חפש רק בנושא זה


מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה

מידע חסוי שדלף ממשרדי ההתאחדות הבינלאומית לאתלטיקה במונקו, חושף חשדות לכאורה כנגד שליש מזוכי המדליות האולימפיות והעולמיות במקצועות הסבולת באתלטיקה – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר, מכון וינגייט
  09/08/15
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף
מאמרים נוספים בתחום
מריה הקדושה
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולגיה וספורט"

3 שבועות טרם פתיחתה של אליפות העולם באתלטיקה בבייג'ין והנה אנו מתבשרים על שערוריית סימום חדשה שעומדת לטלטל את הענף. שני גופי תקשורת, The Sunday Times ורשת הטלוויזיה הגרמנית ARD/WDR, קיבלו גישה למאגר נתונים שמכיל יותר מ-12,000 דגימות דם של יותר מ-5,000 אתלטים מרחבי העולם. מאגר הנתונים הענק מכיל דגימות דם שנאספו בין השנים 2001 ל-2012. לדברי המקור, יותר מ-800 דגימות דם של אתלטים מוגדרות כנגועות בחומרי סימום או כאלה שחורגות מן הטווחים הנורמליים. מדובר ב-1 מכל 7 דגימות דם שמאוחסנות בבנק הנתונים של התאחדות האתלטיקה הבינלאומית. משמעות הדבר היא שהאתלטים נטלו חומרי סימום ו/או ביצעו עירויי דם במטרה לשפר את יכולתם התחרותית. בין הדגימות החשודות נמצאים גם 7 אתלטים בריטיים, חלקם נמצאים בצמרת העולמית. הממצא המשמעותי מכול שהתגלה – שליש מן הדגימות של זוכי המדליות במקצועות הסבולת (ריצות בינוניות וארוכות, מקצועות ההליכה) במשחקים האולימפיים ובאליפויות העולם, חשודות כדגימות חיוביות, בכללן 55 דגימות שבעליהן זכו במדליית זהב! מיותר לציין שאף לא אחד מן האתלטים האלה נענש ושום מדליה לא נשללה. חשוב להדגיש שמדובר בהדלפה ובפרסום עיתונאי ועדיין יש צורך להוכיח האם יש אמת בדבר. התאחדות האתלטיקה הבינלאומית מכחישה מצידה את ההאשמות וטוענת שמדובר בספקולציות לא מבוססות. אתלטי העל, יוסיין בולט ומו פארה, אינם בין החשודים

כל כך הרבה אתלטים מסוממים חמקו מעונש
על פי הממצאים החדשים לכאורה שנחשפו, נראה שענף האתלטיקה וענף האופניים מתחרים ביניהם על התואר המפוקפק – 'הענף המסומם בעולם'. לדברי מומחים עולמיים שנחשפו לממצאים המפלצתיים, מדובר בבגידה מבישה בספורטאים הנקיים.
לדברי הסאנדיי טיימס, 10 זוכים בתחרויות האתלטיקה במשחקים האולימפיים בלונדון היו כאלה שדגימות הדם שלהם סומנו כחשודות. לעומת זאת, האלוף האולימפי הבריטי מו פארה, ששמו נקשר באחרונה בפרשיית סימום לכאורה של מאמנו אלברטו סאלזאר, אינו מופיע ברשימת החשודים.
האתלטית הבריטית ג'סיקה אניס-היל, האלופה האולימפית בקרב-7, ששמה אינו בין החשודים, היא בין אלה שמרגישים שנשדדו על ידי אתלטים מסוממים. לדבריה, מדליית הזהב באליפות העולם ב-2011 נגזלה ממנה על ידי אתלטית רוסייה שדגימת הדם שלה הראתה ערכים חריגים.
אתלטים רבים מסתכנים במוות או בנכות כתוצאה מפעולה פזיזה של עירויי דם או משימוש בחומרים שמגבירים את קצב הייצור של תאי הדם האדומים. שימוש בהורמון כזה, לדוגמה אריתרופוייטין (EPO), גורם לדם להיות כה צמיג שלעתים הספורטאי נדרש לטיפול בבית חולים על חשבון אימון או תחרות. מתוך סך הדגימות 21 היו כאלה שערכיהן היוו סכנה של ממש לאתלטים. אתלטים אלה היו בסיכון מתמיד ללקות בהתקף לב או בשבץ מוחי ונזקקו לטיפול חירום בבית חולים במטרה לדלל את דמם הצמיג.
המידע הסודי היה מאוחסן תחת קוד אבטחה במשרדי הנהלת ההתאחדות הבינלאומית לאתלטיקה במונקו, אולם נחשף לאחרונה על ידי אדם שהיה מוטרד מאוד מתוכנם של המסמכים.

שני מומחים מפורסמים שעסקו בעבר בתחום הסימום בספורט ועברו על הנתונים עבור The Sunday Times, אמרו שהנתונים מספקים ראיות משמעותיות לכך שהתאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF) לא נקטה בפעולות מספקות כנגד הספורטאים בעלי הדגימות המאוד חשודות. המדענים מיפו את הדגימות בהתאם לכאלה שמצביעות על פעולת סימום וחייבו הרשעה לכאלה שעוררו חשד ודרשו בדיקה נוספת.
לדברי Robin Parisotto, מדען בעל שם עולמי בתחום מבדקי הסימום, הוא מעולם לא ראה כמות כזו של ממצאים מחשידים. "כל כך הרבה אתלטים מסוממים שחמקו מעונש, ומה שיותר חמור הוא כיצד ההתאחדות הבינלאומית יושבת מנגד ולא עושה דבר!".
 
מומחה נוסף, הפיזיולוג Michael Ashenden שסיפק עובדות כנגד הרוכב לאנס אמסטרונג, היה מזועזע לא פחות: "ה-IAAF מקבל מדי שנה סכומי עתק ממפרסמים ומגופי השידור. מוטב היה לו היה משקיע יותר כסף באיתור הרמאים ובחשיפת הדברים שמתרחשים מתחת לפני השטח. זו בגידה קשה בכל האתלטים הנקיים, שמעוניינים להתחרות בסביבה הוגנת ונקייה".

המדינות העיקריות שהספורטאים שלהן נמצאו חשודים
מתוך הקבצים עולה שרוסיה היא מרכז סימום דם עולמי, כך לפחות על פי דעתם של מחברי המסמך. 80% מזוכי המדליות ממדינה זו היו בעלי דגימות חשודות בשלב כלשהוא בקריירה שלהם. רוסיה מובילה במספר מקרי הסימום החיוביים בעולם. נכון להיום יש 50 אתלטים שמרצים תקופות השעיה לאחר שנכשלו במבדקי סימום. ב-6 השנים האחרונות נפסלו 25 הלכים רוסיים על שימוש בחומרים אסורים.
מדינה נוספת שמוזכרת בדו"ח, היא קניה שידועה כמדינה שמצמיחה כישרונות ריצה אדירים. בשנים האחרונות מתקבל הרושם שקניה מהווה חממת סימום לאתלטים, פועל יוצא של סוכנים ומאמנים זרים "שדוחפים" את האתלטים לשימוש בחומרים משפרי הישג ושל היעדר פיקוח ואכיפה. על פי המקור 18 מדליות שהקנייתים זכו בהן במשחקים אולימפיים ובאליפויות עולם בשנים האחרונות, הושגו על ידי אתלטים חשודים. בחודש ינואר האחרון נתפסה רצת המרתון המפורסמת, ריטה ג'פטו, על שימוש ב-EPO. ג'פטו היא מקרה הסימום ה-45 של אתלטים קנייתיים.
עיקר הממצאים לכאורה, מתייחס לעירויי דם ולפעולות של מיקרו-סימום – שימוש במינונים קטנים של EPO במטרה להקשות על זיהויו של החומר בבדיקה.
תגובת התאחדות האתלטיקה הבינלאומית לפרשה החדשה הסתכמה בהצהרה: "אנו מכינים עתה תגובה מפורטת לשני גופי התקשורת ושומרים על הזכות לנקוט בכל פעולת בדיקה מתאימה כדי להגן על זכויות הארגון ועל זכויות האתלטים". לדברי ההתאחדות עוד בטרם החל השימוש בדרכון הביולוגי ב-2009, שמאפשר ניטור של מדדי דם לאורך זמן, הבודקים עקבו אחרי כל תוצאה חשודה ומיד דאגו לבצע בדיקת שתן לאיתור EPO. לאחר מכן הם סימנו את האתלטים החשודים וביצעו להם מבדקים ממוקדים בתחרות ומחוץ לתחרות.
יכולות להיות סיבות שונות לדגימות דם חריגות, לאו דווקא שימוש בחומרים משפרי הישג. מחלה, אימוני גובה והיריון, כולם עשויים להשפיע על הערכים.

מקרי? הטיימינג של פיצוץ הפרשה
עיתוי החשיפה סמוך כל כך לתחילתה של אליפות העולם באתלטיקה בבייג'ין (22 באוגוסט) מציב תהיות קשות. כיצד נוכל להאמין למה שאנו רואים על גבי המסך?
בעוד כשבועיים תיערכנה הבחירות ליו"ר חדש לארגון. הנשיא הנוכחי, לאמין דיאק, פורש ואת מקומו יתפוס אחד משני אתלטי העבר – סבסטיאן קו וסרגיי בובקה. אולי לחשיפת הנתונים הסודיים יש קשר להצעה שהעלה לאחרונה הלורד קו והיא להוציא את מבדקי הסימום מן ההתאחדות העולמית ולהעביר אותם לסוכנות חיצונית שאינה קשורה לארגון. קשה לדעת.
כרגע אנו מצויים בשלב השמועות משום שאף לא ממצא אנליטי אחד נחשף ורב הנסתר על הגלוי. אם המספרים יקבלו גם פנים ושמות, זו תהיה דרמה. יתכן שבסופו של דבר ההר יוליד עכבר והבלון הזה יתפוצץ בקול ענות חלושה. דבר אחד בטוח, לקהל אוהדי הספורט נמאס כבר לשמוע מסיפורי הסימום. הזירה המתוחכמת הזו מתנהלת בספרות אחרות לחלוטין. רבים רוצים לראות מי רץ הכי מהר ומי קופץ הכי גבוה או הכי רחוק. המלחמה הזו היא על תדמיתם של גופי הספורט העולמיים ובעבור מי שבחר שלא לשחק במשחק המלוכלך הזה. את הצופה הממוצע היא פשוט לא מעניינת. 
 
מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".
 תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות