חפש רק בנושא זה


אורח חיים בריא – מסיסמה למימוש

רוצה לרזות, להיכנס לכושר, להוריד סטרס, להפסיק לעשן – להיות בריא? מסתבר שהבנה וידע הם גורמים מאוד שוליים בדרך להצלחה. מהו המרכיב במשוואה שיכול לעשות את ההבדל ולתווך בין כל היעדים – מאת ד"ר איריס אורבך פסיכולוגית ספורט, רכזת קורס מאמנים לקידום בריאות בבית הספר למאמנים, מכון וינגייט
  16/09/15

ד"ר איריס אורבךאורח חיים בריא – קוראים עליו במגזינים, נחשפים להמלצות בנוגע לפיתוח כושר גופני, לומדים על תכניות חדשניות לתזונה, להעצמה אישית, להורדת מתחים וכדומה, אבל מה למעשה הכוונה במושג הזה? מה זה התחום של קידום בריאות?

מרבית האנשים יגדירו את האדם אשר מתאמן באופן קבוע, מודע לתזונה בריאה, שותה במידה, אינו מעשן, וישן מספיק שעות כאחד השומר על אורח חיים בריא. ואמנם, אין ספק שבריאות פיזית הינה אספקט מרכזי ביותר בבריאות, אך למעשה אורח חיים בריא הנו מושג רחב הכולל בתוכו גם בריאות מנטאלית, תעסוקתית, חברתית, רוחנית ואינטלקטואלית אשר ניתנות למימוש ולמיצוי על ידי שינוי התנהגותי.
מושגי יסוד באורח חיים בריא:
• בריאות מנטאלית – כוללת בתוכה את התחומים של התמודדות עם לחצים, העלאת מוטיבציה, הגדרת מטרות וניהול זמן, העלאת ביטחון עצמי, התמדה, ותקשורת.
• בריאות תעסוקתית – עוסקת בשמירה על בריאות במקום העבודה בנושאים, כגון יציבה ופיתוח תסמונת של לחץ ושחיקה.
• בריאות חברתית – כוללת את הקשרים החברתיים של האדם
• בריאות אינטלקטואלית – שמה דגש על פיתוח קוגניטיבי מחשבתי.
• בריאות רוחנית – שמה דגש על השקפות חיים, קשר לדת אם בכלל, וכדומה.

כדי להצליח בשינוי התנהגותי לא די בידע ובכוונות טובות
תחום השינוי ההתנהגותי מתרכז בהבנת הדרכים בהן אנחנו רוכשים הרגלים חדשים ומשנים את התנהגותנו. כולנו מודעים פחות או יותר ליתרונות של פעילות גופנית, איזו פעילות גופנית נכונה לנו וכמה עלינו להתאמן על מנת להפיק את המיטב מהתכנית. כאשר אנחנו לא בטוחים מה עלינו לעשות, המידע נגיש דרך מאמנים אישיים, מאמרים, יועצים וכדומה. המצב דומה גם בתחום התזונה – אנשים מנסים דיאטות שונות, עולים ויורדים במשקל ומשקיעים שעות ומשאבים רבים על מנת להגיע למשקל האידיאלי. למרות כל זאת, מחקרים מראים שעל מנת להתמיד בתכניות של שיפור כושר גופני ותזונה בריאה, מידע הנו גורם יחסית שולי ולא משמעותי בטווח הארוך. אנשים יודעים מה הם צריכים לעשות על מנת לשפר את הכושר והתזונה, אך אינם עושים זאת – מדוע? על מנת שתכנית לאורח חיים בריא תצליח ישנה חשיבות עליונה להוספת גורם נוסף למשוואה של כושר גופני ותזונה. בריאות מנטלית ושינוי התנהגותי הנם שני תחומים אשר שילובם כחלק אינטגרלי בתכניות לשינוי אורח חיים בריא הנו הכרחי. לדוגמה, אדם אשר מתחיל להתאמן בחדר כושר יוכל להצליח להתמיד בתכנית רק במידה והוא הציב לעצמו מטרות על פי עקרונות מסוימים, הוא בעל ביטחון עצמי גבוה ביכולתו להצליח בהשגת המטרות, הוא רכש מיומנויות אשר תעזורנה לו להתמודד עם לחצים וחסמים בצורה יעילה וכדומה. בנוסף, אדם אשר רוצה לרדת במשקל, לא יצליח ברוב המקרים להתמיד בתכנית לאורך זמן אם הוא לא יהיה מודע לחסמים המונעים בעדו רכישת ושימור הרגלים חדשים. על מנת להפוך את הרגלי הכושר הגופני והתזונה הבריאה לחלק מהרגלים אשר ילוו את האדם לאורך החיים, מידע אינו מספיק.


ד"ר איריס אורבך

מאמן לקידום בריאות – פתרון אחד שמתווך בין מגוון מטרות ויעדים
מכל מה שנאמר עד כה, ניתן להסיק שאדם אשר רוצה לשנות את אורח החיים ולרכוש הרגלים חדשים, עליו ללכת למאמן כושר, לתזונאי ולפסיכולוג. זוהי למעשה תכנית פעולה לא ריאלית ומעט מאוד אנשים יוכלו וירצו להשקיע את זמנם וכספם באנשי מקצוע אלו. פתרון אחר מגיע מכיוון תחום חדש שצובר לו מוניטין, מאמן לקידום בריאות, הנלמד בבית-הספר למאמנים ולמדריכים במכון וינגייט. מאמן לקידום בריאות הוא למעשה מומחה בעל ידע בכל התחומים הרלוונטיים לאורח חיים בריא. ישנה חשיבות גדולה ליכולת של אדם מקצועי אחד לעשות אינטגרציה ושילוב בין כל התחומים המרכיבים אורח חיים בריא. כאשר אתה הולך למדריך כושר גופני, אתה למעשה מקבל המלצות על התכנית המתאימה לך לשיפור אלמנטים פיזיולוגיים כדוגמת כושר אירובי, חוזק וגמישות. אם זו המטרה שלך, פעלת בדרך הנכונה. אך אם המטרה שלך להפוך את הפעילות הגופנית לחלק מאורח החיים שלך או מלבד הכושר הגופני אתה גם מעוניין בהורדה במשקל ובהתמודדות נכונה יותר עם לחצים בחיי היומיום, יש לפנות לאיש מקצוע אשר יכול לעשות אינטגרציה בין כל התחומים. איש מקצוע זה יוכל להבין כיצד ניתן לבנות תכנית אשר תכלול את כל האלמנטים של אורח חיים בריא, ומעל לכול להבין ולהיות מודע לחסמים אשר עומדים בפני האדם, מהם הצרכים שלו, ומהן הדרכים להעלאה ולשמירה על מוטיבציה לאורך זמן. מילות המפתח החשובות באורח חיים בריא, הנן שילוב והתמדה – יש לשלב בין כל התחומים הקשורים לאורח חיים בריא על מנת שהאדם יתמיד במימוש ההרגלים החדשים. רק כאשר אנחנו מתמידים לאורך זמן בשמירה על אורח חיים בריא אנחנו יכולים להעיד על עצמנו שרכשנו הרגלים חדשים. קידום בריאות הנו תחום אשר מעבר להעברת מידע, מתמקד ביכולת לשלב וליישם את הידע.
המאמנים לקידום בריאות אשר עוברים את הכשרתם בבית הספר למאמנים, עוברים בעצמם תהליך אישי עוצמתי המוביל לשינוי התנהגותי אישי ומקצועי. להלן מספר דוגמאות מבוגרי המסלול לקידום בריאות:


צחי רומי ודבורה מילוא, בוגרי קורס מאמן לקידום בריאות במכון וינגייט

דבורה מילוא: "בעברי עסקתי בניהול ובפיתוח הדרכה ופרויקטים לעסקים קטנים ובינוניים. הספורט היה תמיד חלק מחיי כתחביב. לאחר תקופה, החלטתי שהגיע הזמן לשינוי בתחום העיסוק ובעקבות המלצת חברה נרשמתי לקורס מאמן לקידום בריאות במכון וינגייט. החלטתי להפוך את הפעילות הגופנית ואורח החיים הבריא מתחביב למקצוע".
צחי רומי: "בגיל 41 הגעתי למכון וינגייט למבדק הזהב על מנת לשנות את אורח חיי ולשלב פעילות גופנית כחלק משגרת החיים. לאחר כשנתיים שבהן עברתי שינוי והתמדתי בו, החלטתי להמשיך וללמוד את תחום קידום הבריאות על מנת שאוכל לשמש השראה ולהשפיע גם על חייהם של אנשים אחרים".
במהלך תקופת הלימודים צברנו ידע חשוב ומגוון בתחומי האימון הגופני, התזונה והבריאות בקרב אוכלוסיות שונות. משך אותנו ביותר הדגש המיוחד על תחום האימון המנטאלי.
בתקופה זו אף הפכנו לזוג ואנו עומדים להינשא. עם השינוי האישי והתעסוקתי בחרנו בתחום קידום הבריאות מתוך ראיית שליחות בעזרה לאנשים לשפר את בריאותם ואיכות חייהם.
הניסיון המעשי ולימוד התחום המנטלי הוכיחו לנו כי "הכול מתחיל בראש" ולכן שימוש בכלים מנטליים יאפשר למתאמנים להצליח לאורך זמן בשינוי אורחות חיים על מנת לסגל אורח חיים בריא הכולל לרוב ירידה במשקל, הפסקת עישון ופעילות גופנית.
במסגרת הלימודים נחשפנו לשיטות מגוונות להשגת שינוי התנהגותי ואורחות חיים, המתאים באופן אישי למתאמן, תוך שימוש בידע האישי והניסיון שצבר המתאמן בחייו.
תהליך ההתמחות במהלך המסלול כלל טיפול מעשי במתאמנים ויישום הידע שנצבר. העבודה המעשית אפשרה לנו להביא לידי ביטוי, הלכה למעשה, את תהליך השינוי אותו המתאמנים עוברים וכיצד תהליך זה משפיע באופן חיובי על תחומים נוספים בחייהם.
הסיפוק הגדול ביותר עבורנו היה לראות את השינוי ולשמוע את התודה ממתאמנים שמתמודדים שנים ארוכות עם עודף משקל והתועלת שהפיקו מהתהליך.
בחרנו להקים עסק בשם "רומי-מילוא" המשתמש ביידע האימון המנטלי כדי לסייע לאנשים שניסו בעבר שיטות שונות כגון דיאטות ואימונים אך כיון שלא עברו שינוי מחשבתי חזרו למשקלם הקודם ולא הצליחו להתמיד בשינוי. אנו מאמינים כי תחום פעילות זה הנו חדשני ומיוחד ויכול לסייע לאנשים רבים בתהליכי שינוי מוצלחים ולשמרם לעתיד.


עו"ד טל דובינסקי,
בוגרת קורס מאמן לקידום בריאות במכון וינגייט
"תפקידי כמאמנת לקידום בריאות הוא לתת לאדם במה. במה לחשוב מה טוב לו, הבמה להעז ולעשות שינוי, הבמה לנסות ולהצליח, הבמה לכבד את הגוף, הבמה להיות ה"אני" הבריא יותר.
אני הגעתי לתחום קידום הבריאות עקב רצון לקדם את הבריאות שלי, להבין איך הגוף שלי פועל, איזה דברים כדאי להכניס לגוף ואיזה רצוי להרחיק ולמה חשוב לנוע. במהלך המסע שלי הרגשתי שזה המקום שבו אני יכולה לתת מעצמי לאחרים, לשנות, לגרום לאנשים להאמין, לגרום לאנשים לפעול. אני מאמינה בתזונה בריאה ובפעילות גופנית כחלק מאורח חיים בריא. היעד אליו אני מכוונת הוא שינוי מחשבתי ותמיכה בתהליך השינוי".

מי הוא למעשה מאמן לקידום בריאות?
"אנשים רבים מתקשים ליישם המלצות שקיבלו מהרופא/ה ולשנות את אורח חייהם. אנחנו רוצים לשנות, אבל לא יודעים איך בפועל להכניס את זה לחיים שלנו. בין הרפואה למציאות היומיומית צומח כיום מקצוע חדש – מאמן לקידום בריאות שמטרתו לכוון ולהדריך כיצד לקחת את ההמלצות ולשלב אותם באורח החיים".

מסלול הלימודים – מאמן לקידום בריאות
"קורס מאמנים לקידום בריאות נותן כלים רבים שמסייעים להכוונת אנשים במציאת הדרך המתאימה, הטובה והישימה עבורם. הכלים כוללים אימון מנטאלי, בניית ביטחון עצמי, בניית הרגלים, בניית מוטיבציה לשינוי, העצמה, הצבת מטרות, מטרות ביניים ובניית תכנית פעולה.
כלי נוסף הוא צורת חשיבה הכולל מודעות, איתור מחשבות שליליות, החלפתן במחשבות חיוביות, וכמובן, האמונה – כלים רבים של המאמנים נועדו להחזיר/ליצור את האמונה של האדם בעצמו.
אם רוצים לדעת מה לאכול ואיזה כושר לעשות – יש את האינטרנט, שפע של מידע. אבל מה לקחת מהמידע העצום? איך לשנות את החשיבה? כאן נכנס תפקיד המאמנים לקידום הבריאות.

התפקיד שלי זה לכוון, להדריך, להעצים ולעזור לאדם להגיע ליעד שלו – ירידה במשקל, כושר, חיטוב, חיזוק, שיפור הביטחון העצמי והאמונה של כל אחד בעצמו ובקיצור להיות בריא יותר – וכמובן כל אחד/ת בדרך שלו/ה שמותאמת לו אישית, שכן אנחנו שונים. בעקבות הסמכתי כמאמנת לקידום בריאות פתחתי עסק שנקרא TD בריאות בסטייל. במסגרת העסק אני מעבירה סדנאות בקידום בריאות, אימונים אישיים, אימוני קבוצות בוטיק, אישי וקבוצתי".

למידע על קורס להכשרת מאמנים לקידום בריאות הקליקו כאן

ד"ר איריס אורבך – מומחית בפסיכולוגיה של הספורט. שותפה בפרויקטים לקידום ספורט, מנהלת המסלול "מאמן לקידום בריאות" בבית-הספר למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן ועוסקת בספורט באופן קבוע כאורח חיים – ריצה, אופניים, שחייה, חדר כושר. נותנת ייעוצים מנטאליים לספורטאים ולקהל לקוחות פרטי העוסק בספורט בכל הרמות ובכל הגילאים.
 תגובות הוסף תגובה
1.אז מה עושים?אל השחר חגית13/06/16
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת