חפש רק בנושא זה


השפעת קעקועים על יכולת קירור הגוף

אופנת הקעקועים בקרב ספורטאים חושפת אותם לפגיעה ביכולת ההזעה ובספיגה מחדש של הנתרן, כך עולה ממחקר חדש מהקולג' לרפואת ספורט של דנבר (Luetkemeier וחב' 2017) – מאת איילת וינשטיין, דיאטנית הסגלים האולימפיים והפראלימפיים, ראש מדור תזונה במרכז לרפואת ספורט ומחקר, מכון וינגייט
  06/09/17

איילת וינשטיין, תזונאית קלנית וספורטבשנים האחרונות אנו עדים לעלייה בפופולריות הקעקועים באוכלוסיית הספורטאים. כ-53% מכלל שחקני הכדורסל של ה-NBA בעונת 2015 עד 2016 היו מקועקעים, ובמיוחד בקבוצות ה-NBA של קליבלנד קאבלירס ויוסטון רוקטס, שאצלם 3 שחקנים מתוך 4 מקועקעים. גם בצפייה באתלטים שהתחרו עכשיו באליפות העולם באתלטיקה בלונדון, ניכר שחלק נכבד מהם מקועקעים.

תהליך הקעקוע כרוך בניקוב העור עם מחטים המכילות צבע שמוחדר לאפידרמיס העור לעומק של כ-5-3 מ"מ. באזור ובעומק זה ממוקמות בלוטות הזיעה, החיוניות להפרשת נוזלים מיטבית כחלק ממנגנון שתפקידו העיקרי פיזור חום לסביבה באמצעות איוד הזיעה כדי לאפשר שמירה על טמפרטורת הגוף. בעקבות כך נערך מחקר שבדק האם הקעקועים משפיעים על פעילותן של בלוטות ההזעה.

המחקר של Luetkemeier וחב' התבצע על 10 גברים בריאים (בגילאי 21) עם קעקוע שכיסה שטח של לפחות 5.2 סמ"ר בצד אחד של גופם. החוקרים יצרו גירוי להזעה ומדדו את קצב הזיעה בשני צדי הגוף בעזרת צינור קפילרי ששימש לאיסוף הזיעה להערכת הכמות, הקצב והרכב הזיעה במיוחד ריכוז הנתרן בזיעה.
תוצאות הבדיקה הראו, שללא קשר לגיל הקעקוע, נמדד שיעור זיעה נמוך יותר (בכ-53%) וריכוז נתרן בזיעה גבוה (בכ-64%) ב-9 מתוך 10 מהנבדקים בצד המקועקע בהשוואה לצד בו העור לא קועקע. ממצא זה מצביע על כך שהקעקוע פגע לא רק ביכולת ההזעה אלא גם בספיגה מחדש של הנתרן שמתרחשת בבלוטות הזיעה ומהווה מנגנון פיזיולוגי חשוב של הגוף למיתון איבודי נתרן במאמץ. ריכוז נתרן נורמלי חשוב לתפקוד תקין של העצב והשריר ולשמירה על מאזן בסיס חומצה בגוף.


חשיבות ההזעה המוגברת במאמצים עצימים
במהלך ביצוע מאמצים גופניים קיים צורך בהזעה מוגברת שמהווה ערוץ עיקרי לקירור הגוף, קצב איבוד הנוזלים בתנאים אלה מושפע מהבדלים אישיים בין הספורטאי/ת הכוללים: גורמים גנטיים, מסת הגוף, הרכב רקמות הגוף (% שומן) גובה, טיפוס מבנה הגוף, דרגת האקלום לחום, רמת הכושר הגופני, גיל, מין, יעילות (ריצה, רכיבה וכו'). וממספר גורמים נוספים, כגון השפעת תנאי הסביבה (בתנאים קיצוניים ספורטאי עשוי לאבד כ-2-3 ליטרים מים במהלך שעה של ביצוע מאמץ גופני), עוצמת ומשך המאמץ, סוג הביגוד ועוד (Thomas וחב' 2016).

בשנים האחרונות התווסף גורם חדש שהוא קעקועי הגוף שעשויים להפחית את ההזעה ואת הספיגה החוזרת של הנתרן, כלומר להפחית את יכולת הקירור של הגוף במאמץ ולכן עלול לפגוע ביכולת ביצוע המאמץ ובבריאות האתלט.

על אף תוצאות המחקר עדיין מוקדם מלהסיק מסקנות חד משמעיות לגבי הנחיות כגון שספורטאים אמורים להימנע מקעקועים כדי לשמור על יכולת ויסות חום מיטבית במהלך ביצוע מאמצים גופניים, ובמיוחד בתנאי סביבה קיצוניים. קיים צורך במחקרים עתידיים שיבדקו את הסוגיה על קבוצות נבדקים גדולות יותר וכמו כן את ההשפעה של גודל השטח המקועקע ומיקומו על יכולת ויסות חום והשפעה על ביצועים גופניים שונים, במיוחד בתנאים סביבה לא ידידותיים, וכך תתאפשר הסקת מסקנות ויישום תוצאות מבוססות יותר.

References
Luetkemeier et al., (2017). Skin Tattoos Alter Sweat Rate and Na+ Concentration. Med Sci Sports Exerc. 49(7): 1432-1436.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Luetkemeier+et+al.%2C+(2017).+Med+Sci+Sports+Exerc.+49(7)%3A+1432-1436

Thomas et al., (2016). Position of the Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada, and the American College of Sports Medicine: Nutrition and Athletic Performance.J Acad Nutr Diet. Mar;116(3):501-28 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26920240

 

מאת איילת וינשטיין, דיאטנית ספורט קלינית RD. MSc., דיאטנית הסגלים האולימפיים והפראלימפיים, ראש מדור תזונה במרכז לרפואת ספורט ומחקר, מכון וינגייטתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן. במקרה הצורך, תתאפשר למידה מקוונת בהתאם להנחיות משרד הבריאות

בדיקות ארגומטריה, מבדקים פיזיולוגיים, טיפולי פיזיותרפיה וייעוץ תזונתי במרכז לרפואת ספורט ולמחקר. לייעוץ ולקביעת תור התקשרו 09-8639420