חפש רק בנושא זה


פאני בלאנקרס-קון - מותה של אגדה אולימפית

מעטים האתלטים שניתן לומר ששינו את פני עולם הספורט. האצנית ההולנדית פאני בלאנקרס-קון, שמתה ב-2004 בגיל 85, היתה כזאת. "עקרת הבית המעופפת" השאירה מאחוריה מורשת כפולה: מצוינות ספורטיבית נדירה ופריצת דרך היסטורית בספורט הנשי המקצועני
  31/01/04

בינואר 2004 הלכה לעולמה בגיל 85 אחת מהאגדות האולימפיות של האתלטיקה הקלה הנשית. פאני בלאנקרס-קון, הולנדית, היתה אתלטית שהציבה מושגים חדשים בדברי ימי הספורט של שנות ה- 40 של האלף הקודם. מלבד יכולותיה הספורטיביות המופלאות, היוותה בלאנקרס-קון חוליה מרכזית שקישרה את הא"ק הנשית של לפני מלחמת העולם השנייה - א"ק לא שוויונית המקובעת בדעות קדומות - לזו שאחריה, המצליחה לאמץ לעצמה יותר ויותר מקצועות שנחשבו לנחלתם של גברים בלבד.

השפעתה העצומה של האתלטית ההולנדית על המשחקים האולימפיים ועל ענף הא"ק כולו נבעה משני גורמים עיקריים: האחד, שנות הכיבוש הנאצי שגרמו לביטול המשחקים האולימפיים של 1940 ואת אלה של 1944 וקטעו בכך את אביב הקריירה שלה ושנית, כששבה להתחרות במשחקים האולימפיים של 1948 היא היתה כבר בת 30 ואימא לשני ילדים. עלינו לזכור כי מדובר במחציתה של המאה הקודמת, תקופה שבה הספורט הנשי לא זכה לפופולריות גבוהה כפי שהוא זוכה לה כיום, ועיסוק מקצועני בספורט בגיל כה מבוגר היה דבר חריג ביותר. בנוסף, באותם ימים להיות אימא ולהמשיך להתחרות ברמות הגבוהות ביותר היה בחזקת שני קווים ישרים שאינם יכולים להיפגש לעולם.

זכייתה של בלאנקרס-קון ב- 4 מדליות זהב אולימפיות תוך 9 ימים במזג האוויר הגשום של לונדון 1948 שינתה את התפיסה החברתית ביחס לעיסוקן של הנשים בספורט.

קריירה מופלאה

יכולותיה הגבוהות של קון (את השם בלאנקרס קיבלה לאחר נישואיה למאמנה יאן בלאנקרס) הובילו אותה כבר בגיל 18 להשתתפות באולימפיאדה הנאצית של ברלין ב- 1936. בברלין היא סיימה במקום השישי בתחרות הקפיצה לגובה ובמקום החמישי במרוץ השליחות ל-4X100 מטרים.לדבריה, אירוע השיא של המשחקים מבחינתה היה החתימה שאותה העניק לה האתלט האמריקאי השחור ג'סי אואנס שזכה בברלין ב- 4 מדליות זהב. אואנס ובלאנקרס-קון נפגשו שוב במשחקים האולימפיים של מינכן ב- 1972. "אני עדיין שומרת את החתימה שלך, שמי פאני בלאנקרס-קון" אמרה ההולנדית החביבה לאתלט האמריקאי."אינך צריכה לאמור לי מי את, אני יודע עליך הכל" השיב לה אואנס. תגובתה של ההולנדית הייתה: "זה בלתי ייאמן!ג'סי אואנס יודע מי אני...".

שנתיים לאחר מכן, ב- 1938, זכתה האתלטית התמירה (1.75 מטר) במדליות הארד בריצות ל- 100 ו- 200 מטרים באליפות אירופה. העתיד נראה מבטיח ביותר, אולם מלחמת העולם שפרצה שנה מאוחר יותר קטעה את החלום האולימפי. המלחמה והכיבוש הנאצי לא שיבשו לחלוטין את הפעילות הספורטיבית בהולנד ובלאנקרס-קון, שנישאה בינתיים למאמנה, רשמה לעצמה סידרת תוצאות מצוינות במגוון מקצועות.על מנת לשמור על כושר תחרותי נהגה בלאנקרס-קון להתחרות נגד גברים. היא שברה בשנת 1943 את שיאי העולם בקפיצה לרוחק (6.25 מטרים) ובקפיצה לגובה (1.71) והשוותה את שיא העולם בריצה ל-100 יארד (10.8 ב-1944).למרות המצב הקשה המשיכה בלאנקרס-קון להתאמן ולהתחרות. באליפות אירופה של 1946 השתתפה בלאנקרס-קון רק בריצת 80 מטרים משוכות וזכתה כמובן במקום הראשון.

לונדון 1948 – עקרת הבית מדהימה את העולם

פסגת הקריירה של בלאנקרס-קון הייתה ללא ספק המשחקים האולימפיים של לונדון ב-1948.עקרת הבית המעופפת (כך הדגישו העיתונאים) בת ה- 30, אימא לילד בן 7 ולילדה בת שנתיים, התייצבה למשחקים בניסיון לשחזר את הישגו המופלא של ג'סי אואנס שזכה ב-4 מדליות זהב באולימפיאדת ברלין ב- 1936.קון פתחה בניצחון קל בריצת ה- 100 בזמן של 11.9 שניות על המסלול הרטוב של לונדון.קון הוכתרה אף כאלופה האולימפית הראשונה ב- 200 מטר (עד לשנת 1948 היו קיימות במשחקים האולימפיים רק הריצות האישיות ל- 100 מטר ו- 80 מטר משוכות לנשים ומרוץ השליחות ל- 4X100 מטר) ביתרון עצום על פני הבריטית ויליאמסון. זמנה של ההולנדית היה 24 שניות ו- 4 עשיריות השנייה, הבריטית הגיעה 7 עשיריות לאחר מכן... בין שני המיאוצים זכתה קון אף בזהב בריצת 80 מטר משוכות ובזהב בריצת השליחות ל- 4X100 מטר.ארבע מדליות זהב לאשה אחת מתוך 9 המקצועות שבתוכנית, וזאת בלי שתשתתף בקפיצה לגובה ובקפיצה לרוחק בהם החזיקה עדיין בשיא העולם!

עם שובה להולנד זכתה בלאנקרס-קון לקבלת פנים מלכותית. היא הוסעה ברחובות העיר בכרכרה רתומה לארבעה סוסים ופסל בדמותה הוצב בעיר. משכניה היא קיבלה שי מקורי -זוג אופניים - "על מנת שלא תתאמץ יותר מדי".

השנים שאחרי

שנתיים לאחר משחקי לונדון היא זכתה בקלות באליפות אירופה בתואר הכפול במיאוצים.ב- 1952, בגיל 34 ועדיין בכושר טוב, היא חזרה לזירה האולימפית של הלסינקי ועלתה לגמר בריצת 100 מטר משוכות.בריצה ניצחה סטריקלנד האוסטרלית תוך שהיא קובעת שיא עולם חדש - 10.9 שניות, בלאנקרס-קון נפצעה ולא סיימה את הריצה.

במרוצת הקריירה העשירה שלה שברה בלאנקרס-קון 20 שיאי עולם וקטפה 58 תארי אליפות הולנדיים. לאחר מותה אמר סבסטיאן קו, אלוף אולימפי ושיאן עולם לשעבר: "בעוד אנו משתעשעים במחשבה להחזיר את המשחקים האולימפיים ללונדון אחרי 64 שנים, עלינו להיות אסירי תודה לעקרת הבית המעופפת מהולנד. היא היתה חיל החלוץ לשינוי התפיסה של הספורט הנשי בעולם".תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת