חפש רק בנושא זה


פופאי צדק! תרד עושה אותך חזק יותר

אנשים חזקים יותר חיים יותר! מחקר חדש מצא שניטראטים, המצויים במיץ סלק, בתרד ובעלים ירוקים נוספים, הם בעלי השפעה חיובית על מדד הכוח של אנשים שסובלים מאי ספיקת לב. שיעור השיפור היה דומה לזה שנצפה בחולים שביצעו 3-2 חודשים של אימוני התנגדות – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג במרכז לרפואת ספורט ולמחקר, מכון וינגייט
  21/09/15

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

ראיות מדעיות מצביעות על כך שפופאי צדק: תרד אכן עושה אותך חזק יותר. אולם, בניגוד לסברה שהברזל שנמצא בעלים הירוקים הוא זה שאחראי לעניין, עכשיו מסתבר שמי שיוצר את האפקט הוא רכיב הניטראט המצוי בו (חנקה – מלח של חומצה חנקתית).
בשנים האחרונות בוצעו מספר מחקרים שהראו ששתיית מיץ סלק העשיר בריכוזים גבוהים של ניטראט (תחמוצת החנקן – NO) תרמה לשיפור הביצועים הגופניים
בספורטאי עלית. על סמך מידע זה הוחלט לבדוק האם תיסוף בניטראט עשוי להשפיע גם על אנשים שסובלים מאי ספיקת לב.

קבוצת חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת וושינגטון שבסנט לואיס, מצאה ששתיית מיץ סלק מרוכז העלתה את כוח השרירים בחולים עם אי ספיקת לב. לדברי החוקרים, סדר הגודל של השיפור היה דומה לזה שנצפה בחולי אי ספיקת לב שביצעו 3-2 חודשים של אימוני התנגדות.
"אמנם מדובר במחקר קטן, אולם ראינו שינויים משמעותיים בכוח השריר שעתיים לאחר שתיית מיץ הסלק", הסבירה החוקרת הראשית ד"ר Linda R. Peterson. "מרבית פעולות היומיום דורשות מעורבות של כוח, כגון קימה מכיסא, הרמה ונשיאה של מצרכים ועלייה במדרגות, ויש להם השפעה משמעותית על איכות החיים. אנחנו רוצים לגרום לאנשים להיות חזקים יותר משום שמדד הכוח הוא מנבא חזק ביותר באשר לרמת התפקוד של האנשים, בין אם הם סובלים מאי ספיקת לב, סרטן או ממחלות אחרות. באופן כללי, אנשים חזקים יותר חיים משך זמן רב יותר".
בהתבסס על מחקר שבוצע על ספורטאי עלית, בעיקר על רוכבי אופניים ששותים מיץ סלק במטרה להעצים את ביצועיהם הגופניים, הציע אחד החוקרים, Andrew R. Coggan, לבצע מחקר דומה על אנשים שסובלים מאי ספיקת לב.

ממצאי המחקר בקרב אנשים שסובלים מאי ספיקת לב
בגיליון חודש ספטמבר של המגזין Circulation: Heart Failure הופיעו תוצאות המחקר שבוצע על 9 אנשים שסובלים מאי ספיקת לב. שעתיים לאחר הטיפול הפגינו הנבדקים עלייה של 13% בכוח השרירים הפושטים של הברך – שרירי ארבעת הראשים. החוקרים ציינו שהשיפור הגדול ביותר הושג במהירויות זוויתיות גבוהות בהשוואה למהירות זוויתית נמוכה. השיפור המשמעותי ביכולת הכיווץ של השריר הודגמה בפעילויות שדרשו כוח, אולם לא נצפה כל שיפור במדדי הסבולת של השריר – כלומר בפעולות ארוכות יותר שמערבות מדדי עייפות.
הנבדקים במחקר שימשו גם כקבוצת הביקורת של עצמם. פעם אחת הם קיבלו מיץ סלק עשיר בניטראטים ובפעם אחרת הם קיבלו מיץ זהה, אך ללא הניטראטים שהוצאו מתוכו (פלסבו). החוקרים ביצעו את הבדיקה השנייה שבוע-שבועיים לאחר הראשונה וזאת במטרה לשלול כל אפקט שהוא בין הבדיקה הראשונה לשנייה. הן החוקרים והן הנבדקים לא ידעו מהו הסדר בו הם מקבלים את מיץ הסלק ומתי את מיץ הפלסבו.
החוקרים ציינו שהנבדקים לא חוו תופעות לוואי כתוצאה משתיית מיץ הסלק, בכללן עלייה כלשהיא בקצב הלב או ירידה בערכי לחץ הדם, מדדים חשובים מאוד כאשר מדובר בחולים בעלי אי ספיקת לב.
לאי ספיקת לב יכולים להיות גורמים רבים החל מבעיה במסתמים וכלה בזיהום נגיפי, אולם המשותף לכולם הוא ירידה הדרגתית בכושרו הפיזיולוגי של הלב ועמה היכולת להזרים דם אל הגוף.
"בחולים אלה הלב אינו מסוגל להזרים דם כשורה, אבל שם רק מתחילות הבעיות", הסביר ד"ר Peterson, קרדיולוג ומנהל המרכז לשיקום הלב במרכז האוניברסיטאי וושינגטון. "אי ספיקת לב הופכת להיות הבעיה של הגוף כולו משום שחלים שינויים מטבוליים רבים, ביניהם עלייה בתנגודת לאינסולין והתפתחות סוכרת דבר שמוביל בדרך כלל לירידה ביכולת התפקוד של השרירים ולחולשה", הוא הוסיף.
למרות שמטרת המחקר לא הייתה לבדוק את השיפור ברמת התפקוד היומיומי של החולים, החוקרים העריכו את התועלת שבשתיית המיץ לשיפור בכוח השריר שהושג באמצעות תכנית אימוני התנגדות קבועה.
"השוויתי את התרומה של מיץ הסלק לתרד אותו נהג לאכול פופאי המלח", הסביר ד"ר Coggan. "סדר הגודל של השיפור שהושג באמצעות שתיית מיץ הסלק, דומה לזו שהשיגו חולים שסובלים מאי ספיקת לב לאחר 3-2 חודשים של אימוני התנגדות".
הניטראטים שבמיץ סלק, בתרד ובעלים ירוקים נוספים כמו ארוגולה וסלרי הופכים בגוף לתחמוצת החנקן, תרכובת הידועה כבעלת אפקט מרגיע על כלי הדם והשפעות מועילות אחרות על חילוף החומרים. 

המחקר הבא: השפעת ניטראטים על האוכלוסיה המבוגרת
הצטברותן של ראיות בדבר השפעתם החיובית של ניטראטים על אנשים בריאים, ספורטאי עלית ועתה גם באנשים שסובלים מאי ספיקת לב, מעודדות את החוקרים אף לבדוק את ההשפעה על האוכלוסייה המבוגרת.
"אחת הבעיות של הזקנה היא שהשרירים הופכים חלשים יותר, אטיים יותר וחסרי עוצמה", הסביר ד"ר Coggan. "מעבר לגיל מסוים אנשים מאבדים כאחוז אחד של תפקוד שרירי מדי שנה. אם נוכל לשפר את כוח השריר כפי שהדגמנו זאת במחקר הנוכחי, זה עשוי להוות תרומה משמעותית לאוכלוסייה המבוגרת", סיכם החוקר.

מקור:

 
Andrew R. Coggan, Joshua L. Leibowitz, Catherine Anderson Spearie, Ana Kadkhodayan, Deepak P. Thomas, Sujata Ramamurthy, Kiran Mahmood, Soo Park, Suzanne Waller, Marsha Farmer, Linda R. Peterson. Acute Dietary Nitrate Intake Improves Muscle Contractile Function in Patients with Heart Failure CLINICAL PERSPECTIVE. Circulation: Heart Failure, 2015; 8 (5): 914 DOI:

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ, מאמן ופרשן אתלטיקה, יועץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין במכון וינגייט, רכז קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור
מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט".תגובות הוסף תגובה
1.בגלל מאמר זה קניתיגדעון29/09/15
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-17 ביולי, בשעה 9:30

מנויים יקרים, בהתאם להוראות משרד הבריאות, החל מיום רביעי, ה-7.7.20 בשעה 16:00 ועד להודעה חדשה, הופסקה פעילותו של מועדון הספורט, לרבות פעילות חדר הכושר, הבריכות, החוגים ומגרשי הטניס

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן