חפש רק בנושא זה


ריבוי שעות מסך מגדיל את הסיכון ליתר לחץ דם בילדים

ילדים שמבלים יותר משעתיים ביום בצפייה בטלוויזיה, בישיבה מול המחשב או במשחקי וידאו, מעלים באופן משמעותי את הסיכון שלהם לפתח יתר לחץ דם, כך עולה ממחקר שהוצג לאחרונה בקונגרס העולמי לקרדיולוגיה במלבורן – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  13/05/14

 

 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט" 

צוות החוקרים, בראשותו של ד"ר Gilles Paradis מאוניברסיטת McGill שבקנדה, מצא שילדים אלה הם בעלי סיכוי של פי 2.5 לפתח יתר לחץ דם בעוד שילדים בעלי כשירות גופנית נמוכה הם בעלי סיכוי של פי 3.4 בהשוואה לילדים בעלי כשירות גופנית גבוהה. עוד הוסיפו החוקרים שיתר לחץ דם במהלך הילדות קשור בהופעת סימנים מוקדמים של מחלות לב וכלי דם.
על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO) בשנת 2008 מתו ברחבי העולם כ-17.3 מיליון בני אדם כתוצאה ממחלות לב וכלי דם ועד לשנת 2030 יגדל המספר ל-23 מיליון מקרי מוות ממחלות אלה מדי שנה.
לילדים שסובלים מיתר לחץ דם, יש להתייחס כמו אל מבוגרים שסובלים מן התופעה, מה שמחייב כמובן התערבות וטיפול. בילדים, יתר לחץ דם מוגדר ככזה הזהה או גבוה מערכי לחץ הדם של 95% מהילדים בני אותו המין, הגיל והגובה.
יחד עם זאת, חוקרים ממרפאת מאיו ברוצ'סטר, מינסוטה ציינו שאין זה כה פשוט לקבוע מה הם ערכי לחץ הדם שנחשבים תקינים בילדים "משום שמה נחשב תקין בגיל מסוים, משתנה אחר כך בעקבות הגדילה".
אמנם יתר לחץ דם בילדים מתחת לגיל 10 קשור בדרך כלל למצב רפואי אחר, הוא יכול להתפתח בדומה לאותן הסיבות כמו אצל מבוגרים: משקל יתר, הרגלי אכילה גרועים וחוסר בפעילות גופנית.
החוקרים הוסיפו שהיעדר פעילות גופנית מהווה גורם סיכון בפני עצמו להתפתחותן של מחלות לב וכלי דם. למעשה זהו הגורם הרביעי המוביל בעולם לתמותה, גורם שאחראי ל-3.2 מיליון מקרי מוות מדי שנה.
מבוגרים שסובלים מיתר לחץ דם נמצאים בסיכון גבוה ללקות בשבץ מוחי, בהתקף לב, באי ספיקת לב ובמחלות כליה ולכן הימנעות מיתר לחץ דם בילדים או תיקונו הם בעלי השלכות חשובות.

פעילות גופנית מגנה מפני מחלות לב וכלי דם
במטרה להמשיך ולחקור גורמים שיכולים לתרום ליתר לחץ דם בילדים בדק המחקר הנוכחי את הקשר שבין לחץ הדם ובין היעדר פעילות גופנית, התנהגות יושבנית (סדנטרית) ורמת הכושר הגופני בקרב 630 ילדים בגילאי 10-8 שהיו בסיכון גבוה להשמנת יתר.
צוות המחקר לקח 5 קריאות לחץ דם ברציפות וניתח את רמת הפעילות הגופנית של הנבדקים במשך שבוע שלם בעזרת מד-תאוצה (אקסלרומטר) שהוצמד לגופם של הילדים.
הילדים מילאו שאלונים בנוגע לחוסר הפעילות הגופנית, שהתייחסו להיקף הצפייה בטלוויזיה, השימוש במחשב ובמשחקי וידאו, הלימוד והקריאה.
לאחר מכן העריכו החוקרים את רמת הכשירות הגופנית של הילדים באמצעות מבחן מאמץ שבוצע על גבי אופניים נייחים, מדדו את משקלם, את גובהם ואת התפתחותם המינית.
הרקע הכלכלי-חברתי של הילדים נלקח בחשבון גם הוא. בנוסף, הצוות רשם את הילדים שלהוריהם יש היסטוריה של יתר לחץ דם על מנת להתאים את התוצאות.

תוצאות המחקר הראו שהילדים שבילו יותר משעתיים ביום מול המסכים היו בעלי סיכוי של פי 2.7 לפתח יתר לחץ דם דיאסטולי. קשר זה היה בולט יותר בקרב הילדים שסבלו מעודף משקל ומהשמנת יתר.
"המחקר מדגיש עוד כי עיסוק בפעילות גופנית באופן קבוע מגן על הילדים מפני מחלות לב וכלי דם. הפעילות הגופנית מאריכה את חייהם, ללא קשר לגורמים תורשתיים, ומגנה עליהם מפני מספר רב של בעיות בריאותיות, ביניהן מחלות לב וכלי דם", ציין החוקר.
המחקר הנוכחי תומך בממצאי מחקרים קודמים ורומז על כך שאולי ניתן יהיה להפחית את מספר מקרי המוות כתוצאה ממחלות לב וכלי דם אם הילדים יהיו פעילים יותר גופנית.

לדברי Srinath Reddy, נשיא פדרציית הלב העולמית, יתר לחץ דם קנה לעצמו מוניטין של "הרוצח השקט" ולכן המאבק במחלה, כבר בשלביה המוקדמים בילדים, הוא צעד חיוני ביותר.
"על מנת להפחית את הסיכון לתמותה בדורות הבאים עלינו לעשות יותר, ובעיקר להילחם בתופעת היושבנות והיעדר הפעילות הגופנית בגילאים הצעירים", סיכם הנשיא.
ארגון הבריאות העולמי ממליץ שהילדים יהיו מעורבים מידי יום ב-60 דקות לפחות של פעילות גופנית מתונה עד נמרצת ועל המבוגרים להשלים 150 דקות בשבוע של פעילות מתונה עד עצימה.

למקור הקליקו כאן

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות