חפש רק בנושא זה


טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט

לאחרונה חשפו מדענים מארה"ב מבדק לאיתור חומרי סימום, שרגיש פי 1,000 ביחס לאלה הקיימים כיום! המבדק מסוגל לזהות ריכוזים זערוריים של חומרים ממריצים ושל סטרואידים אנאבוליים – האם WADA תרים את הכפפה? מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  27/03/14
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

 


מולי אפשטיין
  מנהל פורום
"פיזיולגיה וספורט"

בשנים האחרונות אנו עדים להתפוצצותן של פרשיות סימום רבות בספורט העולמי. מריון ג'ונס איבדה את 5 המדליות האולימפיות שלה מסידני ונשלחה לכלא, אלופי טור דה-פראנס נפלו כמו זבובים והבום הגדול מכול – לאנס ארמסטרונג, הרוכב האגדי ושיאן הזכיות בטור דה-פראנס, התגלה כנבל שפל.
ריבוי המקרים "החיוביים" איננו פועל יוצא של שימוש רב יותר בחומרים אסורים אלא תוצאה של מאמצי אכיפה כבירים מצדם של הגופים הבינלאומיים ובראשם הוועד האולימפי הבינלאומי ו-WADA. מדיניות "אפס סובלנות" של הוועד האולימפי הבינלאומי היא הצהרה חד משמעית שמשמעותה ניסיון אמיתי לנקות את הספורט מן הזוהמה שפשתה בו במרוצת עשרות השנים האחרונות.

בחודש שעבר נערכו בסוצ'י שברוסיה משחקי החורף האולימפיים. טובי הספורטאים בעולם הגיעו לעיר הנופש הרוסית והפגינו את מיטב ביצועיהם על רקע התפאורה בלבן. במהלך תקופת המשחקים בוצעו 2,453 מבדקי סימום, כלומר יחס של כמעט דגימה אחת לכל ספורטאי! הגברת כמות הבדיקות היא רק חלק מן המסר החד משמעי שמופנה כלפי הספורטאים ושולחיהם. איום נוסף הוא העובדה שכל אחת מן הדגימות שנלקחו תישמר למשך 10 שנים במהלכן ניתן יהיה לבצע בהן מבדקים חוזרים בכל פעם שתימצא שיטה חדשה לאיתור חומר שבנקודת הזמן בה נלקחה הדגימה לא היה ניתן לגילוי.

מאחורי הקלעים
מלבד הפעולות הגלויות והגברת האכיפה בקרב ספורטאי השפיץ ההישגי, מתנהלת מאחורי הקלעים מערכה שלמה שעוסקת בפיתוח אמצעי בדיקה מתקדמים, כאלה שיצרו את צעדיהם של המשתמשים ויהוו איום ממשי שיסרס באיבו כל מחשבה שעוסקת בהשגת יתרון באופן בלתי חוקי. לאחרונה חשפו מדענים מארה"ב כלי נשק חדיש במלחמה בסימום – מבדק מעבדה לאיתור חומרי סימום שרגיש פי 1,000 מן המבדקים שהשתמשו בהם עד כה! המבדק החדש מסוגל לזהות ריכוזים זערוריים של חומרים ממריצים ושל סטרואידים אנאבוליים. לדברי החוקרים מדובר במבדק שאינו יקר ושניתן לבצעו באמצעות הציוד שקיים כיום במעבדות המוסמכות לכך. אם המבדק ייכנס לתוקף, הוא יאריך באופן משמעותי את פרק הזמן בו ניתן לאתר רמאים שעשו שימוש לרעה בחומרים אסורים. המחקר שכותרתו:Use of high performance liquid chromatography with paired ion electrospray ionization (PIESI) tandem mass spectrometry for sensitive detection of performance enhancing drugs metabolites conjugated with glucuronide and sulfate in urine הוצג לאחרונה בכנס של החברה האמריקאית לכימיה – American Chemical Society.

"מהו המינון שהספורטאי השתמש בו או כמה זמן הוא לקח את החומר האסור אלה הם דברים עליהם אין למעבדות תשובה. הדבר היחיד שאתה יכול לשלוט בו הוא מידת הרגישות של הבדיקות", הסביר ראש צוות המחקר ד"ר Daniel Armstrong. "המטרה שלנו היא לפתח שיטות סופר רגישות, שירחיבו את חלון הזיהוי, ונראה לי שעלינו על השיטה בעלת הרגישות הגבוהה ביותר בעולם כיום".

איך זה עובד?
לדברי אחד החוקרים במעבדה שבאוניברסיטת טקסס, האסטרטגיה החדשה היא וריאציה פשוטה של טכניקת הבדיקה המקובלת הקרויה ספקטרומטריית-מסה (Mass Spectrometry). הוועד האולימפי הבינלאומי, הסוכנות האמריקאית למניעת סימום וגופים אחרים משתמשים בטכנולוגיית ה-MS על מנת להבטיח שהספורטאים "נקיים". קרן אלקטרונים שעוברת דרך דגימת השתן הופכת את החלקיקים השונים בתערובת לחלקיקים טעונים. השיטה מפרידה את החלקיקים על פי המסה או המשקל, מה שמאפשר למדענים לקבוע את חלקי המרכיבים של התערובת. במקרה של חומרים משפרי ביצועים, הטכנאים משתמשים בשיטה כדי למצוא את השאריות בדם, בשתן או בנוזלי גוף אחרים לאחר שהגוף פירק את חומרי הסימום.
היות שחלק מן השאריות, מה שקרוי מטבוליטים, הוא כל כך קטן ובעל מטען שלילי, הן לא תמיד מייצרות אות חזק דיו, כזה שהמכשור יכול לזהותו. במיוחד הדברים אמורים לגבי חומרים ממריצים שמתפרקים בגוף במהירות. חומרים ממריצים כדוגמת אמפטאמינים, מה שקרוי בעגה עממית "ספיד", מגבירים את הערנות ומפחיתים את תחושת העייפות.

השיטה החלוצית של אנשי המעבדה של ארמסטרונג נקראת paired ion electrospray ionization (PIESI), שיטה שמאחדת כמה חומרים יחד, מה שהופך אותם קלים יותר לזיהוי.
עד כה השתמשו החוקרים בשיטת PIESI לזיהוי סוגים שונים של ממריצים ושל סטרואידים אנאבוליים כמו גם לבדיקת אלכוהול. זה האחרון לא נראה אולי כמו בחירה סבירה לספורטאים שמעוניינים להשיג יתרון, אולם אלכוהול וחומרים מדכאים אחרים עשויים לעזור בענפי ירי לייצב את התנועות הקטנות שנגרמות על ידי השרירים. לדברי החוקרים הטכניקה החדשה היא מאוד רגישה וביכולתה לזהות בשתן חלקיק של חומר אסור ביחס של 1 למיליארד! משמעות הדבר – רגישות של פי 1,000 מן התקן שקיים כיום.
בכדי לאמץ את השיטה החדשה המעבדות אינן צריכות לרכוש ציוד חדש. השיטה החדשה מצריכה תוספת של רכיב אחד למכשיר ה-MS שמשמש לבדיקה הנוכחית. הכימיקל שבאמצעותו מבצעים את הבדיקה החדשה נמצא בשימוש מסחרי ומחירו אינו יקר.

חלון ההזדמנויות לאיתור חומרים אסורים יגדל באופן משמעותי
שיטת הזיהוי החדשה עשויה לשנות באופן קיצוני את חלון הזיהוי שבו ספורטאי יכול להיתפס לאחר השימוש בתרופות אלו. חלון הזיהוי הוא אחת הבעיות הקריטיות במלחמה כנגד השימוש בחומרים אסורים בספורט. המידע שמצוי כיום באשר לטווח איתורו של חומר כזה או אחר משמש את המדענים ואת הספורטאים כדי לחמוק משיניהן של רשויות החוק.
"באשר לסטרואידים אנאבוליים מדובר בהבדל של שני סדרי גודל, כלומר רגישות גבוהה יותר פי 100 מהשיטה המקובלת כיום. נוכל לאתר שימוש בסטרואידים או בחומרים אחרים בעלי טווח השפעה ארוך, מספר שנים לאחר שנעשה בהם שימוש", הסביר ד"ר ארמסטרונג.
לדברי החוקרים השיטה החדשה לא תעבוד במקרה של סימום דם ולא תאפשר לזהות שימוש בהורמון גדילה.
עד כה מרכזת השיטה החדשה עניין רב מצדם של עיתונאים וכתבים, אולם טרם הובע עניין מצדן של הרשויות הבינלאומיות האמונות על אכיפת הנושא בעולם הספורט – הוועד האולימפי הבינלאומי, הסוכנות העולמית למניעת סימום והסוכנות האמריקאית למניעת סימום.

השימוש במבדק PIESI עשוי לסייע לתחומי חיים נוספים
השיטה החדשה כבר משמשת לבדיקת רכיבים חיוניים לבריאותו של האדם כמו פוספוליפידים, חומרי הדברה וקוטלי עשבים כמו גם מזהמים סביבתיים אחרים. במקרים מסוימים הדגיש החוקר, שיטת PIESI עשויה להיות בעלת רגישות של פי 100,000 בהשוואה לשיטות זיהוי מקובלות אחרות.

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".
 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות