חפש רק בנושא זה


השפעת תיסוף אומגה 3 על השריר

מחקר חדש בדק האם תיסוף אומגה 3 יכול להשפיע לטובה על בריאות השריר בטווח הקצר ובטווח הארוך - הנתונים שנבדקו: מסת השריר, כוח מתפרץ, התאוששות והפחתת כאב. מאת איילת וינשטיין, דיאטנית הסגלים האולימפיים והפראלימפיים, ראש מדור תזונה, המרכז לרפואת ספורט ומחקר, מכון וינגייט
  11/09/17

איילת וינשטיין, תזונאית קלינית וספורטעדויות מחקריות רבות תומכות בתפקידן של חומצות השומן מסוג אומגה-3, המשמשות חומר מוצא ליצירת רכיבים אנטי דלקתיים, בהפחתת תהליכי דלקת במניעה וטיפול במצבים ובמחלות עם בסיס דלקתי השפעתה על תפקוד המערכת החיסונית, מערכת העצבים המרכזית ועוד...
בשל המבנה הכימי הייחודי שלהן, חומצות שומן מסוג אומגה-3 חיוניות בשמירה על מבנה ממברנות תאי הגוף, ובמיוחד אלה של תאי העצב והשלוחות העצביות.

מקורן של חומצת שומן מסוג אומגה 3 הוא מקבוצת חומצות שומן רב בלתי רוויות ארוכות שרשרת בעלות מבנה כימי ייחודי.

מקור אומגה 3 בתפריט:
• לאוכלי כול: בעיקר מדגי ים.
• לצמחונים ולטבעונים: ניתן לספק חומצות שומן מסוג אומגה 3 בעזרת זרעי הפשתן ואגוזי המלך, אולם בכמות ובזמינות נמוכה בהרבה בהשוואה לדגים. 

*התזונה המערבית עשירה בחומצות שומן ארוכות שרשרת מסוג אומגה 6 ודלה בחומצות שומן מסוג אומגה 3 ולכן יש להיעזר בתוספי תזונה לצורך העשרת התפריט בחומצות שומן אלו.

מה ההמלצה לספורטאים – לתסף או לא?
לאחרונה גדל העניין בשימוש בתוספי אומגה 3 בספורט, ומאמר סקירה שפורסם ע"י Da Boit וחב' (2017) בדק האם תיסוף של אומגה 3 עשוי להשפיע על יכולות ביצוע מאמצים גופניים. מחקרים רבים בדקו היבטים שונים של תרומה פוטנציאלית של חומצות שומן מסוג אומגה 3 על יכולות ביצוע מאמצים, כולל השפעה על תפקוד מערכת העצבים, המערכת הקרדיוסקולארית, צריכת חמצן מרבית, כוח מתפרץ בנית שרירים והתאוששות שלד שריר לאחר מאמץ. המאמר הנוכחי בחן את השפעת תיסוף אומגה 3 על השריר.

בריאות השריר היא אחד הגורמים העיקריים המשפיעים על יכולת כיווצו ועל יכולת ביצוע מאמצים גופניים, כתוצאה מיכולת סינתזת חלבון שריר (MPS) שמתבטאת במסת השריר, כוח מתפרץ, התאוששות והפחתת כאב.
מחקרים רבים דווחו על השפעות חיוביות של תיסוף אומגה 3 על תפקוד ומבנה השריר בנבדקים מבוגרים, נשים וגברים. בחולי סרטן נמצא שתוספת אומגה 3 בשילוב של אימוני התנגדות, לטווח קצר (8 שבועות) ולטווח הארוך (6 חודשים) הביאה לשיפור מובהק בעלייה בנפח ובכוח השריר ולקיצור זמן ההתאוששות ממאמצים גופניים.

תוצאות מחקר שבדק את ההשפעה קצרת הטווח (8 שבועות) על ספורטאים מאומנים צעירים לא הראו השפעה חיובית של התיסוף על MPS אולם נמצא שיפור בהתאוששות שלאחר המאמץ, הפחתת בכאבי שריר (DOMS) ובהיתפסות שרירים והפחתה של מדדי דלקת ופירוק שריר שנבדקו בדם לאחר ביצוע מאמץ (מיוגלובין, CPK, TNF-α). לכן, קיים צורך בביצוע מחקרים ארוכי טווח שיבדקו את ההשפעה של תיסוף אומגה 3 על סינתזת שריר בספורטאים מאומנים צעירים.

על סמך המידע הקיים היום לא ניתן להסיק חד משמעית אודות השפעה ארגוגנית (משפרת ביצועים) של תוספי אומגה 3 בספורטאים, אולם תוספים אלו עשויים לסייע בשיפור ההתאוששות והפחתת כאבים לאחר אימון עצים, שיאפשר רצף אימונים יעיל יותר.

 References
Da Boit et al., (2017) Metabolism.66:45-54.

Grassmann et al., (2013) Curr Neuropharmacol;11(2):186-96


איילת וינשטיין, דיאטנית ספורט קלינית RD. MSc., דיאטנית הסגלים האולימפיים והפרלימפיים, ראש מדור תזונה, המרכז לרפואת ספורט ומחקר, מכון וינגייט.תגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
יום פתוח ללימודי נטורופתיה עם ראשת המסלול, ד"ר מירה כהן שטרקמן, יתקיים ביום שישי, ה-14.8.20, בשעה 10:00

חודש ביצוען של בדיקות הארגומטריה במרכז לרפואת ספורט ולמחקר

נמשכת ההרשמה למגוון קורסים ומסלולי לימוד בביה"ס למאמנים ולמדריכים ע"ש נט הולמן