חפש רק בנושא זה


עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות

הורמון הגדילה, שהיה בלתי ניתן לאיתור, היה המעוז האחרון שעמד בפני מעבדות הוועד האולימפי הבינלאומי. פריצת הדרך הגיעה במשחקים האולימפיים באתונה, אחרי שנמסר כי מדענים מאנגליה פיתחו שיטה לאיתור ההורמון. מאמר ראשון בסדרה
  04/01/05
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

השימוש לרעה בחומרים משפרי הישג אינו דבר חדש. עוד בתקופת המשחקים האולימפיים של העת העתיקה (400 לפנה"ס) נעשה שימוש בחומרים שונים במטרה לשפר את ביצועיהם של הספורטאים. אומנם החומרים של אז היו פרימיטיביים והתבססו בעיקר על מיצוי אשכי תיישים ועל שימוש בזירעונים ובפטריות שונות, אולם הכוונה - בדומה להיום - היתה לנסות להעצים את יכולת העבודה והביצוע של הספורטאי התחרותי.

מאז ימי יוון העליזים עבר העולם כברת דרך מרשימה ביותר בכל הנוגע לצבירת הידע ולהתפתחות הטכנולוגיה בענפים רבים ומגוונים. גם בתחום סמי הספורט נעשתה התקדמות עצומה, וכיום אנו עדים לשימוש מסיבי ביותר בתרופות מתוחכמות שנועדו, בין השאר, לשפר את הישגיהם של ספורטאי הדור החדש. במקביל להתפתחותן של התרופות, פותחו טכנולוגיות מתוחכמות ביותר לאיתור המשתמשים באותם חומרים שנאסרו לשימוש על-ידי הוועד האולימפי הבינלאומי.

הורמון הגדילה היה עד לאחרונה המעוז האחרון שעמד בפני המעבדות המשוכללות של הוועד האולימפי הבינלאומי. ספורטאי ההישג משתמשים מזה שנים רבות בהורמון הגדילה, אולם כל הניסיונות לפתח שיטה מהימנה לאיתורו בבדיקות הדם והשתן נחלו כשלון רבתי. עובדה זו היתה נכונה עד למשחקים האולימפיים בקיץ האחרון. בסמוך למשחקים, הודיע הוועד האולימפי הבינלאומי כי קבוצת מדענים בריטיים מאוניברסיטת סאות'המפטון באנגליה הצליחה לפתח שיטה מהימנה לאיתורו של ההורמון בבדיקות דם. למרות השלל הרב של המעבדות באתונה - 22 ספורטאים נתפסו בתקופת המשחקים האולימפיים - אנו לא יודעים על ספורטאי שנתפס על שימוש בהורמון גדילה. יתכן שהספורטאים ידעו מראש כי השיטה תיושם במשחקים או שמא ההליך עדיין לא "סגור" דיו, על מנת לאפשר ביצוע קביל של מבדקים רוטיניים.

בסקירה הבאה נלמד מהו הורמון הגדילה ומהם השימושים שלו ברפואה. חלקו השני של המאמר יעסוק בשימוש לרעה בהורמון הגדילה בספורט ההישגי.

הורמון הגדילה האנושי (hGH)

הורמון הגדילה האנושי הוא אחד ההורמונים היותר משמעותיים שמשפיעים על תהליכי הגדילה וההתפתחות בבני האדם. אם נחשוב על תהליכי הגדילה וההתפתחות שעובר האדם מרגע לידתו ועד לשנות העשרים לחייו, נבין עד כמה מורכבים הם התהליכים. מדובר בתהליך מורכב ומסובך שתלוי בפעילותם של הורמונים רבים וביחסי הגומלין ביניהם. בנוסף להורמון הגדילה, הורמונים נוספים כמו טסטוסטרון, אסטרדיול, קורטיזול, טירוקסין ואינסולין, מהווים גורם חשוב בתהליכי הגדילה וההתפתחות הגופנית בשלבים שונים של החיים.

תפקידו המוגדר של הורמון הגדילה קשה להגדרה משום שהוא משפיע על מגוון רחב ביותר של תהליכים מטבוליים והתפתחותיים בגופו של האדם.

הפרשת הורמון הגדילה

הפרשתו של הורמון הגדילה היא אפיזודית. הפרשת השיא של ההורמון (0.5-3 מ"ג\ליטר) מתרחשת 90-60 דקות לאחר שאנו שוקעים בשינה. הורמון הגדילה עובר תהליכי פירוק בכבד כאשר זמן מחצית החיים שלו בפלסמה הוא 45-12 דקות בלבד. הוויסות הפיזיולוגי על הפרשת ההורמון מורכב למדי. הגורמים הסיסטמיים המשפיעים על הפרשתו הם היפוגליקמיה (תת-סוכר בדם), עלייה בריכוז החומצות האמיניות בדם, לחץ ומאמץ גופני.עלייה בריכוז הסוכר בדם מדכאת את הפרשת ההורמון.

ממחקרים עולה שהן אימוני סבולת והן אימוני כוח משפיעים בחיוב על הפרשתו של ההורמון (מחקר שנערך על נשים בשנת 2002).

הורמון הגדילה מיוצר בחלקה הקדמי של בלוטת יותרת המוח, בלוטה קטנה שאינה שייכת בעצם למוח עצמו. הפיקוח על הפרשת הורמון הגדילה נעשה באמצעותם של שני הורמונים המופרשים מההיפותלמוס - סומטוסטטין, שמדכא את הפרשת ההורמון וסומטוקרינין המעודד את הפרשתו. הורמון האסטרדיול מעודד אף הוא את הפרשתו של ההורמון, בעוד שהורמון הטסטוסטרון אינו משפיע כמעט כלל.

פעילותו של הורמון הגדילה

תפקידו העיקרי של הורמון הגדילה הוא לעודד את תהליכי ההתפתחות הגופנית בתקופה שלפני הבגרות, אולם בנוסף יש לו תפקיד מטבולי חשוב ביותר. הורמון הגדילה משתתף באיזון הביולוגי בגוף (הומיאוסטאזיס) בכך שהוא מווסת את תהליכי הניצול והאחסון של המזון בגוף. פעילותו של הורמון הגדילה בגוף מתווכת על ידי שני גורמי גדילה עיקריים המופרשים מן הכבד - מדובר בשני הורמונים המכונים סומטומדין C(IGF-1)וסומטומדין A(IGF-2).IGF-1הוא החשוב מבין השניים.

השפעת הורמון הגדילה על השריר

להורמון הגדילה השפעות מסוימות על גדילת השריר אולם השפעתו של ה- IGF-1גדולה יותר. השפעתו של ההורמון דומה לזו של הורמון האינסולין (האינסולין הוא יותר הורמון אנטי-קטבולי בהשפעותיו על חלבון השריר; הוא אינו משפיע באופן ישיר על סינתזת חלבוני השריר). IGF-1מעודד את כניסתן של החומצות האמיניות אל תאי השריר ומגביר את תהליכי הבנייה של החלבון.התוצאה אצל ילדים - עלייה באורך ובהיקף של סיבי השריר.

השפעת הורמון הגדילה על העצם

הורמון הגדילה משפיע באופן ישיר ובאמצעות הסומטומדינים שלו על התארכותה של העצם בתקופה שלפני ההתבגרות. הדבר מושג באמצעות התרבות מהירה של הסחוס בלוחות האפיפיזה המצויים בכל אחת מהעצמות הארוכות בגוף. לתאי הסחוס קיימים קולטנים להורמון גדילה ולסומטומדינים האחרים (IGF's).

השפעת הורמון הגדילה על חילוף החומרים

השפעתו של הורמון הגדילה על חילוף החומרים בגוף היא מורכבת הן במישור התאי והן ברמת האיבר. בשלב הראשון והאקוטי, הכולל את פעילותו הבלעדית של הורמון הגדילה, מואצת קליטתן של החומצות האמיניות על-ידי השרירים ועל-ידי הכבד. בנוסף, חלה עלייה בקליטת הסוכר על ידי השרירים וחלה ירידה במטבוליזם של השומן. בשלב השני והכרוני, המתווך באמצעות הסומטומדינים, מתרחשת עלייה בקצב הליפוליזה (פירוק של שומן; פירוק טריגליצרידים) ברקמות השומן.התוצאה - עלייה בריכוזן של חומצות השומן החופשיות בזרם הדם והגברת השימוש בהן לצרכים אנרגטיים.תהליך זה מאפשר לשמור על ריכוזי הגליקוגן (רב סוכר שאגור בשרירים ובכבד) ולדחות את השימוש בהם לשלבי חירום.

השפעת הורמון הגדילה על רקמת השומן

מתן הורמון גדילה למבוגרים שסבלו ממחסור בהורמון גרם לעלייה של כמה ק"ג במסת הגוף הרזה ולירידה מקבילה במסת השומן, במיוחד בשומן הבטני.נראה כי שימוש בהורמון אצל אנשים שאינם סובלים ממחסור בו יגרום לתוצאות דומות אם כי אין לכך עדויות מדעיות.

טיפול בהורמון הגדילה גורם לעלייה בריכוז חומצות השומן החופשיות בדם או לעלייה בריכוז הגלוקוז בדם.כמו כן נגרמת ירידה בתכולת הטריגליצרידים ברקמות השומן מה שמוביל לירידה במסת השומן בגוף ולעלייה במסת הגוף הרזה.

השפעת הפעילות הגופנית על הורמון הגדילה?

הפרשת הורמון הגדילה מושפעת מפעילות גופנית. בתוך 20 דקות מתחילתה של פעילות גופנית המבוצעת בעצימות של 75%-90% מקצב צריכת החמצן המרבית עולים ריכוזיו של ההורמון. עוצמת התגובה תלויה בגילו של האדם, ברמת כושרו הגופני ובהרכב גופו. סוג הפעילות הגופנית משפיע אף הוא על תגובת ההפרשה של ההורמון. פעילות גופנית עצימה גורמת לתגובה מוקדמת בהפרשת ההורמון ואילו פעילות סבולת גורמת להופעתם של ערכי שיא ממוצעים. הפעילות הגופנית שגורמי לערכים הגבוהים ביותר של ההורמון היא פעילות שמאופיינת בפרקי הפוגה (סוג של אימון הפוגות).

מתן הורמון גדילה

הורמון הגדילה הוא חלבון (פפטיד) הניתן בהזרקה בלבד. כיום הורמון הגדילה מיוצר באופן סינטטי ולכן אין קושי רב בהשגתו אם כי מחירו יקר מאוד. בעבר השתמשו מהורמון שהופק מגופות של אנשים, מה שהגביר כמובן את סכנת הזיהום - במיוחד של מחלת Creutzfeld Jacob. לצורך טיפול, מזריקים את ההורמון אל תוך השריר או אל מתחת לעור. בדרך-כלל נהוג לפצל את מנת ההזרקה לכמה מועדים במהלך היום.

שימוש רפואי בהורמון גדילה

הורמון הגדילה משמש לטיפול בגמדות על רקע של בעיות בבלוטת יותרת המוח. נהוג להשתמש בהורמון כאמצעי טיפולי לפני סיום שלב ההתבגרות וזאת במטרה לנסות ולהשפיע על התארכותן של העצמות. הטיפול בהורמון צריך להיות מבוקר בקפידה על-מנת למנוע התפתחות מחלת הסוכרת ועל מנת למנוע שגשוג יתר של תאי העור.

בקרב רופאים גריאטריים ובקרב רופאים העוסקים באנטי-אייג'ינג רווחת הדעה כי טיפול בהורמון עשוי לבלום כמה מן השינויים האופייניים לתהליכי ההתבגרות והזקנה. סימני הזקנה הקלאסיים הם ירידה במסת השריר, עלייה במסת השומן וירידה בעובי שכבת העור. עבודות שנעשו בתחום הראו שטיפול בהורמון גדילה גורם להפיכות בשינויים אלה, מה שגורם כמובן "להצערתו" של המטופל.מאידך, לשימוש חיצוני בהורמון גדילה עלולות במקרים מסוימים להיות השלכות בריאותיות קשות.

בחלק הבא - על השימוש לרעה שעושה הספורט בהורמון הגדילהתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות