חפש רק בנושא זה


תוספי ג'לטין לשמירה על בריאות המפרקים

צריכה של תוספי ג'לטין בשילוב מקבצי פעילות גופנית עצימה יכולה לעזור לבנות רצועות, גידים ועצמות – כך על פי מחקר שהתפרסם לאחרונה. ולקינוח, מתכון מנצח להכנת רגל קרושה, מעדן מהרפרטואר היהודי של מזרח אירופה – מאת מולי אפשטיין, פיזיולוג מאמץ, מנהל מקצועי בקורסים להכשרת מאמנים, מכון וינגייט
  16/01/17

מולי אפשטיין  מנהל פורום "פיזיולוגיה וספורט"

מחקר שנערך במעבדה לביולוגיה מולקולרית פונקציונלית ב-UC Davis College ובשיתוף המכון האוסטרלי לספורט, סובר שצריכת תוספי ג'לטין בשילוב של מקבצי פעילות גופנית עצימה, עשוי לעזור בבנייה של רצועות, גידים ועצמות. ממצאי המחקר פורסמו בגיליון חודש ינואר של המגזין American Journal of Clinical Nutrition.

פציעות ברקמות החיבור ובעצמות נפוצות הן בספורטאים והן בקרב אנשים מבוגרים. יותר מ-50% מסך פציעות הספורט מסווגות כנקעים, מתיחות, קרעים או שברים ברקמות השריר-שלד. פציעות מסוג זה מפריעות ומגבילות את יכולת התנועה, בין אם מדובר בספורטאי עלית או בין אם עסקינן באנשים באוכלוסייה הרגילה שמבקשים לשמור על רמת פעילות גופנית סבירה בין אם זה למטרות כמו ירידה במשקל או לשמירה על בריאות תקינה ושימור יכולת התנועה. התנהגויות אשר תוכלנה להפחית את רמת הסיכון לפציעה ובמידת הצורך לשפר את ההחלמה מן הפגיעה, מרכזות עניין רב בקרב אנשי המדע.
התערבויות תזונתיות ו/או ביצוע פעילות גופנית מגבירות את סינתזת הקולגן ומחזקות מאוד את הרקמה, דבר בעל משמעות גדולה בכל האמור להפחתת הסיכון לפגיעה. מובן שקשה מאוד להעריך את ההשפעה הישירה של תוספי תזונה על הרקמות מבלי לבצע פתיחה של מפרק הברך של מישהו. אולם במעבדה של Keith Baar שבאוניברסיטת דיוויס שבקליפורניה עוסקים כבר בפיתוח טכניקה לגידול רצועות מלאכותיות מהונדסות והם השתמשו בהן לבחינת חלופה עתידית.

 

מהו ג'לטין?
ג'לטין (נקרא גם מקפית או גלדין) הוא חלבון קרישי המופק מעצמות ומעורות של בעלי חיים, בעיקר מבקר, חזירים ודגים. הג'לטין משמש כחומר מייצב בתעשיית המזון, בעיקר בתחום המגדנאות, וסימונו הוא מספר E:‏ "E441". מקור השם ג'לטין מהמילה הלטינית "גֶלָטוס", שמשמעותה קשיח או קפוא. הג'לטין משמש להכנת מאכל יהודי מזרח אירופאי בשם "רגל קרושה", שם הוא מופק מרגלי בקר (ראה מתכון בסיום).

ג'לטין, ויטמין C ופעילות גופנית
צוות המחקר שכלל חוקרים מקליפורניה וחוקרים מהמכון האוסטרלי לספורט, גייס 8 צעירים בריאים לניסוי שמטרתו לבדוק את ההשפעה של תיסוף בג'לטין ובוויטמין C על מבנים מפרקיים. המודל המחקרי היה אקראי, כפול-סמיות ומוצלב. המתנדבים צרכו 5 או 15 גרם של ג'לטין מועשר בוויטמין C או פלסבו ולאחר מכן נלקחו מהם בדיקות דם. דגימות הדם נלקחו כל 30 דקות במטרה למדוד את תכולת החומצות האמיניות בדם. דגימת דם גדולה יותר נלקחה לפני ושעה אחת אחרי צריכה של ג'לטין לטיפול ברצועות מהונדסות. שעה לאחר בליעת התוסף נתבקשו הנבדקים לקפוץ במשך 6 דקות בדלגית במטרה לעודד סינתזה של קולגן. תבנית התיסוף בוצעה 3 פעמים ביום במשך 3 ימים רצופים. פרק הזמן שבין תרגול לתרגול היה כ-6 שעות – סה"כ 9 מקבצים של 6 דקות קפיצה על חבל במשך 3 ימים. דגימות הדם נלקחו לפני, אחרי 4 שעות, 24, 48 ו-72 שעות לאחר ביצוע התרגול הראשון במטרה לקבוע את ה-amino-terminal propeptide (PINP) של קולגן מסוג I.
החוקרים בדקו את דגימות הדם עבור חומצות אמיניות שיכולות לבנות את חלבון הקולגן, חלבון שמהווה מרכיב חיוני בגידים, ברצועות ובעצמות. בנוסף הם לקחו דגימות דם שעה לאחר תיסוף של 5 גרם ג'לטין, 15 גרם או פלסבו במטרה לבדוק את ההשפעה של תכולת החומצות האמיניות שבסרום על הרצועות שגודלו במעבדה של Barr בדיוויס, טיפול זה נעשה במשך 6 ימים רצופים.
החוקרים דיווחו שתוסף הג'לטין גרם לעלייה בריכוז החומצות האמיניות ובריכוז הסמנים (Markers) שקשורים לסינתזה של קולגן, ושיפר את המכניקה של הרצועות המהונדסות שגודלו במעבדה. הנבדקים שצרכו 15 גרם ג'לטין שעה לפני ביצוע המאמץ הראו עלייה כפולה ב-PINP של קולגן מסוג I בדמם, עדות לעלייה בסינתזה של הקולגן.
"נתונים אלה מראים שתיסוף בג'לטין ובוויטמין C במהלך תכנית התערבות משולבת בפעילות גופנית משפר את סינתזת הקולגן ועשוי לשחק תפקיד מועיל במניעה של פציעה ובתיקון של רקמות", כתבו החוקרים.

מתכון להכנת רגל קרושה
מרכיבים ל-10-8 מנות:
1 ק"ג עצמות רגל בקר או עגל
3 עלי דפנה
1 כף פלפל אנגלי
4 שיני שום כתושות
2 ביצים קשות
 מלח, פלפל
1 לימון
 
אופן ההכנה:
מניחים את העצמות בסיר גדול, מוסיפים את עלי הדפנה והפלפל האנגלי. מוסיפים מים לכיסוי כל המרכיבים ומביאים לרתיחה.
מנמיכים את הלהבה, מכסים את הסיר ומבשלים כשעתיים וחצי, או עד שהסחוס נפרד בקלות מהעצמות.
מוציאים את העצמות מהסיר בכף מחוררת. מסירים מהן את הסחוס ומוציאים את המח וטוחנים את הסחוסים והמח במטחנת בשר או במעבד מזון.
מסננים את נוזלי הבישול ומחזירים אותם לסיר. מערבבים לתוך הנוזלים את תערובת הסחוס והמח, השום, מלח ופלפל ומביאים לרתיחה. בוחשים היטב, מבשלים כמה דקות ומסירים מהאש.
יוצקים את התערובת לתבנית רבועה מפיירקס או מחרס ומצננים. פורסים את הביצים הקשות ומניחים את הפרוסות על פני התערובת הנוזלית. הפרוסות ישקעו בתערובת.
מכניסים את התבנית למקרר ומצננים 4 שעות לפחות, ורצוי במשך הלילה לפני שמגישים.
לפני ההגשה, חותכים את הרגל הקרושה לריבועים ומגישים כל מנה מלווה בפרוסת לימון.


מקור:
G. Shaw, A. Lee-Barthel, M. L. Ross, B. Wang, K. Baar. Vitamin C-enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. American Journal of Clinical Nutrition, 2016

מולי אפשטיין – פיזיולוג מאמץ במרכז לרפואת ספורט ולמחקר במכון וינגייט ומנהל קורסי פרימיום בבית הספר למאמנים, מכון וינגייט. חבר הסוכנות הלאומית למניעת סימום בספורט, אתלט עבר, מאמן אתלטיקה ופרשן אתלטיקה של ערוץ הספורט. קורס מאמנים לפיתוח יכולות גופניות במשחקי כדור ומנהלו המקצועי של הקורס להכשרת עתודת המאמנים הלאומיים. מנהל הפורום: "פיזיולוגיה וספורט". תגובות הוסף תגובה
1.תוספי גלטיןיעל16/03/17
2.צריכת ג'לטין ללא פעילות גופניתעודד נצר19/03/17
מדליית זהב לאורי ששון (100+ק"ג) בגרנד פרי ת"א

מדליית זהב לפיטר פלצ'יק (100 ק"ג) בגרנד פרי ת"א

מדליית ארד לטל פליקר (66 ק"ג) בגרנד פרי ת"א. ברוך שמאילוב (66 ק"ג) סיים חמישי

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים של מכון וינגייט