חפש רק בנושא זה


הכשרת מאמנים – הליבה של הצלחה וכישלון בספורט

עונת הכדורגל 2014/15 הביאה למספר שיא של פיטורי מאמנים בליגה, אולם הצלחה וכישלון של מאמן בודד או של קבוצת מאמנים יכולה להיבחן רק לאחר שנבדקת שאלת ההכשרה שלהם. ד"ר מרק ורטהיים חבר מערכת הספורט ההישגי הגרמני, יועץ מדעי ומאמן באקדמיית וינגייט למצוינות בספורט, חושש שעוד כמה שנים לא יהיו מאמנים ישראליים ברמה הגבוהה ביותר
  16/06/15

ד"ר מרק ורטהייםהתאחדות הכדורגל הגרמנית רואה בזכייה של אלופת העולם בכדורגל בברזיל הצלחה מערכתית, בין היתר בזכות ההכשרה של המאמנים בכל הרמות ובראש ובראשונה הכשרת המאמן בכדורגל כמקצוע בענף. "מערכת ההכשרה שלנו היא ברמות הגבוהות ביותר בעולם ומוערכת מאוד הן בגרמניה והן בעולם כולו ולכן רבים באים ללמוד ממנה ואנו ככוח ההכשרה מבוקשים כמרצים אורחים בעולם כולו", (רוטמיליר 2014).
יחד עם זאת, כל הצלחה מחייבת ניתוח מצב עכשווי בכל תחום כך גם במערכת ההכשרה, כאשר אחת המסקנות היא כי מעצמות כדורגל התפתחו או שקעו כאשר מערכת ההכשרה לא התאימה את עצמה לשינויים בעולם המדע מחד ומאידך לשינויים הפנימיים בכדורגל המודרני.
בעבודת דוקטורט בבית הספר הגבוה לספורט בקלן (מקום בו למדתי 12 שנה וסיימתי לימודי דוקטורט במדעי הספורט), שהתפרסמה לפני כשנה על ידי פיליפ קאס, עולה התזה כי הכשרת המאמן ומכאן "תמונת מקצוע" רלוונטית לעיסוק היא בעקיפין סיבה מרכזית בהצלחה או בכישלון של קבוצה".

נשאלת השאלה מהי "תמונת המקצוע" של המאמן העובד כיום ברמות הגבוהות ביותר ומה נדרש ממנו בכדי להצליח בתפקודו בסביבת עבודה מורכבת, תחרותית והישגית מאוד.
לא במקרה, בגרמניה המתקדמת לקורסים הבסיסיים קוראים קורסי מדריך/מאמן ואילו ההכשרה ברמה הגבוהה ביותר נקראת "מורה לכדורגל" Fussball –Lehrer וכאן מתחילה ההבנה של המאמן שגם ברמות הגבוהות יש למידה ומכאן נגזר תפקידו העיקרי!

מענה לשאלות בסיסיות שההכשרה חייבת לתת
ההכשרה חייבת לתת ידע ו"ארגז כלים" בהתאם לרמת הכשרה ובהתאם לגיל/מסגרת האימון והתחרות/משחק.
בגרמניה לא מתביישים ובודקים את עצמם מחדש לאחר כל אליפות עולם, כך קורה גם כעת אפילו שבשנים האחרונות כל הסגלים בכל הגילאים נמצאים בצמרת העולמית. ומה קורה בישראל בהכשרה?
אנסה לפרט את השאלות שיש לשאול שהן בבסיס ההכשרה וכאשר הן תקבלנה תשובות, ניתן אז לדבר על הצלחה וכישלון של המאמן הבודד או קבוצת מאמנים.

שאלות שיש להעמיד בנושא הכשרת מאמנים:
• מהן הדרישות/ציפיות ממאמן ברמת העבודה שהוא מועסק בה, ובמיוחד מהן הדרישות ממאמן בליגת העל הישראלית?
• מה הם הקריטריונים של הצלחה בעיסוק באימון בכל רמת הכשרה (מילדים ועד בוגרים) ומה הם הקריטריונים בליגת העל המקצוענית?
• מהן ההשלכות של ההתקדמות בעולם בתחום תורת האימון על מעגל התפקוד של המדריך והמאמן בליגה הרלוונטית, למשל בליגת העל הישראלית.
• האם המאמן הישראלי מוכן לאחר ההכשרה להתמודד עם המציאות בישראל ומה הידע שהוא צריך לקבל ברמות הגבוהות ביותר?

מודל ההכשרה הגרמני
בגרמניה נבדקים כל חומרי הלמידה שעומדים לרשות הכשרת המאמנים בפרמטרים של חדשנותם, האם החומר רלוונטי לרמת ההכשרה, האם קיימת הבהרה ברורה של הקריטריונים של הכשרה פירמידלית על ידי קריטריונים, כמו מטרות, תכנים, תחומי למידה ונושאי למידה (מחקר של ורטהיים 1992 בבית הספר הגבוה לספרו בקלן).
בנוסף נערכו שאלונים תקפים שנשלחו לכוח ההכשרה על פי תחומי ההכשרה, רקע מעשי, שאלונים למנהלי הקבוצות ולמאמנים שסיימו את ההכשרות השונות ובעיקר למסיימי תעודת "המורה לכדורגל", שמטרתה להכשיר מאמנים לליגות המקצועניות בגרמניה. שאלונים שבעזרתם התקבלו תשובות לייעול ההכשרה מחד ומאידך לענות על הצורך בהשתלמויות רלוונטיות (לא פחות חשוב בתקופה שבה הידע זורם במהירות רבה ודורש עיבוד למתודיקה מסודרת).

האם בישראל לא צריך לבדוק את נושא ההכשרה בעזרת קריטריונים בדוקים ומוכחים? אולי אז נוכל לברך על המשוואה: "הכשרה היא פרמטר מרכזי בהצלחה וכישלון של מאמן", אולי אז הפיטורים יהיו יותר לגיטימיים או לפחות מספרם יקטן?
משנת 2005 הכשרת "המורה לכדורגל" בגרמניה עברה למוסד שלה והוא נקרא על שם המאמן האגדי הנס וויסווילר משנת 2010 עברה מקלן לבאד הנף, אך היא קשורה בקשר מקצועי לבית הספר הגבוה לספורט בקלן הן ברמת המרצים והן ברמת הידע החדשני במדעי האימון.

מסקנות:
המאמן המודרני חייב לקבל ידע, להבין ולתפקד מול ועם אנשים מארבעה תחומים מרכזיים:
• מערכת ניהולית
• הצוות שלו – הספורטיבי והרפואי
• הספורטאים
• התקשורת

את התחומים ניתן לפרט ל-38 נושאי עבודה (עמ' 79) שיש להם עקרונות מובנים:
בתחום 1: ישיבות מול הניהול העתידי/שוטף
בתחום 2: ביומיום תכנון, ביצוע אימונים ובקרת אימונים, שיחות עם הרופא והפיזיותרפיסט ועוד.
בתחום 3: שיחות ופתרון בעיות שונות, אישיות ובין אישיות באימון ומחוצה לו
בתחום 4: מענה שוויוני למספר הולך וגדל של אמצעי תקשורת

המאמן עובד בשמונה מעגלי עבודה עם אוכלוסיות שונות (מול השחקנים, מול ניהול, מול תקשורת, מול "סוכנים", הורים ועוד..) כאשר ברמות הגבוהות מדובר באנשים שונים עם אופי שונה ועליו  לקשר בין כל המעגלים, לתאם ביניהם ולקבל החלטות שיכולות להשפיע על תפקוד השחקן הבודד והשחקנים בכלל.
קוק בספרו אימון כדורגל – הדרך המקצוענית 2006, טוען כי מאמן מודרני לא יכול לתפקד בלי תכנון אופטימלי בכל התחומים ובכל מעגלי העבודה רק כך הוא "יכול להיות תכליתי, מקצועני ולשמור על מערכת בריאה".

סיכום
הידע שנצבר בנושאי ההכשרה המודרנית בכדורגל, הקשר בין ההכשרה ותפקוד המאמן המודרני ברמות הגבוהות אך גם באימון הילדים – מחייב להעמיד את ההכשרה כגורם מרכזי בהצלחה של מאמן בעבודתו בשטח לאורך זמן. אנו רואים כי ההכשרה היא גורם שמשנה את הענף, את התקדמותו ההדרגתית, במיוחד כאשר המורכבות של התפקיד הולכת וגדלה.
כמי שעוסק וכתב רבות בנושא הכשרת המאמנים, לדעתי עלינו לבדוק את עצמנו כל פעם מחדש האם המאמן הוא תוצר של הכשרה מספיק תכליתית, מספיק מודרנית, מספיק מאורגנת. לעיתים יוצא מאמן אחרי הכשרה עם ידע, אולי ידע רב, אבל מבולבל, ולא מבין למה הוא צריך לעבור משלב הכשרה אחד לשני ולמה צריך לעשות מאמן בישראל שנקרא "פרו".
לדעתי מודל ההכשרה שטוב לגרמניה טוב גם לישראל, נדרש חריש עומק בנושא ההכשרה ולא פתרונות מסוג של להביא מרצה אורח זה או אחר.

מרק ורטהיים – ד"ר במדעי הספורט, מרצה בתורת האימון, חבר מערכת הספורט ההישגי בגרמניה. היועץ המדעי של אקדמיית וינגייט למצוינות בספורט בענף הכדורגל בנות ואחראי על בנייה גופנית-קואורדינטיבית למקורות על השיטה הקליקו כאן

 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-17 ביולי, בשעה 9:30

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, ביום רביעי, ה-7.7.20 ועד להודעה חדשה, הופסקה פעילותו של מועדון הספורט, לרבות פעילות חדר הכושר, הבריכות, החוגים ומגרשי הטניס

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן