חפש רק בנושא זה


עדיף לכרות את ראש הסורר ולא את הענף

רוסיה אמנם תופיע בריו, אך עם נבחרת מצומקת ומוחלשת, ללא האתלטיקה, מקור הגאווה, היוקרה והמדליות וללא המשקולות. מולי אפשטיין, פיזיולוג מאמץ, מנהל מקצועי בקורסים להכשרת מאמנים, מכון וינגייט, מסביר כיצד הסנקציות של הוועד האולימפי, ערב המשחקים האולימפיים, וגם הרבה לפני, משנות את פני המשחק
  01/08/16
מאמרים נוספים בתחום
עירוי ורידי לספורטאים – השאלות והתשובות
ויאגרה לשיפור ביצועי ספורט
פרשת סוני ווימס – השאלות והתשובות
ההשלכות הבריאותיות בנטילת חומרים משפרי ביצוע
מאמרים נוספים בתחום
כרטיס אדום לאתלטיקה הרוסית
מסוממים? שערורייה בהתהוות באתלטיקה
מגלגלים אחריות
סכנה מעבר לדלפק: תוספי תזונה
נלחמת על זכותה להתחרות בגוף אתו נולדה
השפעות הסימום ארוכות טווח
חדשות מעולם הסימום – הקשחה במדיניות האכיפה
המכ"ם ננעל על הטור דה-פראנס
הקשיים הלוגיסטיים בגביע העולם בכדורגל 2014
הקפא ושמור
פרשת אולגה לנסקי ובדיקת הסמים: שאלות ותשובות
Anti doping – האחריות הסופית היא שלך הספורטאי!
טכנולוגיה חדשה לאיתור סימום בספורט
הגז שמאחורי הצלחת הרוסים בסוצ'י 2014
ממדי הסימום בקרב אנשי ברזל חובבים
מצעד הנתפסים על חומרים אסורים
ה-FDA מזהיר מפני שימוש בתוסף תזונה חדש
תוסף התזונה Craze הוסר מן המדף
יום ראשון השחור של המלכה
יוסיין בולט מצהיר: "אני נקי!"
זריקת מרץ – רצים קנייתים שיפרו את הישגיהם באמצעות EPO
סימום בספורט: האיום החדש
"סטייק מסומם"
חברות התרופות נרתמות למלחמה בסימום בספורט
ריטלין וספורט – ראו הוזהרתם!
חורגים מגבולות המשחק – סימום ובריאות הציבור
לאנס ארמסטרונג – מותה של אגדה
תוספי תזונה מזוהמים: סיפורו של האתלט איתי מרגלית
הטבעת מתהדקת – מבדקי הסימום בלונדון 2012
הסימום בענפים האולימפיים – תמונת מצב
התירוצים המוזרים של ספורטאים שנכשלו במבדקי סימום
האם שתיית תה עוזרת לרמות במבדקי סימום?
סכנות השימוש בתוספי תזונה
איום הסימום על משחקי לונדון 2012
שיטה חדשה לגילוי הורמון גדילה
הטבעת מתהדקת
האם הספורט העולמי הופך להיות "נקי" מסמים?
תקר בגלגל: אלוף הטור דה-פרנס נתפס בשימוש בחומרים אסורים
פריצת דרך משמעותית במלחמה בסימום הגנטי
הגרעין של השריר זוכר
סטרואידים, אלכוהול ומה שביניהם
"דקסמול קולד" מופיע ברשימת החומרים האסורים בספורט 2010
תרופות לשיפור זרימת הדם עלולות לגרום למוות בספורטאים
האלוף האולימפי ב־1,500 מטר נכשל במבדק סימום
מרבית המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים מחפשים שרירים ולא מדליות
מריון ג'ונס – נסיכת הגאות והשפל
הסמים מאיימים לחסל סופית את הטור דה-פראנס
מים עכורים בבריכה - פרשיית תוספי התזונה המפוקפקים
קיצורי דרך מסוכנים: סטרואידים אנאבוליים והורמון גדילה
טור דה-סם: גם האלוף נתפס
שובה של מריון ג'ונס
טור דה טראנס – פרשיית הסימום הגדולה של טור 2006
מצעד התירוצים – 10 סיפורים קטנים של מתרצים גדולים
שימוש בסטרואידים אנאבוליים בקרב ספורטאי הישג
איום חדש-ישן על משחקי החורף בטורינו: הסימום הגנטי
המירוץ להשמדת המפלצת הגנטית
הורמון הגדילה - גידול לא טבעי
עידוד הצמיחה: הורמון הגדילה, הכרה ותיאור תכונות
מריון ג'ונס ושודדי התמימות האבודה
שערוריות הסימום הגדולות בכדורגל
אחים בדם: רצו, נתפסו והושעו ביחד
המרוץ המושחת מכולם
הגנטיקה בשירות האימון
מפשירים בדיקות - מחפשים סימנים ל- "THG" ו"מודפיניל"
גילוי עירויים: קשרי הדם האסורים של הספורטאים
מיקי חליקה: למי באמת אכפת הסימום הספורטיבי?
בוחרים באפיק החלופי: ספורט כתחליף לסמים
איך עוצרים את (הורמון) הגדילה
אקסטזי: התענגות עילאית – או נזק מוחי בלתי הפיך?
אז תשתה קפה טורקי (אבל בלי להגזים)
החומרים והשיטות האסורים בשימוש לספורטאים: עדכון
זיהום וסימום - הסכנה הסמויה של תוספי התזונה
פטנט חדש ממריץ ייצור כדוריות אדומות
כוכב חדש בשמיים הקודרים של עולם הסימום
הבעיה של השיאן בולאמי: המכשול ה- 3,001
הסימום הספורטיבי: ציוני דרך היסטוריים
סימום בספורט: מנסים להגיע לקוד אתי חדש
על המחקר הגנטי - ושיאי הספורט בעתיד
אוכפים לוהטים: אוכפים את חוקי הסימום
ההנדסה הגנטית: הדור הבא של הסימום בספורט
במחוזות הטריפ – סיכום שנה בספורט העולמי
הורמון גדילה – הטבעת הולכת ומתהדקת
בייג'ין 2008 – שיא אולימפי של מבדקי סימום
מה הקשר בין נפט, סטרואידים וסוסי מירוץ?
לבדוק מחדש את דגימות השתן מבייג'ין
מאמרים נוספים בתחום

 מולי אפשטיין – מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

גלי הצחנה שעולים כעת מתוך שלל פרשיות הסימום גורמים לכאבי ראש לא מעטים לראשי התנועה האולימפית. סד הזמנים הלחוץ עד לטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים ריו 2016 מחייב נקיטת פעולות מהירות וחדות.
ההחלטה של נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי תומאס באך שלא לסלק באופן גורף את המשלחת הרוסית, נבנתה באופן מחושב, אבל מכאיב. מי שחשב שרוסיה כולה תסולק מן המשחקים האולימפיים, אינו קורא את התמונה בכללותה ואינו מכיר את הפרטים המלאים עליהם מבוססת ההחלטה. למרות שרוסיה תופיע בריו, תהיה זו נבחרת מצומקת ומוחלשת. מדוע? ראשית, משום שכל נבחרת האתלטיקה שלהם, מקור הגאווה, היוקרה והמדליות, נשארה בחוץ. נבחרת המשקולות של רוסיה סולקה זה מכבר מן המשחקים, על משלחתה הפראלימפית מרחף עונש השעיה והמדינה לא תוכל לארח מפעלים בינלאומיים עד לשנת 2019. בנוסף, כל ספורטאי רוסי שנתפס בעבר על עבירת סימום, ולמרות שריצה את עונשו, לא יוכל להיכנס לריו. מדובר בסנקציות כואבות שאת כולן נאלצה רוסיה לבלוע תוך הבטחת שלום בית בתוך התנועה האולימפית.
למעשה רוסיה נושלה ממרבית התותחים הכבדים שלה. שני הענפים בהם הרוסים שיקרו, זייפו, טייחו ואפשרו לספורטאים מטריית סימום רחבה, לא יהיו בריו – אתלטיקה ומשקולות. ספורטאים רבים אחרים שריצו כבר עונשי סימום (נכון לכתיבת שורות אלה אנו יודעים כבר על 15) לא יוכלו להתחרות במשחקים. כרגע טרם נחשפו שמותיהם של 45 הספורטאים שדגימות השתן שלהם מבייג'ין ומלונדון נמצאו חיוביות.


יוליה זריפובה הרוסייה, המנצחת ב-3,000 מ' מכשולים בלונדון, הושעתה לשנתיים וחצי

אחד הנושאים המדוברים ביותר והמתוקשרים ביותר במשחקים האולימפיים הוא נושא הסימום הספורטיבי. מאז מקרהו המפורסם של בן ג'ונסון במשחקים האולימפיים בסיאול 1988 אין כמעט חובב ספורט אשר לא התוודע לתופעת השימוש בעזרים פרמקולוגיים (תרופות) לשיפור ההישגים הספורטיביים. יחד עם בן ג'ונסון סולקו באותם משחקים אולימפיים שני אלופים אולימפיים נוספים (מרימי משקולות בולגריים), אולם מקרהו של האצן הקנדי נחרט עמוק בתודעה של ציבור שוחרי הספורט. מאז מקרה ג'ונסון נמחקו מדליסטים אולימפיים נוספים מדפי ההיסטוריה, כאשר השיא היה במשחקי אתונה 2004 עת 3 אתלטים סולקו מהדוכן מספר אחת. שיטת הפסילה הרטרואקטיבית שהונהגה על ידי גופי הספורט, מאפשרת לפסול מדליסטים אולימפיים גם שנים רבות לאחר שעמדו על דוכן המנצחים. כיצד זה מתאפשר? ובכן, דגימות השתן שנלקחו מן הספורטאים נשמרות למשך 10 שנים במטרה "להריצן" מחדש בכל פעם שמפתחים שיטה חדשה לאיתור חומרים אסורים. בדרך כלל לפני אירועים גדולים, משחקים אולימפיים ואליפויות עולם, פותחים את הדגימות ומבצעים להן אנאליזה חוזרת. דגימות שהיו "נקיות" בעבר עשויות להצביע בבדיקה המחודשת על נוכחותם של חומרים אסורים בדגימה, דבר שגורר את פסילתו של הספורטאי. לעתים אין צורך בביצוע דגימות חוזרות אלא די בהודאה בבית משפט בכדי לשלול את המדליות ואת התארים בהם זכו העבריינים – ראו מקרה מריון ג'ונס ומקרה לאנס ארמסטרונג.

5 עשורים של מלחמה בסימום
מבדקי הסימום החלו רק בשנת 1968, במשחקים האולימפיים במקסיקו-סיטי. 667 דגימות שתן (מ־5,531 ספורטאים) נלקחו למנצחים בתחרויות השונות, השלל של מעבדות הוועד האולימפי הסתכם ספורטאי אחד (קרב חמש מודרני) שנתפס על שימוש באלכוהול. חשוב לציין, כי יכולתן של המעבדות בשנים אלה לאתר סטרואידים אנאבוליים שאפה לאפס.
במרוצת 48 השנים שעברו מאז משחקי מקסיקו ועד היום, חל גידול עצום במגוון החומרים שמצאו דרכם ממדפי בתי המרקחת לגופם של הספורטאים ההישגיים. טכניקות חדישות פותחו לאיתורם של המשתמשים וטכניקות חדשות עלו מ"השטח" (מאמנים, אנשי מדע ורופאים) כדי לעקוף את המארג שטוותה WADA (הסוכנות העולמית למניעת סימום) – כך שמלחמת החתול והעכבר מתנהלת עדיין במלוא עוזה.הסימום בספורט אינו דבר חדש כלל ועיקר. ניסיונות סימום קדומים היו כבר בתקופת המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה. אז השתמשו בחומרים פרימיטיביים כמו פטריות, זרעים, שורשים, פרסות חמורים ואשכי תיישים שעורבבו עם מי ורדים. הסימום בספורט החל כאשר החליטו להעניק פרסים למנצחים בתחרויות. עם השנים הפך העסק למתוחכם יותר ולפרוע יותר. עולם הספורט השתמש בכל מה שאפשר, החל מסטריכנין מהול בברנדי ובביצה רכה (הקוקטייל ששתה האלוף האולימפי במרתון ב-1904) ועד לתרופות שמשמשות חולים כרוניים וחשוכי מרפא.

לא רק הגוש המזרחי השתמש בסמי ספורט, כמעט כל העולם עשה זאת
העניין הוא שבגוש המזרחי, בעיקר בבריה"מ ובמזרח גרמניה, תהליך הסימום היה בחסות המדינה ואילו בעולם המערבי הם עשו זאת בד"כ במסגרת מאמן-ספורטאי-רופא. בעוד שבמערב העלימו עין ונתנו למסוממים חופש מוחלט, בגוש המזרחי עסקו בדוקטרינת סימום מפוקחת ומפותחת. עם קריסתו של מסך הברזל נחשפו העדויות המזעזעות. מזרח גרמניה חדלה להתקיים ומאות מומחי הסימום שלה מצאו עבודה בסין. בריה"מ התפרקה מ-15 הרפובליקות שלה שהפכו למדינות עצמאיות ואילו רוסיה נותרה כמעצמה חשובה שרואה עצמה במובנים רבים כממשיכת דרכה של איחוד הרפובליקות הסוציאליסטיות הסובייטיות.
מסתבר שרוסיה רואה עצמה כממשיכת דרכה של המעצמה הסובייטית לא רק בענייני תרבות, כלכלה וצבא אלא גם באופן שבו הספורט נתפס כאמצעי להאדרת שמה בקרב עמי העולם. וכיצד עושים זאת? נכון, פורשים מעל לספורטאים רשת ביטחון בחסותה ניתן להסתמם ואם חס וחלילה נתפס יש גם מי שידאג להעלים את העקבות. דוחות WADA שהתפרסמו בחודשים האחרונים חשפו מערכת משומנת של רמייה שיטתית בחסות הממשל ולכן עלה הרעיון להרחיק את רוסיה, על כל 28 הענפים האולימפיים, ממשחקי ריו 2016.

עולם הספורט ניצב כעת בפני אחת מן ההחלטות החשובות ביותר שלו. אם בעבר הוא הצליח לבלוע מקרי סימום כמו בן ג'ונסון, מריון ג'ונס ולאנס ארמסטורנג, הרי שכעת הוא ניצב בפני הררי זוהמה שעלו וכיסו את פני השטח. המסה הקריטית שנוצרה בחודשים האחרונים, אינה מאפשרת דרך חזרה. ברור לכול שעל מנת לשקם את מעט האמון שנותר בציבור, יש לבצע מהלכים משמעותיים, כמו למשל להרחיק את האתלטיקה הרוסית מכל מפעל בינלאומי לרבות מן המשחקים האולימפיים. כאשר הוחלט בנובמבר 2015 להרחיק את האתלטיקה הרוסית מן הזירה הבינלאומית, אף לא אחד האמין שזה יחזיק מים עד לריו. אבל מסתבר שבכדי להציל את הגוף מזיהום, יש לעתים צורך לכרות איזה איבר. התאחדות האתלטיקה הבינלאומית בגיבוי של WADA ושל הוועד האולימפי הבינלאומי גדעו השבוע את רגלו של הפוחז שהעז להשתין על כולם מן המקפצה. בשכונה מסתובב עתה כוח שיטור מתוגבר ועצבני שנכון להנחית על כולם מהלומה קשה וכואבת. הכדור נמצא עתה בידיהן של ההתאחדויות הבינלאומיות מהן מצפים עתה לנהוג כמו אחותן, מלכת הספורט. נראה שהפעם כולם כבר מבינים זאת היטב – עדיף לכרות את ראשו של הסורר ולא לכרות את הענף עליו אתה יושב.

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט ומנהל קורסי פרימיום בבית הספר למאמנים, מכון וינגייט. חבר הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט, אתלט עבר, מאמן אתלטיקה ופרשן אתלטיקה של ערוץ הספורט. קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור ומנהלו המקצועי של הקורס להכשרת עתודת המאמנים הלאומיים. מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט". תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות