חפש רק בנושא זה


אמת בפרסום? תוספי התזונה שלכם

האם אתם יודעים מה באמת מכילים תוספי התזונה שלכם? בניגוד לתרופת מרשם, בתוספי תזונה לא ננקטת אותה הבטיחות ולא נדרשת הוכחת יעילות ומכאן פוטנציאל הסכנה. ומסתבר שלא כל החומרים שהתוספים מכילים מופיעים על גבי האריזה – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר, מכון וינגייט
  10/06/15

 

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

לפני כמה שבועות תואר בעיתונות הרפואית מקרה מוות של אישה בריאה בת 53 שלקתה בשבץ מוחי לאחר אימון שגרתי, שכמותו נהגה לבצע במשך שנים. הדבר היחיד שחרג מהתנהלותה השגרתית רבת השנים, הוא ש-30 דקות טרם האימון היא לקחה בפעם הראשונה 13 גרם של תוסף תזונה בשם Jacked Power. כ-45 דקות לאחר תחילת האימון העצים חשה האישה כבדות וסרבול בידה השמאלית. היא סיפרה לצוות הרפואי שזמן קצר לפני האימון היא השתמשה בתוסף התזונה על פי ההוראות שמופיעות על גבי האריזה. האישה הגיעה לבית החולים עם לחץ דם גבוה ובבדיקת CT הודגם שטף דם בגודל של 2 ס"מ באונה הימנית הקדמית של המוח. באנאליזה שבוצעה לתוסף התזונה נמצאו כמויות גדולות של חומר בשם BMPEA. בכל מנת הגשה מומלצת היו 290 מ"ג של החומר וזאת בנוסף ל-300 מ"ג של קפאין. המפתיע הוא שהחומר לא הופיע כלל בפירוט הרכיבים על גבי אריזת המוצר. לעומת זאת, שני מרכיבים אחרים שכן הופיעו על גבי האריזה beta-phenethylamine ו- N,N-dimethylphenethylamine) לא נמצאו באנאליזה.
הידיעה שפורסמה לראשונה בספרות הרפואית השבדית זכתה למעקב ולפרסום באנגלית בעיתון הרפואי Annals of Internal Medicine. מי שחקר את העניין הוא ד"ר Pieter A. Cohen מביה"ס לרפואה הארוורד שבקמברידג', אנגליה.

השפעת החומרים המוספים לתוספי התזונה מועצמת בעת פעילות גופנית
האנאליזה שבוצעה לתוסף התזונה העלתה שמדובר בחומר בשם β-methylphenethylamine, או בשמו המקוצר BMPEA – חומר סינטטי שהשפעותיו הבריאותיות על בני אדם אינן ידועות. מדובר בכימיקל ששייך למשפחת האמפטמינים (חומרים ממריצים) שמשפיע על העלאת לחץ הדם. מה שמטריד את רשויות הבריאות ואת רשויות האכיפה הוא שהחומר המסוכן (פוטנציאל סיכון למערכת הלב ולכלי הדם) מוסף באופן בלתי חוקי לתוספי תזונה. במקרים מסוימים נכתב על האריזה שהתוסף מכיל חומר טבעי שמופק מהשיח Acacia rigidula. מסתבר שזהו שם קוד בתעשייה לכך שהתוסף מכיל ממריץ סינטטי חזק. בחודש אפריל שלח ה-FDA מכתב אזהרה ל-5 חברות ובו הוא מורה להן להפסיק למכור BMPEA.
בניגוד לתרופת מרשם, בתוספי תזונה לא ננקטת אותה הבטיחות ולא נדרשת הוכחת יעילות ומכאן פוטנציאל הסכנה. החומר החדש שנמצא הוא עוד אחד משורת חומרים, בדומה לאפדרין ול-phenylpropanolamine, שמוספים לתוספי תזונה שנלקחים לפני אימון ושמכילים בנוסף גם קפאין – חומר שכשלעצמו משפיע על הלב ועל לחץ הדם. ה- BMPEAשייך למשפחת חומרים בשם סימפתומימטיים, כלומר חומרים שמחקים את פעילותה של מערכת העצבים הסימפטתית – זו שגורמת להפרשתם של ההורמונים נוראדרנלין ואדרנלין.
הימצאותם של חומרים אלה בתוספי תזונה שנמכרים למתאמני חדרי הכושר, מהווה פוטנציאל סיכון עצום למשתמשים.
"רבים מן החומרים האלה מועצמים במהלך הפעילות הגופנית שם ממילא מתרחשת עלייה בקצב הלב ובלחץ הדם", מסביר ד"ר Steven R. Levine, פרופסור לנוירולוגיה במרכז הרפואי ברוקלין שבארה"ב, שפרסם מאמרים רבים באשר לסיכון לקבלת שבץ לאחר שימוש בתרופות, החל בכאלה שנוגדות גודש באף ועד לשימוש בקוקאין ובאמפטמינים. אנשים רבים משתמשים בתוספים אלה על מנת לסייע בהפחתה מהירה יותר של משקל הגוף. חומרים אלה גורמים לכיווץ כלי הדם ולהיצרותם ובכך תורמים להעלאת לחץ הדם לערכים מסוכנים. תרופות שמשמשות להקלה של גודש באף משפיעות על כלי הדם המקומיים אולם עלולות גם להעלות את לחץ הדם ואת קצב הלב. במוח, תוצאת השבץ עלולה להיגרם כאשר רקמת המוח משוללת חמצן בשל התכווצות או חסימה של כלי דם או כתוצאה מהתפוצצותם של כלי דם חלשים.


אריזת התוסף Jacked Power. על גבי האריזה לא נכתב שמכיל את החומר המסוכן BMPEA

לכתבה בנושא סכנות השימוש בתוספי תזונה הקליקו כאן
לכתבה "סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה" הקליקו כאן
מה עושים כדי להקטין את פוטנציאל הסיכון שבשימוש בתוספי תזונה שעלולים לגרום למבדק סימום חיובי? הקליקו כאן

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".

צילום: מולי אפשטייןתגובות הוסף תגובה
1.לא מחייב שזה מזיקירון11/06/15
2.יש הרבה מאמרים אשר טוענים שתוספי תזונה יותר מזיקים מאשר מועילים גם ללא פעילות גופנית (לת)גדעון23/06/15
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-14.8.20, בשעה 10:00

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן