חפש רק בנושא זה


פעילות גופנית משביחה את הזרע

מחקר שהתפרסם לאחרונה במגזין Reproduction, שופך אור על השפעת הפעילות הגופנית על איכות הזרע הכללית. התוצאות מראות שדי בכמה חודשים של פעילות גופנית בכדי ליצור הבדל משמעותי – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג מאמץ, מנהל מקצועי בקורסים להכשרת מאמנים, מכון וינגייט
  14/12/16

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

על פי הערכות 1 מכל 3 זוגות מתקשים להרות בגלל איכות זרע ירודה. לעתים קרובות האפשרות היחידה של זוגות אלה להרות היא באמצעו הפרייה חוץ גופית. איכות זרע נמוכה ידועה כגורם סיכון להפלה, למומים מולדים ולסרטן הילדות. מסיבה זו קיימת חשיבות למציאת דרכים טבעיות לשיפור איכות הזרע במטרה לדאוג לבריאותם ולרווחתם של הדור הנוכחי ושל הדורות הבאים.
העצות שניתנות לגברים במטרה לשפר את איכות הזרע שלהם כוללות הקפדה על תזונה טובה, הפחתה בצריכת האלכוהול, הפסקת עישון ועיסוק קבוע בפעילות גופנית.
ההמלצה לעסוק בפעילות גופנית היא בחזקת מנטרה סטנדרטית, אולם הממצאים עד כה בדבר השפעתה של הפעילות הגופנית על איכות הזרע סותרים.
חלק מן המחקרים שעוסקים בנושא הראו שפעילות גופנית עצימה, כמו רכיבה ממושכת על אופניים או ריצות למרחקים ארוכים, עלולה לפגוע באיכות הזרע. לעומת זאת, מחקרים אחרים מצאו כי סוגים מסוימים של פעילות גופנית עשויים להיות בעלי השפעה חיובית על איכות הזרע.

מהלך המחקר: 24 שבועות של פעילות גופנית מפולחת לפי עצימות
קבוצת חוקרים מאוניברסיטת Uremia שבאירן החליטה לחקור את השפעתה של פעילות גופנית בעצימויות שונות על מגוון מדדים שמשקפים את איכות הזרע.
לצורך המחקר גויסו 261 גברים בריאים בני 40-25. עד לתחילת המחקר אף לא אחד מן הנבדקים עסק בפעילות גופנית מסודרת או ביצע יותר מ-25 דקות של פעילות גופנית בתדירות גבוהה מ-3 פעמים בשבוע.

קבוצת הגברים חולקה ל-4 תת-קבוצות:
• אימוני רצף בעצימות מתונה – ריצה על גבי מסילה נעה במשך 30-25 דקות בתדירות של 4-3 פעמים בשבוע – קבוצת MICT
• אימוני רצף בעצימות גבוהה – ריצה על גבי מסילה נעה למשך 60-50 דקות בתדירות של 4-3 פעמים בשבוע – קבוצת HICT
• אימוני הפוגות בעצימות גבוהה – דקה אחת של ריצה מהירה על גבי מסילה נעה ולאחריה דקה אחת של התאוששות כפול 15-10 חזרות – קבוצת HIIT
• קבוצת ביקורת – ללא פעילות גופנית – קבוצת Non EX

כל התערבות בוצעה למשך 24 שבועות רצופים. דגימות הזרע של המשתתפים נבדקו לפני, תוך כדי ובסיום פרק המחקר במטרה להעריך את מספר תאי הזרע, את התנועתיות (יכולתו של הזרע לנוע בתוך הנוזל), את המורפולוגיה (גודל וצורה), את רמתם של סמני הדלקת ואת תגובתם לעקה חמצונית (Oxidative stress).
התפקיד של העקה החמצונית, במיוחד של נגזרות החמצן הפעילות, הוא תחום מחקר שהולך ומתפתח במחקרי הפוריות. למרות שבתנאים נורמליים נגזרות חמצן פעילות הן חיוניות בתהליך ההפרייה, אם הן לא תחת בקרה פיזיולוגית הדוקה, הן יכולות להשפיע לרעה על האיכות הכללית של הזרע.

שינויים בזרע בעקבות ביצוע פעילות הגופנית
כל קבוצות הפעילות הגופנית, כאשר הן הושוו לקבוצת הביקורת, הפגינו שיפור באיכות הזרע בכל המדידות שבוצעו. את הביצועים הטובים ביותר מבין 3 הקבוצות הפגינה קבוצת אימוני הרצף המתונים.
השיפור באיכות הזרע של קבוצת אימוני הרצף המתונים בהשוואה לקבוצת הביקורת:
• עלייה של 8.3% בנפח הזרע
• שיפור של 12.4% בתנועתיות הזרע
• שיפור של 17.1% בצורה\מבנה של תאי הזרע
• עליה של 14.1% בריכוז הזרע
• עליה של 21.8% במספר תאי הזרע

השינוי לטובה באיכות הזרע אינו מאריך ימים לאחר הפסקת אורח החיים הפעיל
תוצאות המחקר מרשימות, אולם השינויים אינם שרירים לטווח הארוך. מדידות של ספירה, תצורה וריכוז הזרע חזרו לערכים של טרום הפעילות הגופנית לאחר שבוע אחד בלבד. מדד תנועתיות הזרע חזר לערכי טרום הפעילות לאחר 30 ימים מרגע הפסקתה.
"תוצאות המחקר שלנו מראות שביצוע קבוע של פעילות גופנית יכול להיות פשוט, זול ומאוד יעיל בשיפור איכות הזרע בקרב גברים שמנהלים אורח חיים יושבני. יחד עם זאת חשוב להכיר בכך שהסיבה שגברים מסוימים אינם מסוגלים להביא ילדים אינה קשורה רק לספירת הזרע שלהם. בעיות פוריות בגברים יכולות להיות מורכבות ושינוי אורח החיים בלבד לא בהכרח פותר בעיות אלה בקלות", הסביר החוקר הראשי ד"ר Behzad Hajizadeh Maleki.
החוקרים ציינו שהירידה במשקל שנצפתה במהלך תקופת ההתערבות עשויה להיות גורם חשוב בשיפור איכות הזרע. החוקרים מאמינים שפעילות הרצף המתונה (קבוצה א' במחקר) היא בעלת השפעה חיובית במיוחד באמצעות הקטנת החשיפה של האשכים לגורמים דלקתיים ולעקה חמצונית.

הצעד הבא של קבוצת המחקר האיראנית תהיה לבדוק האם השינוי במדדי איכות הזרע יתורגם לעלייה ברמת הפוריות. בנוסף למחקר המשך שיגבה ממצאים אלה, החוקרים מקווים שניתן יהיה לתכנן ערכות הדרכה ספציפיות לשיפור איכות הזרע, ובכך להגביר את סיכויי הפריון ללא התערבות רפואית.

מקור:
The effects of three different exercise modalities on markers of male reproduction in healthy subjects: a randomized controlled trial, Behzad Hajizadeh Maleki et al., Reproduction, doi: 10.1530/REP-16-0318, published online 5 December 2016

איור מספר 1. תכנון המחקר 

 
מתוך Behzad Hajizadeh Maleki et al. Reproduction 2017;153:157-174 

 

איור מספר 2. נתוני בסיס, שבוע 12, שבוע 24 ו-7 ו-30 יום לאחר הניסוי, מדדי איכות הזרע


מתוך: Behzad Hajizadeh Maleki et al. Reproduction 2017;153:157-174

מולי אפשטייןפיזיולוג מאמץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט ומנהל קורסי פרימיום בבית הספר למאמנים, מכון וינגייט. חבר הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט, אתלט עבר, מאמן אתלטיקה ופרשן אתלטיקה של ערוץ הספורט. קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור ומנהלו המקצועי של הקורס להכשרת עתודת המאמנים הלאומיים. מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט". תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
אליפות העולם בהתעמלות אומנותית בבאקו יצאה לדרך: בהצלחה ללינוי אשרם, ניקול זליקמן, יוליאנה טלגינה וניקול וורנקוב

אליפות ישראל בטיפוס הובלה: נמרוד מרכוס אלוף ישראל לבוגרים. יובל שמלא סיים במקום השני, אלכס חזנוב במקום השלישי. בנשים - נועה שירן אלופת ישראל

מדליית כסף לארטיום דולגופיאט בתרגיל הקרקע ב"גביע האתגר" בפריז

שי קקון (הפועל שדות ים) ומאור בן הרוש (הפועל נהריה) אלופי ישראל בסירת לייזר אולימפית

מדליית כסף ושיא ישראל למארק מיליאר (איל"ן חיפה) ב-200 מ' מ.א בתוצאה 2:33:83 דקות באליפות העולם בשחייה פראלימפית בלונדון

נבחרת הבייסבול של ישראל הפסידה 7:6 לנבחרת איטליה ותתמודד על מדליית הארד באליפות אירופה

מדליית ארד לעמי דדאון (איל"ן חיפה) ב-200 מ' חתירה בתוצאה 2:59:55 דקות באליפות העולם בשחייה פראלימפית בלונדון

שיא ישראל, מדליית כסף וקריטריון לטוקיו לעמי דדאון ב-150 מ' מ.א בתוצאה 2:31:17 דקות באליפות העולם בשחייה פראלימפית

שיא עולם, מדליית זהב וקריטריון לטוקיו למארק מליאר ב-400 מ' חופשי בתוצאה 4:33:64 ד' באליפות העולם לשחייה פראלימפית

נבחרת ישראל בכדורמים נשים עד גיל 17 סיימה במקום ה-10 באליפות אירופה

גולשת הגלים, ענת לליאור, קבעה את הקריטריון האולימפי לאולימפיאדת טוקיו 2020, בה ישתתף לראשונה ענף גלישת הגלים