חפש רק בנושא זה


אתונה 2004: הטניס הישראלי חוזר

הטניס הישראלי חידש את מעמדו בטניס העולמי - בזכותם של אנה סמשנובה (מקום 19 בעולם) והזוג אנדי רם ויוני ארליך (שעדיין לא הבטיחו סופית את השתתפותם במשחקים). לאנה יש סיכוי מצוין; האם יחזרו אנדי ויוני על הצגת ווימבלדון 2003?
  28/05/04


המשחקים האולימפיים אינם נחשבים אמנם לבמה היוקרתית ביותר בעולם בענף הטניס, אבל אין ספק שכל טניסאי צמרת בעולם רוצה לקשט את ארון הגביעים שלו במדליה אולימפית.

במשחקי לוס-אנג'לס 84, למרות הפופולריות הרבה של הענף בעולם, הטניס היה עדיין ענף ראווה בלבד. רק במשחקים הבאים, בסיאול 88, הוא הצטרף כענף רשמי למשחקים האולימפיים. ישראל יוצגה עד היום בשלושה משחקים ועל-ידי ארבעה טניסאים: עמוס מנסדורף, שחר פרקיס, אילנה ברגר וגלעד בלום. ועכשיו, אחרי הפסקה של 8 שנים, חוזרים הטניסאים הישראלים למעגל המשחקים האולימפיים. שלושה מועמדים לייצג את ישראל באתונה 2004: אנה סמשנובה-פסטלוצי, בכירת הטניסאיות הישראליות בכל הזמנים, המדורגת במקום ה- 19 בעולם שכבר הבטיחה את מקומה באתונה; ולראשונה במשחקי הזוגות - אנדי רם ויוני ארליך, המדורגים במקום ה- 8 בזוגות ושסיכוייהם מצוינים לזכות בכרטיס האולימפי. הקביעה הסופית לגבי כל הטניסאים שישתתפו באתונה תיעשה בעוד כחודש וחצי - ב- 14 ביוני.

אנה סמשנובה: "אפשר לזכות במדליה אולימפית"


אין ספק שניתן להכתיר את אנה סמשנובה-פסטלוצי בתואר בכירת הטניסאיות של ישראל בכל הזמנים. 64 נשים (וכנ"ל גברים) ישתתפו בטורניר הטניס ליחידים באתונה. דירוגה העולמי של אנה השנה והישגיה ברמה העולמית הגבוהה ביותר ממקמים אותה בצמרת הטניס העולמי ומקנים לה את כרטיס הכניסה למשחקי אתונה.

 

אנה עלתה לארץ מבלארוס בשנת 1990 בהיותה בת 14, החלה להתאמן במרכז הטניס ברמת-השרון ובמקביל למדה בבית-הספר האמריקאי בכפר-שמריהו. בסיימה את לימודיה התגייסה לצה"ל וסיימה את שירותה הצבאי לאחר שנתיים.

בשנת 1991, חודשים אחדים לאחר שהחלה להתאמן בישראל, זכתה באחד הטורנירים היוקרתיים בעולם הטניס לנוער - אליפות הנערות של הרולאן-גארוס בפאריז. בהדרגה עברה לסבב הבוגרות, וטיפסה אט אט בסולם הדירוג העולמי. בשנת 1994 רשמה את דירוג השיא כטניסאית מקצוענית - המקום ה- 48 בעולם.
 

במהלך שנות התשעים היא ירדה ועלתה בדירוג, עד שנת 2002 - שנת השיא בקריירה שלה, שבה עשתה קפיצה מטאורית ודורגה במקום ה- 16 בעולם. לפני כשלוש שנים, בהיותה בת 24, פגשה את מי שעתיד להיות בעלה ומאמנה - קלאודיו פסטלוצי (בן 37), שאחראי במידה רבה להתקדמותה ולהישגיה המעולים בשנים האחרונות.

 

לאחר שהחמיצה אך במעט את משחקי אטלנטה 96 וסידני 2000, היא תגיע סוף-סוף למשחקי אתונה. "אני לא חושבת שזה בלתי אפשרי להגיע לעשירייה הראשונה", אמרה בראיון לאחד העיתונים. "וגם לזכות במדליה אולימפית זה אפשרי".
 
 

צמד בכותרות


את טורניר ווימבלדון 2003 הם לא ישכחו לעולם. ב- 2 ביולי של אותה שנה הגיע הזוג אנדי רם ויוני ארליך לפסגת הישגיהם בטניס העולמי - חצי הגמר לזוגות בטורניר ווימבלדון. הם גברו אז על המדורגים מספר 2 בטורניר והפסידו רק לטובים ביותר - וודברידג' האוסטרלי וביורקמן השוודי. ובאותו שבוע ממש נעשתה היסטוריה נוספת: אנדי, יחד עם הרוסייה אנסטסיה רודיונובה, העפילו לגמר הזוגות המעורבים בווימבלדון ונעצרו רק אצל מרטינה נוורטילובה וליאנדר פאיס.
 

השנה הם המשיכו לבסס את עצמם בצמרת הגבוהה של הטניס העולמי. בינואר הפסידו רק בגמר בטורניר צ'נאי בהודו וכך גם חודש לאחר מכן בטורניר רוטרדם, אחד הטורנירים החשובים בעולם הטניס.  

 

אנדי, בן 27, יליד בואנוס-איירס ארגנטינה; ויוני בן, 24, יליד מונטווידאו אורוגוואי, משתפים פעולה בזוגות זה כארבע שנים. מיקומם הנוכחי - 10-8 בעולם, מציב אותם בעמדה מצוינת לאתונה. שניהם התחילו את קריירת הטניס שלהם כשחקני יחידים, אך די מהר הבינו שהשלם עשוי להיות טוב יותר מסכום חלקיו, וששיתוף הפעולה ביניהם עשוי להביאם לצמרת העולמית. "משחק זוגות בטניס איננו משחק של שני יחידים", אומר עודד יעקב, מאמן הנבחרת ומי שמלווה את השניים כבר שנים רבות. "הכישורים הטכניים המיוחדים של אנדי ושל יוני, משחק הרשת וחבטות ההגשה וההחזרה שלהם, יחד עם הכימיה המעולה ביניהם, אישיותם המיוחדת והיותם חברים טובים - כל אלה מאפשרים להם להפגין טניס ברמה העולמית הגבוהה ביותר".

סיכום


אנו גאים שלאחר הפסקה בת 8 שנים יהיה שוב ייצוג ישראלי מכובד במשחקים האולימפיים - באחד הענפים הפופולריים, הנצפים והיוקרתיים ביותר בעולם. אין ספק שאנה סמשנובה-פסטלוצי ותקוותנו - גם הצמד אנדי רם ויוני ארליך, מסוגלים להגיע רחוק במשחקי אתונה 2004.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נבחרת הדקר של ישראל סיימה במקום ה-8 באליפות העולם בסיוף בבודפשט, הונגריה

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 ללונה צ'מטאי סלפטר בריצת 5000 מ' בתוצאה 14:59:02 ד' בליגת היהלום בלונדון

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 לאנסטסיה גורבנקו (מכבי קריית ביאליק) ב-200 מ' מ.א בתוצאה 2:11:92 דקות באליפות העולם בדרום קוריאה

שיא ישראל חדש למירון חירותי (מכבי חיפה) ב-50 מ' פרפר בתוצאה 23.49 שניות באליפות העולם בדרום קוריאה

מדליית זהב לגולשת הרוח, לינוי גבע (הפועל נהריה), באליפות העולם לשיט עד גיל 20 בגדיניה, פולין

מדליות ארד לליאם שגב ולשי קקון (הפועל שדות ים) בסירת הלייזר באליפות העולם בשיט בגדיניה, פולין

מדליית ארד לטל שדה ולנועם חמרי (הפועל שדות ים) במפרשיות ה-420 באליפות העולם בשיט בגדיניה, פולין

נבחרת ישראל בשחייה אומנותית סיימה במקום ה-7 בתרגיל הקומבינציה ובמקום ה-12 בגמר התרגיל הקבוצתי באליפות העולם בדרום קוריאה

מדליית זהב לאורי ששון (100 ק"ג+) בגרנד פרי בודפשט, הונגריה

יצאו לדרך מפעלי הקיץ בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט: יותר מ-400 צעירים ובני נוער יוכשרו להדרכה בענפי ספורט שונים

2019 שנת המפנה של מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט: ייבנה בניין התעמלות רב תכליתי ורחב ידיים וייסלל מחלף חדש לכביש החוף