חפש רק בנושא זה


שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל

שערוריות סימום ספורטיבי מתפוצצות בדרך-כלל באירועי ספורט אישיים, כמו משחקים אולימפיים ואליפויות עולם. אבל גם בענפים הקבוצתיים נתפסים שחקנים ואפילו קבוצות בשימוש בסמים אסורים. להלן רשימה נבחרת של האירועים הבולטים בכדורגל העולמי
  12/11/04
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

שערוריות הסימום נהפכו זה מכבר לחלק בלתי נפרד מהספורט העולמי. נדמה לעיתים שעולם הספורט ההישגי מנסה לגמד את פרשיית הסימום המפורסמת ביותר של התנועה האולימפית - מקרה בן ג'ונסון במשחקי סיאול 1988. משחקי אתונה 2004 הוכיחו לנו ששיאים נועדו להישבר. נכון, שלילת מדליית זהב ושיא עולם במקצוע היוקרתי ביותר במשחקים - ריצת ה- 100 מטר (כפי שקרה בסיאול) - לא היתה לנו, אולם שיא חסר תקדים של שלילת 3 מדליות זהב מאלופי הא"ק היה גם היה.

שערוריות הסימום הגדולות ביותר בספורט נקשרות בדרך-כלל לספורטאים בענפים האישיים. לא שספורטאים בענפים הקבוצתיים אינם משתמשים בחומרים אסורים, נהפוך הוא. בחלק מן הענפים, ובמיוחד בליגות המקצועניות בארה"ב - פוטבול, בייסבול ואפילו ב-NBA- נעשה שימוש מסיבי בחומרים משפרי הישג. העניין הוא ששם כלל לא בודקים את השימוש בחומרים מסוג זה.

סיבה נוספת ואי-שוויונית לפערים בין פרשיות הסימום בענפי הכדור לאלה של הענפים האולימפיים האישיים, היא חומרת הענישה בגין ביצוע עבירות סימום. בעוד שבענפים האולימפיים נגזר על הספורטאי עונש השעיה של שנתיים, במקרים מסוימים 4 שנים ולעיתים הרחקה לצמיתות - הרי שספורטאי הכדור זוכים לענישה קלה ובלתי משמעותית.

על מנת לתקן מעט את המאזן, בחרתי להביא בפניכם את עשרת שערוריות הסימום הגדולות של ענף הכדורגל:

  1. אדריאן מוטו. מנהליה של קבוצת הכדורגל האנגלית צ'לסי החלו לחשוד כי משהו בהתנהגותו של שחקן החיזוק הרומני אדיראן מוטו אינו כשורה. השחקן הפגין שינויים קיצוניים במצב רוחו, לעיתים איחר לאימונים או שלא הגיע כלל. חששותיהם של מנהלי הקבוצה התאמתו לאחר שבבדיקת סימום שגרתית, שנערכה לאחר המשחק מול קבוצת אסטון-וילה, נמצאו בדגימת השתן של השחקן שרידים של הסם קוקאין. לדברי השחקן, הוא השתמש בסם על מנת לשפר את ביצועיו המיניים.ההסבר המנומק לא שכנע את ראשי הקבוצה והם ביטלו את החוזה שעמד על סכום של 60,000 פאונד בשבוע.
  2. דייגו מראדונה. השער של מראדונה נגד יוון במשחקי גביע העולם בשנת 1994 היה בלתי נשכח. מה שיותר קשה לשכוח, הן התמונות של מראדונה החוגג אץ לעבר המצלמה שניצבה בצידי המגרש כאשר עיניו רושפות וכמעט מאיימות לצאת מחוריהן. כמה ימים לאחר מכן שיחק מראדונה בן ה- 33 נגד נבחרת ניגריה. השחקן הנמוך והשמנמן נע ברחבי המגרש כשחקן צעיר גמיש וקליל. לרוע מזלו, בסיומו של אותו משחק נלקח מראדונה לבדיקת סימום שגרתית. התוצאות הראו כי מראדונה השתמש בחומר הממריץ האסור אפדרין והוא הורחק מהמשך הטורניר. את ההמשך כולם כבר מכירים. השחקן האגדי הפך למכור לקוקאין ואת ניסיונות הגמילה הכושלים שלו, בצירוף התמונות המביכות הניבטות אלינו מעל המרקע, רבים בוודאי רוצים לשכוח.
  3. ריו פרדיננד. ב- 23 בספטמבר 2003 הגיע צוות בודקים למתקן האימונים של קבוצת הפאר האנגלית מנצ'סטר יונייטד. מטרתם היתה ביצוע מבדק סימום שגרתי לכמה משחקני הקבוצה. ריו פרדיננד היה ברשימת הנבדקים, אולם במקום להגיע למתקן האימונים - בחר השחקן לצאת למסע קניות בעיר. השחקן הושעה ל- 8 חודשים מכל פעילות. למזלו, ההתאחדות האנגלית קיבלה את הטיעון כי "שכח" להגיע לבדיקה ולא החמירה עמו בהאשמה כי התחמק במכוון. היעדרות מכוונת מבדיקת סימום דינה שנתיים השעיה.
  4. תאמאש פטו. שחקן החיזוק ההונגרי של המועדון ההולנדי ברדה נתפס בחודש פברואר 2003, לאחר משחק הניצחון 0-1 נגד איינדהובן, על שימוש בחומרים אסורים. השחקן הכחיש כל שימוש בחומרים אסורים, וטען כי תוצאות הבדיקה מקורן בשינויים הורמונליים בעקבות ניתוחים שעבר. השחקן הושעה ל- 20 משחקים, אם כי 10 מהם לא ממש נחשבו משום שפטו היה פצוע באותה תקופה. נו טוב, את היחס של ההולנדים לסמים אנחנו כבר מכירים...
  5. ווילי ג'ונסטון. שחקן הכנף הסקוטי המהיר היה בשיאו כאשר נסע עם נבחרתו לטורניר גביע העולם בארגנטינה 1978. ג'ונסטון סבל מקדחת השחת ולאחר משחק ההפסד 3-1 נגד פרו, הוא נלקח לביצוע מבדק סימום שגרתי. תוצאות הבדיקה הראו כי השחקן השתמש בחומר הדומה במבנהו הביוכימי לחומר ממשפחת הממריצים.טיעוניו כי הוא חף מפשע וכי מקור הממצא החיובי טמון בתרופה אותה צרך לטיפול באלרגיה לא הועילו. הנבחרת הסקוטית שלחה את השחקן הביתה והשעתה אותו מכל פעילות בינלאומית. ג'ונסטון היגר זמן קצר לאחר מכן לארה"ב, והנחמה היחידה שהיתה לו בעקבות הפרשייה היא צ'ק שמן מצהובון מקומי שקנה את סיפורו.
  6. אנטוניו ג'יראודו וריקרדו אגריקולה. מנכ"ל קבוצת הפאר האיטלקית יובנטוס, ורופא הקבוצה, הואשמו באספקת חומרים משפרי הישג לשחקני האלופה האיטלקית בשנות הזהב של המועדון - 1994-1998. השניים טענו כי החומרים נועדו לשפר את בריאותם של השחקנים. התובעת המחוזית האשימה את השניים בכך שדחפו לשימוש בחומרים אסורים מתוקף תפקידם כנושאי עמדה בכירה ביותר במועדון.פסק הדין בפרשה יינתן בקרוב.
  7. אל-סעידי קדאפי. בנו של שליט לוב, קולונל מועמר קדאפי, נתפס בחודש אוקטובר 2003 על שימוש בחומר האסור ננדרולון. השחקן הושעה לפרק זמן של 3 חודשים.השחקן טען כי החומר האסור ניתן לו על-ידי הרופא במטרה לטפל בכאבי הגב שמהם סבל. לאחר תקופת ההשעיה הוא ערך בחודש מאי האחרון את הופעת הבכורה המחודשת שלו כמחליף במדי הקבוצה האיטלקית פרוג'ה, במשחקה נגד יובנטוס.
  8. פול מרסון. במסיבת עיתונאים רוויית דמעות בחודש נובמבר 1994, הודה שחקן הכדורגל פול מרסון כי הוא מכור לקוקאין ולהימורים. "עבורי הקוקאין הוא התמכרות ולא משהו שאני משתמש בו מדי פעם", הודה שחקנה לשעבר של קבוצת הכדורגל האנגלית ארסנל. השחקן לא נענש אלא נשלח על-ידי קבוצתו למרכז גמילה לטיפול של 6 שבועות. כיום משחק השחקן, בן 36, במדי קבוצת וולסול מהליגה השנייה, ללא תמורה כספית.
  9. הנבחרת הלאומית של הולנד. אדגר דוידס (הושעה לארבע חודשים בשנת 2001 לאחר שהשתמש בננדרולון); יאפ סתאם (5 חודשים, ננדרולון); פראנק דה-בור (חודשיים, ננדרולון). הרשימה הזאת גרמה לרבים לחשוד כי לא מדובר כאן בצירוף מקרים, או בקידום מכירות של רשת קופי-שופ חדשה באמסטרדם... "איני יכול להאמין במה שקרה;אני מרגיש בחילה לנוכח המחשבה שהשתמשתי בסמים", אמר סתאם.
  10. ספורטינג ליסבון. לאחר שליידסון, שחקנה הברזילאי של ספורטינג ליסבון, הקנה לה בשנה שעברה ניצחון של 0-1 מול הקבוצה השוודית מאלמו, בסיבוב הראשון של גביע אופ"א - מצא צוות בודקי סמים משוודיה מזרקים משומשים רבים בחדרי המלון של הקבוצה מפורטוגל. נשיא ההתאחדות השוודית גיחך לנוכח טענותיהם של הקבוצה מליסבון, כי אחד משחקניה פשוט קיבל טיפול בהזרקה של מולטי-ויטמינים.החוקרים לא מצאו ראיות שיצביעו על כך כי השחקנים מפורטוגל עברו על החוק השוודי.


תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות