חפש רק בנושא זה


חשיבותו של תזונאי ספורט

האם נוכחותו של תזונאי ספורט כחלק מהצוות המקצועי עשויה להוביל לשיפור ביצועיו של הספורטאי? מחקר חדש השווה את הרגלי התזונה של ספורטאים שהייתה להם נגישות לדיאטן לעומת אלה שקיבלו הנחיות תזונה מהמאמן שלהם – מאת בן אל ברקוביץ', תזונאי ספורט במרכז לרפואת ספורט מחקר, מכון וינגייט
  15/10/17

מאמן מקצועי שיודע להתוות את הדרך, חשוב למתאמנים ועוד יותר לספורטאי הישג. מבין כל אנשי הצוות המקצועי שמלווים את הספורטאי, לרוב המאמן הוא הדמות המקצועית המשמעותית ביותר בקריירה הספורטיבית של הספורטאי. לעיתים, חשיבותו של המאמן גדולה עד כדי כך שהוא נתפס כממלא את מקומם הטבעי של אנשי מקצוע נוספים.

מחקרים רבים אשר ניסו לאפיין מי הן הדמויות המשפיעות ביותר בסביבתו של הספורטאי, הדגימו פעם אחר פעם שלדעותיו והשקפת עולמו של המאמן נותנים הספורטאים את המשקל הרב ביותר. מחד, תוצאות אלה אינן מפתיעות והן תולדה ישירה של הקשר ההדוק בין המאמן לספורטאי. מאידך, הן מצביעות על טשטוש הגבולות בין נושאי האחריות השונים בצוות המקצועי. Abbey וחב' (2017) שאלו שחקני פוטבול במכללות בארצות הברית לגבי המקורות מהם הם שואבים מידע תזונתי, ניכר כי בעיני הספורטאים המאמן הוא לא רק המקור המרכזי למידע בנושאי תזונה אלא גם שאתו הם חשים הכי בנוח לדון בנושאי תזונה שונים (1).
במחקר של ברקוביץ וחב' (2016) שבדק הרגליהם תזונתיים של ספורטאים מתבגרים תחרותיים בארץ (2) דורג המאמן הענפי כדמות המשפיעה ביותר על הרגלי התזונה וקביעת המשקל ואף ניצב שם בפער מובהק מהבאים אחריו - הוריו של הספורטאי, חבריו לקבוצה וספורטאים ותיקים ובעלי ניסיון. בתחתית הרשימה, ורק במקום השלישי מהסוף, נמצא תזונאי הספורט, אחריו נמצא מאמן הכושר ואחרון ברשימה הרופא. ככל נראה, ההסבר לכך נעוץ לא רק בעובדה שהמאמן נתפס כבעל ניסיון רב בתחום הספציפי, אלא בעיקר משום קרבתו הפיזית לספורטאים.

האם בחירות תזונתיות מתאימות ונכונות נעשות באחוז גבוה יותר כאשר יש דיאטן בסביבה
במאמר שפורסם לאחרונה ע"י Hull וחב' (3) התבקשו שחקני בייסבול מכללות בארצות הברית לאפיין הרגלים תזונתיים שונים ותזמוני ארוחות. לבסוף, הושוו תוצאותיהם של סטודנטים אשר במכללה בה הם משחקים מועסק תזונאי ספורט מורשה כחלק מהצוות המקצועי, לבין תוצאותיהם של סטודנטים המשחקים במכללה בה אין דיאטן, והנחיות תזונתיות ניתנות ע"י מאמן הכושר.

הנחת המחקר:
ספורטאי המקפיד על תזמוני אכילה נכונים סביב זמני האימון ובוחר את מזונותיו בקפידה ומתוך המלצה של איש מקצוע ירוויח לא רק מעצם ההיצמדות לאורח החיים הבריא, אלא גם ישיג תוצאות טובות יותר.
הידע בבסיס הנחת המחקר:
• בחירת מזונות איכותיים ובכמות הנחוצה היא כלי משמעותי בדרך להשגת הרכב גוף טוב יותר (היחס בין מסת השריר למסת השומן) עבור כל ספורטאי על פי הענף בו הוא עוסק, המקצה בו הוא מתחרה ובענפים קבוצתיים אף קיימת חשיבות לתפקיד הספציפי אותו הספורטאי ממלא במגרש.
• תזמון אכילה נכון לפני האימון יכול לסייע במילוי מיטבי של מאגרי האנרגיה וכך למעשה להעלות באופן ישיר את רמת הביצועים הספורטיביים במהלך האימון עצמו.
• כאשר מדובר בתוכנית אימונים צפופה ותובענית, אכילה נכונה לאחר האימון תסייע לספורטאי להתאושש מהמאמץ טוב יותר וכך להגיע מוכן לאימון הבא. כל אלו, יחד עם ויסות נכון של עומס האימונים, יפחיתו את הסיכון לפציעות כך שיתאפשר לספורטאי להתמיד באימוניו במהלך העונה, ומכאן ניתן להניח שביצועיו ישתפרו.

תוצאות המחקר:
• מתוצאות המחקר ניתן לראות שגם הנחיות ברורות, כאלה שידועות לכל גם ללא צורך בהשכלה תזונתית מיוחדת, כמו הפחתת שתיית משקאות קלים או צריכת מזון מהיר, מיושמות טוב יותר בקרב ספורטאים שקיבלו הדרכה ע"י תזונאי ספורט.
• עוד עולה, כי ספורטאים שקיבלו הדרכה תזונתית ע"י תזונאי ספורט, מכינים לעצמם את המזון באחוזים גבוהים יותר בהשוואה לעמיתיהם שאינם פוגשים דיאטן על בסיס קבוע.
• כמו כן, אותם הספורטאים דיווחו גם על הרגלי תזונה נוספים טובים יותר, כמו הקפדה על ארוחת הבוקר, ותזמון ארוחות מתאימות לפני ואחרי האימונים.

לסיכום: חשיבות תזונאי הספורט כשותף בצוות המקצועי היא בראש ובראשונה חיונית לצורך נגישות התזונאי לספורטאים, להעברת הידע המקצועי ומתן כלים מעשיים מעודכנים ומותאמים שישפיעו באופן ישיר על הבחירות וההרגלים התזונתיים מדי יום, כך שיסייעו לספורטאי בדרך לשיפור הישגיו הספורטיביים.

מקורות:

Abbey et al. Journal of the International Society of Sports Nutrition (2017) 14:13
Berkovich et al. international journal of sport nutrition & exercise metabolism (2016) 26:3
Hull et al. Journal of the International Society of Sports Nutrition (2017) 14:29
 

צילום: אבי שיתגובות הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.
מדליית ארד לפיטר פלצ'יק בגרנד פרי זאגרב

מדליית זהב לטוהר בוטבול (73 ק"ג) בגרנד פרי זאגרב, קרואטיה

מדליית כסף לשחקן הבדמינטון, מישה זילברמן ב"גביע האתגר" בלאגוס, ניגריה

מדליית זהב לאדיסו גואדיה בריצת 3000 מ' בתוצאה 8:35:04 דקות במשחקים האולימפיים האירופאיים לנוער בבאקו, אזרבייג'אן

קריטריון לטוקיו 2020 ושיא ישראל למירון חירותי ב-50 מ' חופשי בתוצאה 22:01 שניות באליפות העולם בשחייה בדרום קוריאה

שיא ישראל לתומר פרנקל ב-100 מ' פרפר בתוצאה 52.15 שניות באליפות העולם בדרום קוריאה

קריטריון לטוקיו 2020 ושיא ישראל לנבחרת השליחים: גל כהן-גרומי, תומר פרנקל, דניאל תמיר ודניס לוקטב, ב-200*4 מ' חופשי בתוצאה 7:11:99 ד' באליפות העולם בדרום קוריאה

שיא ישראל וקריטריון קבוצתי לטוקיו 2020 לנבחרת השליחים: אנסטסיה גורבנקו, אנדראה מורז, תומר פרנקל ואיתי גולדפדן, ב-100*4 בתוצאה 3:48:06 ד' באליפות העולם בדרום קוריאה

מדליית ארד לאדם מראענה ב-100 מ' גב בתוצאה 56.63 שנ' בפסטיבל האולימפי האירופי לנוער בבאקו, אזרבייג'אן

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 ללונה צ'מטאי סלפטר בריצת 5000 מ' בתוצאה 14:59:02 ד' בליגת היהלום בלונדון

שיא ישראל חדש למירון חירותי (מכבי חיפה) ב-50 מ' פרפר בתוצאה 23.49 שניות באליפות העולם בדרום קוריאה

נבחרת הדקר של ישראל סיימה במקום ה-8 באליפות העולם בסיוף בבודפשט, הונגריה

שיא ישראל וקריטריון לטוקיו 2020 לאנסטסיה גורבנקו (מכבי קריית ביאליק) ב-200 מ' מ.א בתוצאה 2:11:92 דקות באליפות העולם בדרום קוריאה

2019 שנת המפנה של מכון וינגייט, המכון הלאומי למצוינות בספורט: ייבנה בניין התעמלות רב תכליתי ורחב ידיים וייסלל מחלף חדש לכביש החוף