חפש רק בנושא זה


פעילות גופנית במהלך ההיריון מיטיבה עם הצאצאים

מחקר חדש מצביע על כך שהזיקה לפעילות גופנית נקבעת כבר בזמן שהותנו כעוברים ברחם. עכברות הרות שהתאמנו במהלך כל תקופת ההיריון הולידו צאצאים פעילים יותר – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג מאמץ, מנהל מקצועי בקורסים להכשרת מאמנים, מכון וינגייט
  02/05/16

 מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

עושה רושם שלאנשים מסוימים קל להתחבר לפעילות גופנית בעוד שלאחרים זה עולה בסבל ובדמעות. מחקר חדש שבוצע על עכברי מעבדה על ידי פרופסור Robert A Waterland, מצא מתאם חיובי בין פעילות העכברות בזמן ההיריון ולפניו ובין פעילות הצאצאים שהולידו. המאמר פורסם לאחרונה במגזין המדעי The FASEB Journal.

בעקבות מגפת ההשמנה שפוקדת את ארה"ב בעשורים האחרונים קיימת חשיבות גדולה למציאת דרכים שיגרמו לאנשים להיות פעילים יותר גופנית, דבר בעל השלכות בריאותיות חשובות לציבור כולו.
נכון להיום יותר משליש מהציבור האמריקאי הבוגר מוגדר כשמן – Obese. 17% מהילדים ומן המתבגרים בגילאי 19-2 מוגדרים כשמנים, מה שמציב אותם בדרגת סיכון גבוהה לפתח תחלואים, כמו מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי, סוכרת מטיפוס 2 וסוגים מסוימים של סרטן.
לדברי פרופסור Waterland ממחקרים תצפיתיים נראה שילדים של אימהות שהיו פעילות גופנית במהלך  ההיריון, נטו יותר להיות פעילים במהלך חייהם. תוצאות אלה עם זאת יכולות להיות גם בשל ההשפעה הסביבתית של האימהות על ילדיהם גם לאחר הלידה. יתרה מכך, אימהות יכולות להעביר לילדיהן את הנטייה הגנטית להיות פעיל יותר.
"החשיבות של המחקר שלנו מתבטאת בכך שאנו יכולים לקחת את הממצאים ממודל העכברים ולנסות לבדוק אותו גם בבני אדם", הסביר החוקר.

פעילות גופנית גם בבגרות
לצורך המחקר השתמשו החוקרים בעכברות שבאופן טבעי נהנו להיות פעילות, וחילקו אותן לשתי קבוצות. קבוצה אחת הורשתה להשתמש בגלגל הריצה בתקופה שקדמה להיריון ובמהלך ההיריון עצמו ואילו מהקבוצה השנייה נמנע השימוש בגלגל.
החוקרים מצאו שהעכברות בעלות הגישה החופשית לגלגל רצו בממוצע 10 ק"מ בלילה! עוד נמצא שהן רצו פחות ופחות ככל שההיריון התקדם, כך שבשליש השלישי להיריון הן רצו והלכו לסירוגין מרחק של 3 ק"מ מדי לילה.
התוצאות הראו שהעכברים שנולדו לאימהות שהיו פעילות גופנית במהלך כל תקופת ההיריון היו ב-50% פעילים יותר בהשוואה לצאצאים שנולדו לאימהות שלא היו פעילות גופנית. דפוסי הפעילות הגופנית של צאצאי האימהות הפעילות המשיכו גם בבגרותם, לעכברים אלה היתה גם יכולת טובה יותר להפחית ממסת השומן בגופם לאחר ביצוע תכנית התערבות של 3 שבועות.
"אני חושב שיש בתוצאות אלה מסר חיובי ביותר", אמר פרופסור Waterland. "אני חושב שאם הנשים ההרות תדענה שהפעילות הגופנית טובה לא רק עבורן אלא עשויה אף להיטיב עם הצאצאים שלהן, הדבר יתן להן מוטיבציה גבוהה להתחיל לזוז", הסביר החוקר.
"למרות שמרבית האנשים חושבים שהנטייה של הפרט להיות פעיל גופנית נקבעת בעיקרה על ידי הגנטיקה, התוצאות שלנו מראות בבירור שהסביבה יכולה למלא תפקיד חשוב במהלך ההתפתחות של העובר" הוסיף החוקר.


הרצאה בנושא פעילות גופנית במהלך ההיריון

המלחמה בהשמנה
החברה האמריקאית למיילדות ולגניקולוגיה (ACOG) ממליצה שנשים הרות חופשיות מסיבוכים, תהיינה פעילות גופנית במשך 30 דקות בכל יום כדי למנוע מצב של סוכרת הריונית, להפחית את כאבי הגב, להעלות את הצרכים האנרגטיים, לשפר את מצב הרוח ולעודד שינה טובה יותר.
ישנם כמה סוגי פעילות גופנית מומלצים ובטוחים לתקופת ההיריון ביניהם: הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים, פעילות אירובית ואפילו ריצה.
לדברי החוקר הראשי, למרות שהמחקר בוצע על עכברים, נראה שמחקרים שנעשו בבני אדם מצאו תוצאות שתומכות במחקר הנוכחי. לדבריו, אם המחקר שלו ושל עמיתיו יאושש גם בבני אדם, הרי שיש בכך בשורה במלחמה כנגד ההשמנה וכנגד היעדר הפעילות הגופנית, תופעות עמן אנו מתמודדים כעת.
וכך כתבו החוקרים בדברי הסיכום שלהם: "הממצאים שלנו מראים בפעם הראשונה שביצוע פעילות גופנית במהלך תקופת ההיריון משפיע על הנטייה של הצאצאים לעסוק בפעילות גופנית במהלך חייהם הבוגרים. יש לכך השלכות חשובות מאוד במאבק כנגד המגפה העולמית של ההשמנה ושל חוסר העיסוק בפעילות גופנית".

מאמרים על פעילות גופנית במהלך ההיריון:
עובדות מהבטן

תרגילי בטן: היריון ופעילות גופנית 

מקור:
Maternal exercise during pregnancy promotes physical activity in adult offspring
Jesse D. Eclarinal, Shaoyu Zhu, Maria S. Baker, Danthasinghe B. Piyarathna, Cristian Coarfa, Marta L. Fiorotto and Robert A. Waterland
The FASEB Journal, (Abstract) March 2016

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט ומנהל קורסי פרימיום בבית הספר למאמנים, מכון וינגייט. חבר הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט, אתלט עבר, מאמן אתלטיקה ופרשן אתלטיקה של ערוץ הספורט. קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור ומנהלו המקצועי של הקורס להכשרת עתודת המאמנים הלאומיים. מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט". תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מפעלי הקיץ 2020 יתקיימו השנה במתכונת ייחודית המשלבת למידה מקוונת והשתלמות מעשית במכון וינגייט. ההרשמה בעיצומה - אל תחמיצו!

בדרך לשגרה: חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן

המרכז לרפואת ספורט ולמחקר של מכון וינגייט, ממשיך גם בימים אלו לשרת את ספורטאי ההישג של ישראל

מועדון הכושר למנויים, שב לפעול בהתאם ובכפוף להנחיות משרד הבריאות

ספורטאי הסגלים האולימפיים של ישראל בספורט היחידני חזרו לאימונים בכפוף להנחיות משרד הבריאות

חודשו הלימודים בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן במתכונת מקוונת