חפש רק בנושא זה


מסמיק מגאווה – סגולותיו של מיץ סלק

שחקני פוטבול טוענים שהוא משפר להם את היכולת האתלטית, ומחקר חדש שבוצע באוניברסיטת קנזס שבארה"ב, מצביע על כך שהוא עוזר גם לחולים שסובלים מאי-ספיקת לב. הכוכב החדש, מיץ סלק – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג ויועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט
  11/11/14

  מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

לאחרונה חשפה נבחרת הפוטבול של אוניברסיטת Auburn את הטקס הקבוע אותו היא מקיימת לפני תחילתו של כל משחק – שתייה של מיץ סלק או צריכתו באופן מרוכז באמצעות תוסף תזונה.
יתכן שמיץ הסלק סייע להם בניצחונות הרבים במהלך העונה, כך מאמינים השחקנים וכך טוען גם פיזיולוג שחקר את השפעות התוסף בשנים האחרונות.
"המחקר שלנו שפורסם ב-2013 במגזין
journal Physiology הראה שהחנקה (המלח של חומצה חנקתית – Nitrate) שמצויה בסלק מעלה את זרימת הדם לשרירי השלד בשעת מאמץ גופני", הסביר פרופסור David Poole מאוניברסיטת קנזס סטייט שבארה"ב.
לאחרונה ביצעה קבוצת החוקרים מחקר נוסף בשם –Microvascular oxygen pressures in muscles comprised of different fiber types: Impact of dietary nitrate supplementation. המחקר התפרסם בחודש שעבר במגזין Journal of Nitric Oxide, Biology and Chemistry.
עבודה זו סיפקה את הבסיס להבנה כיצד משפיע מיץ הסלק על ביצועיהם של שחקני הפוטבול. החוקרים מצאו שמיץ הסלק מגביר את זרימת הדם לסיבי השריר מהירי הכיווץ, אלה אשר תורמים בעיקר לביצועי ההספק השרירי, כמו למשל ביציאה מהירה מהמקום.

בנוסף לשיפור בביצועי הספורט, מצאו החוקרים ששתיית מיץ סלק עשויה לשפר את איכות חייהם של אנשים שסובלים מאי-ספיקת לב (מצב קליני בו הלב איננו מסוגל לעמוד בדרישת אספקת הדם של האיברים השונים בגוף). "חשוב לזכור, שעל כל שחקן פוטבול שעשוי ליהנות מהתרומה של מיץ הסלק לשיפור ביצועיו על המגרש, יש אלפים רבים של חולים הסובלים מאי ספיקת לב שיכולים ליהנות מטיפול דומה", ציין Poole. "מדובר בדבר גדול משום שאפילו שמדובר בשיפור בהובלת החמצן בשיעור של 10% בלבד, זה עשוי להיות ההבדל בין חולה מוגבל שיושב על כיסא גלגלים ובין חולה שמסוגל להתנייד עצמאית ומסוגל לתקשר עם בני משפחתו", הוסיף החוקר.
תועלות מיץ הסלק מגיעות מן החנקה, שמצויה בתוכו. כמות החנקה שמצויה ב-70 מ"ל של מיץ סלק, שקולה לזו המצויה ב-100 גרם תרד.
"כאשר שותים את מיץ הסלק, החנקה שבו הופכת באמצעות בקטריה שנמצאת בפה, ליון החנקית (Nitrite). היון נבלע והופך בגוף לתחמוצת החנקן (חנקן חמצני – NO), חומר המהווה מרחיב כלי דם חזק במיוחד. תחמוצת החנקן מרחיבה את כלי הדם בדומה לפתיחה של ברז מים ומאפשרת לדם לזרום ולהגיע להיכן שהוא צריך.
שתייה של מיץ סלק העלתה את זרימת הדם בשרירי השלד בשעת מאמץ ב-38%, במיוחד בסיבי השריר מהירי הכיווץ, סיבי שריר שמאופיינים בין היתר בחמצון נמוך.
"אי ספיקת לב זו מחלה שבה אספקת הדם לרקמות מסוימות, במיוחד לרקמות שרירי השלד, נפגעת, מצב שגורם לירידה ביכולת התנועה של הרגליים ושל הידיים ובכך פוגע ביכולת התנועה של האדם", הסביר החוקר. "הטיפול הטוב ביותר לחולים אלה הוא לקום ולהתחיל לנוע אבל בדרך כלל זה קשה מאוד. שיפור באספקת החמצן לשרירים אלה באמצעות שתייה של מיץ סלק עשויה לספק לחולים אלה שדרה טיפולית שתשפר את איכות חייהם", סיכם החוקר.

לפני 3 שנים בוצע מחקר נוסף, שבדק את ההשפעה של מיץ סלק על ביצועים גופניים. המחקר בוצע על רוכבי אופניים תחרותיים. לקריאת תוצאות המחקר הקליקו כאן.

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
יום פתוח לקורסים ולמסלולי הלימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן, יתקיים ביום שישי ה-6.3.20 בשעה 9:30. הירשמו עכשיו

הכנס השנתי של מכון וינגייט לפיטנס לתנועה יתקיים ב-3.4.20. מספר המקומות מוגבל

צפוניים? מוזמנים להפנינג הפתיחה של שלוחת ביה"ס החדשה ב-20.3.20, בקניון עזריאלי קריית אתא. ההרשמה באתר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט