חפש רק בנושא זה


הגידול בהשמנה: פחות מדי פעילות גופנית או אכילת יתר?

מחקר שבוצע באוניברסיטת סטנפורד ופורסם במגזין The American Journal of Medicine, מצביע על כך שהגידול בממדי ההשמנה בארה"ב מקורו בעלייה באורח החיים היושבני ולאו דווקא בצריכה מוגזמת של קלוריות – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין בווינגייט
  28/07/14

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט" 

החוקרים הגיעו למסקנה הזו לאחר שניתחו נתונים שנאספו במשך 20 השנה האחרונות במסגרת סקר הבריאות והתזונה הלאומי, שהראה ירידה חדה בקרב הציבור האמריקאי בכמות הפעילות הגופנית במהלך שעות הפנאי, במיוחד בקרב נשים צעירות, ובמקביל עלייה בממוצעי מדד מסת הגוף (BMI), בעוד שערכי הצריכה הקלורית נותרו יציבים למדי.
ראש צוות המחקר, פרופסור Uri Ladabaum וחוקרים נוספים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד בדקו את מגמת ההשמנה, את היקף המותניים בהשמנת יתר, את מידת הפעילות הגופנית ואת הצריכה הקלורית במבוגרים אמריקאיים עד לשנת 2010.

מחצית מן האמריקאיות אינן פעילות
יותר ממחצית (51.7%) מן הנשים האמריקאיות הבוגרות לא ביצעו פעילות גופנית כלל בשנת 2010. שיעור זה גבוה פי 3 מהנתון שהיה בשנת 1994, אז רק 19.1% מאוכלוסיית הנשים האמריקאיות הוגדרה כלא פעילה כלל.
הגברים האמריקאים רושמים שיעורים נמוכים יותר לעומת הנשים אם כי גם אצלם חלה נסיגה גדולה במידת העיסוק בפעילות גופנית. בשנת 2010 43.5% מן הבוגרים האמריקאים הוגדרו כלא פעילים כלל. נתון זה גבוה פי 4 מזה שהיה בשנת 1994 – 11.4%.
כאשר ניתחו החוקרים את הממצאים על פי קבוצות משנה, הם מצאו שהירידה הגדולה ביותר בעיסוק בפעילות גופנית הייתה בקרב נשים שחורות ומקסיקניות.

BMI והיקף המותניים
לאורך אותה התקופה הראתה אוכלוסיית הנשים האמריקאיות עלייה ממוצעת של 0.37% בשנה במדד מסת הגוף, BMI, כאשר העלייה דרמטית ביותר נרשמה בקרב הנשים הצעירות. אצל הגברים נרשמה עלייה ממוצעת של 0.27% מדי שנה. צוות המחקר התמקד בשינויים שחלו בממדי השמנה הבטנית, נתון המהווה גורם סיכון בלתי תלוי למוות, אפילו בקרב אנשים בעלי BMI תקין. השמנה "בצורת תפוח" נחשבת למסוכנת יותר בהשוואה להשמנה "בצורת אגס", כאשר מדובר על גובה ומשקל דומים.
אדם נחשב כסובל מהשמנת יתר בטנית אם היקף המותניים שלו הוא 88 ס"מ ויותר בנשים ו-102 ס"מ ויותר בגברים.
החוקרים מצאו שממדי ההשמנה הבטנית עלו הן בנשים בעלות משקל תקין והן באלה שהוגדרו כבעלות עודף משקל. אצל הגברים העלייה בממדי השומן הבטני נרשמה רק בקרב בעלי המשקל העודף.
פרופסור Ladabaum ציין ששינויים אלה התרחשו בהיעדר שינויים משמעותיים בצריכה הקלורית. "ברמת האוכלוסייה, מצאנו קשר משמעותי בין רמת הפעילות הגופנית בשעות הפנאי, אולם לא בצריכה הקלורית היומית, ובין העלייה במדד מסת הגוף והעלייה בהיקף המותניים.
למרות שצוות המחקר לא בדק את סוגי המזונות שנצרכו, הם יכלו לחשב את הכמות הקלורית היומית שנצרכה ואת כמויות הפחמימות, שומן וחלבון שנצרכו לאורך התקופה כולה. החוקרים מצאו שלא חלו שינויים משמעותיים במדדים אלה לאורך 20 השנים.
"זה נשאר שנוי במחלוקת האם השמנה כשלעצמה מגדילה את הסיכון לתמותה", אמר החוקר. "מגמת ההשמנה הבטנית בקרב בעלי עודף המשקל היא בהחלט מדאיגה משום שידוע שעלייה בהיקף המותניים מגדילה את הסיכון גם ללא עלייה במדד מסת הגוף".

מגמות בעייתיות במבוגרים צעירים
בדרך כלל נהוג להאשים את הצריכה הקלורית המופרזת כסיבה למגפת ההשמנה בארה"ב אולם צוות החוקרים לא מצא לכך הוכחה במחקר הנוכחי. "הממצאים שלנו לא תומכים ברעיון הפופולרי שהעלייה בממדי ההשמנה בארה"ב מיוחסת בעיקרה לעלייה מתמשכת בצריכה הקלורית היומית הממוצעת של האזרח האמריקאי", סיכם החוקר. "למרות שממדי ההשמנה חוצים את כל אוכלוסיית ארה"ב, נראה שעיקר הבעיה מתמקדת באוכלוסיית הנשים הצעירות, בעיקר בשכיחות ההשמנה הבטנית, כמו גם בפערים אתניים/גזעיים מתמשכים".
לכתבה נוספת בנושא הסיכונים שבאורח החיים היושבני הקליקו כאן
לכתבה בנושא ריבוי שעות מסך והסיכון ליתר לחץ בילדים הקליקו כאן

למקור הקליקו כאן
 

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
אתנה zoom: אל תחמיצו את הרצאתה של מורן סמואל, "לעבור את הקו", שתתקיים ביום רביעי, ה-5.8.20 בשעה 20:30

יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-14.8.20, בשעה 10:00

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן