים אלה הוא גורם ההפתעה. בעוד שלקראת אירוע בינלאומי גדול הספורטאים שמשתמשים בחומרים אסורים נוהגים "להתנקות", אלמנט ההפתעה בתקופות האימון מגדיל את יכולת האכיפה.

איך נמנעים משימוש בתום לב בחומרים אסורים
חשוב לזכור ששימוש לא מבוקר בתוספי תזונה עלול לגרום לחשיפה לחומרים אסורים. חלק גדול מתוספי התזונה המצהירים על שיפור יכולת ביצוע כגון עלייה במסת שריר, שיפור ערנות, סתירת חומצת חלב ועוד בכללם אבקות חלבון, גיינרים, ממריצים למיניהם – עלולים להיות מזוהמים בחומרים אסורים. לעתים בתום לב כזיהום משני במפעל שאורז גם מוצרים הכוללים חומרים אסורים, ולעתים בזדון בכדי לשפר את התגובה של התוסף. לכן לפני כל שימוש בתוסף תזונה יש להתייעץ עם הצוות הרפואי (רופאה/ דיאטניות) של האקדמיה.

נוהל קבלת אישור לשימוש בתרופות
כל תרופה הנלקחת ע"י הספורטאי דורשת התייעצות מקדימה עם רופא ספורט (רופאת האקדמיה). ברוב המקרים, יש לדווח בזמן הבדיקה, ובמקרים מסוימים נדרש מילוי מראש של טופס TUE (טופס המקנה אישור לשימוש בתרופה שיתכן ומכילה חומר אסור) ואישורו. הטופס ימולא ע"י רופאת האקדמיה ובצירוף מכתב רפואי של הרופא המטפל, מסמכים רפואיים ובדיקות ייחודיות, למשל חולי אסתמה ו-COPD יצרפו תוצאות בדיקות כגון תפקודי ריאות.
הטפסים יישלחו לאישור הוועדה הממלכתית. יש להוציא אישור לפחות 21 ימים לפני תחרות או תקופת תחרויות, למעט מקרים שבהם השימוש בתרופה האסורה הנו על בסיס הצלת חיים. במקרה של זימון לבדיקה על הספורטאי להציג את הטופס לפני הבדיקה לרופא הבודק. אין להתחיל שימוש בתרופה אסורה לפני קבלת אישור TUE!

דוגמאות לתרופות שיש לקבל עליהן אישור:
תרופות לטיפול בהצטננות
– כגון דקסמול קולד, סינוס, אקמול, פרמול ואדוויל לצינון – מותרות לשימוש מחוץ לתחרויות, אולם בזמן תחרות יש להתייעץ עם רופא ספורט.
רטלין/קונצרטה  חייבים באישור מיוחד ובמילוי טופס TUE.
מרחיבי סימפונות
– שניתנים כטיפול באסטמה המכילים חומרים כגון טרבוטלין.

משפחות חומרים אסורים וסכנות השימוש בהם:
ממריצים (אמפטמינים)
– לדוגמה אפדרין, אקסטזי ועוד. סכנות: עצבנות ואי שקט הגורמים לקושי בריכוז, חוסר בשעות שינה, התייבשות, מכת חום, התמכרות פסיכולוגית או פיתח סבילות לחומר, כך שבכדי לקבל השפעה ממריצה יהיה צורך בהגדלת המינון.
חומרים אנאבוליים – סטרואידים (אנדרוגני/אנאבולי). סכנות: גברים ונשים כאחד, עלולים לחוות אקנה חמורה, הגברת הסיכון לקרע בגיד ולדלקת הגיד ,(tendinitis) ליקויים וגידולים בכבד, עלייה ברמת הכולסטרול "הרע"(LDL) , ירידה ברמת הכולסטרול "הטוב" ,(HDL) לחץ דם גבוה, בעיות בלב ובזרימת הדם בעורקים, פגיעה בפוריות ועוד.
הורמונים – לדוגמה אינסולין והורמון גדילה. סכנות הורמון הגדילה: אקרומגליה, כאבי פרקים, חולשת שרירים, אצירת נוזלים, תסמונת התעלה הקרפלית, ויסות גלוקוז לקוי, קרדיומיופתיה (פגיעה בשריר הלב), היפרליפידמיה (עלייה בשומני דם) ועוד. סכנות אריתרופויטין (EPO): השימוש באריתרופויאטין בקרב רוכבי אופניים תחרותיים היה נפוץ בשנת 1990 ותרם כנראה ל-18 מקרי מוות (עפ"י דיווח Mayo clinic, קנדה). שימוש באריתרופויאטין עלול להגביר את הסיכון של אירועים טרומבוטיים (קרשתיות יתר של הדם), כגון שבץ, התקף לב, בצקת ריאות ומוות מצמיגות יתר.
נרקוטיקס (משככי כאב) – מורפין ונגזרותיו, הרואין וקוקאין. קנבנואידים, כגון חשיש ומריחואנה. סכנות: מכבה "נורות אדומות", התמכרות, פסיכוזות ועוד.
משתנים – פוסיד/ דיזטיאזיד. תרופות הנלקחות במטרה למניפולציית נוזלים או בניסיון להסתיר שימוש בחומרים אסורים אחרים. סכנות: תרופות משתנות הנלקחות אפילו במינונים המומלצים רפואית, חושפות את הספורטאים לתופעות לוואי, כגון התייבשות, התכווצויות שרירים, תשישות, סחרחורת, מחסור באשלגן, הפרעות קצב לב, ירידה בלחץ הדם, מכת חום ומוות.

למידע נוסף, היכנסו לאתר הוועד האולימפי הישראלי

איילת וינשטיין – ראש מדור תזונה, המרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין, דיאטנית המשלחות האולימפיות והפראולימפית, דיאטנית האקדמיה למצוינות בספורט, מכון וינגייט ayeletw@wingate.org.ilתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות