חפש רק בנושא זה


פעילים יותר ביום ורצים פחות לשירותים בלילה

גברים שעוסקים דרך קבע בפעילות גופנית, נמצאים בסיכון נמוך יותר לסבול מנוקטוריה, קימה תכופה בלילה לשירותים, כך עולה ממחקר חדש. לעומתם, נשים צעירות או עם עודף משקל עלולות לסבול מבריחת שתן במהלך פעילות גופנית – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג ויועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  02/10/14

 

 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט" 

המחקר שבוצע על ידי ד"ר Kate Wolin וחוקרים נוספים בבית הספר לרפואה שבאוניברסיטת Loyola בשיקגו, ארה"ב, פורסם לאחרונה במגזין Medicine & Science in Sports & Exercise.
נוקטוריה היא התסמין השכיח והמטריד ביותר בדרכי השתן התחתונות בגברים. התופעה עשויה לקרות במצבים בהם קיימת הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית Benign Prostatic Hyperplasia – (BPH), כאשר הערמונית המוגדלת לוחצת על השופכה. סיבות נוספות, כוללות ייצור מוגבר של שתן, קיבולת נמוכה של שלפוחית השתן והפרעות בשינה. סיבה נוספת היא עלייה בריכוז הסוכר בדם (התפתחות סוכרת). הנוקטוריה עולה עם הגיל ועל פי הערכות היא נחלתם של 50% מהגברים בני 45 ומעלה.

היקף המחקר והתוצאות
צוות המחקר ניתח נתונים ממחקר גדול שעדיין מתנהל, שעוסק בהיארעות סרטן הערמונית, הריאות, המעי הגס והשחלות (PLCO).
לצורך המחקר נבחרו גברים בגילאים 74-55. המחקר כלל שאלות על תוצאות הקשורות ל-BPH בכללן ערמונית מוגדלת, עלייה ברמות ה-PSA (חלבון המיוצר על ידי בלוטת הערמונית) ונוקטוריה. במסגרת הסקר נשאלו הגברים לגבי מידת עיסוקם בפעילות גופנית ולגבי גורמי איכות חיים אחרים.
קבוצת המחקר כללה 28,404 גברים שאובחנו כבעלי BPH טרם הצטרפותם למחקר (קבוצה רווחת) ו-4,710 גברים שפיתחו BPH במהלך המחקר (קבוצה אקראית).
בקרב הגברים בקבוצה האקראית, אלה שהיו פעילים במשך שעה או יותר בשבוע היו בעלי סיכוי של 13% פחות לדווח על נוקטוריה ו-34% פחות לדווח על נוקטוריה חמורה בהשוואה לגברים שדיווחו שאינם עוסקים כלל בפעילות גופנית. נוקטוריה מוגדרת כהליכה לשירותים לפחות פעמיים בלילה. נוקטוריה חמורה מוגדרת כהליכה לשירותים לפחות 3 פעמים בלילה.
"בשילוב עם אסטרטגיות ניהול אחרות, פעילות גופנית עשויה לספק אסטרטגיה לניהול תוצאות הקשורות להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית, במיוחד קימה בלילה לצורך השתנה", כתבה החוקרת.

כיצד הפעילות הגופנית מצמצמת את הריצה בלילה לשירותים?
קיימים מספר מנגנונים אפשריים באמצעותם הפעילות הגופנית עשויה להגן מפני נוקטוריה, ביניהם: הפחתה בממדי הגוף, שיפור איכות השינה, הפחתה בפעילות הזרוע הסימפתטית של מערכת העצבים והפחתה של רמות דלקת מערכתית.
"מחקרים עתידיים צריכים לחקור את מקומה של הפעילות הגופנית כאמצעי פוטנציאלי לניהול התסמין המטריד עם תשומת לב מיוחדת למינון ההכרחי של הפעילות הגופנית ולמנגנונים שנמצאים בבסיסו של הקשר", סיכמה החוקרת.

מקור – יפורסם בקרוב במהדורה המודפסת של המגזין
Physical Activity and Benign Prostatic Hyperplasia-Related Outcomes and NocturiaWolin,K. Y.; Grubb,R. L.,3rd; Pakpahan,R.; Ragard,L.; Mabie,J.; Andriole,G. L.; Sutcliffe,S.Medicine and science in sports and exercise 2014 ; ( ):

בריחת שתן במהלך פעילות גופנית
ואם בהשתנה עסקינן הנה עוד תופעה מטרידה – בריחת שתן. זה יכול לקרות במהלך פעילות גופנית או במהלך קיום יחסי מין ועלול לגרום למבוכה רבה. מסתבר שהתופעה אינה נחלתן של נשים בגיל העמידה או נשים מבוגרות בלבד, נהפוך הוא. נשים צעירות סובלות יותר מן התופעה.
לדליפת השתן במהלך פעילות גופנית או במהלך קיום יחסי מין יש מכנה משותף – חוזקם של שרירי רצפת האגן. ככל ששרירים אלה חלשים יותר, כך הסיכוי לסבול מתסמינים של בריחת שתן גדול יותר. דליפת שתן במהלך פעילות גופנית, בעת קיום יחסי מין, במהלך התעטשות, בשעת צחוק או במהלך קפיצה – בהיעדר התכווצות של שלפוחית השתן.
אם חווית מספר הריונות ולידות, סביר להניח ששרירי האגן שלך והרקמות שמסביב נמתחו והפכו לרפויים יותר. עם העלייה בגיל שרירי האגן עשויים להיחלש למרות שבריחת שתן אינה תופעה בלתי נמנעת של ההזדקנות. משקל עודף עלול אף הוא להחליש את שרירי רצפת האגן ולגרום לבריחת שתן.
מכאן שתחזוקה שוטפת ותרגול לחיזוק שרירי האגן הם אמצעי הכרחי למניעת דליפת שתן בקרב המועדות לכך.

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".

צילום: רפי כחלון
 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת